I/415/Z-17/06 - Opodatkowanie dochodów z działalności gospodarczej wykonywanej w kraju oraz osiągniętych za granicą

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 kwietnia 2006 r. Urząd Skarbowy w Radomsku I/415/Z-17/06 Opodatkowanie dochodów z działalności gospodarczej wykonywanej w kraju oraz osiągniętych za granicą

Pytanie podatnika

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan w Polsce działalność gospodarczą w zakresie transportu międzynarodowego jako osoba fizyczna oraz w formie spółki cywilnej.

Dochody z tych działalności opodatkowane są na zasadach określonych w art. 30c ustawy od podatku dochodowym od osób fizycznych (podatek liniowy).

W przyszłości planuje Pan założenie firmy w Wielkiej Brytanii. Będzie to spółka założona z obywatelem Wielkiej Brytanii i działająca na podstawie prawa brytyjskiego.

W związku z powyższym wystąpił Pan z pytaniem: czy opodatkowując dochody z działalności gospodarczej wykonywanej w kraju oraz osiągnięte za granicą mogą być opodatkowane stawką 19 %.

W myśl art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Zgodnie z art. 9a ust. 2 ww. ustawy podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

W myśl art. 30c ust. 1 ww. ustawy, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19 % podstawy obliczenia podatku.

W myśl art. 30c ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, osiąga również dochody z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej wykonywanej poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, a dochody te nie są zwolnione od opodatkowania na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie.

Z uwagi na opodatkowanie dochodów w państwie źródła, tj. w Anglii, w Polsce konieczne będzie zastosowanie metody unikania podwójnego opodatkowania. Zgodnie z art. 23 ust. 2 umowy z dnia 16.12.1976 r. zawartej między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i zysków majątkowych (Dz. U. z 1978 r. Nr 7, poz. 20) jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania w Polsce osiąga dochód lub zyski majątkowe, które - zgodnie z postanowieniem niniejszej Umowy - mogą być opodatkowane w Zjednoczonym Królestwie, wtedy Polska pozwoli na potrącenie od polskiego podatku od dochodu lub zysków majątkowych (w zależności od konkretnego przypadku), należnego od tej osoby, kwoty równej podatkowi zapłaconemu w Zjednoczonym Królestwie odpowiednio od tego dochodu lub zysków majątkowych. Jednakże takie potrącenie nie może przekroczyć tej części podatku polskiego, która przypada proporcjonalnie na dochód lub zyski majątkowe, które mogą być opodatkowane w Zjednoczonym Królestwie.

Powyższa metoda unikania podwójnego opodatkowania oznacza, że dochód osiągnięty za granicą nie podlega zwolnieniu od opodatkowania w Polsce niezależnie od tego, czy podatnik osiągnął dochody w Polsce, czy też nie.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, prawa do udziału w zysku są równe.

Ust. 1a cyt. wyżej art. 8 stanowi, że przychodów z działalności gospodarczej osiąganych przez podatników opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c, nie łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

W związku z powyższym, w przypadku złożenia przez Pana, w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, pisemnego oświadczenia o wyborze opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ww. ustawy, zobowiązany jest Pan do złożenia urzędowi skarbowemu w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, zeznania podatkowego według ustalonego wzoru (PIT-36L) o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty), zgodnie z art. 45 ust. 1a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W powyższym zeznaniu należy wykazać dochody z działalności gospodarczej wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wraz z dochodami z działalności gospodarczej wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w Wielkiej Brytanii. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany za granicą.

Przychody w walutach obcych należy przeliczyć, zgodnie z art. 11 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzystał z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski. W przypadku, gdy bank obsługujący podatnika, stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe dostosowanie kursu do przeliczenia na złote przychodu uzyskanego przez podatnika, wówczas stosuje się kurs średni walut obcych z dnia uzyskania przychodu, ogłaszany przez Narodowy Bank Polski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl