I/415-43-275/06/ZDB - Zakup aparatu medycznego do leczenia światłem z przeznaczeniem do prezentacji w firmie lub domu klienta cech urządzenia i w konsekwencji sprzedaży takiego aparatu a nielimitowane koszty reklamy

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 czerwca 2006 r. Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty I/415-43-275/06/ZDB Zakup aparatu medycznego do leczenia światłem z przeznaczeniem do prezentacji w firmie lub domu klienta cech urządzenia i w konsekwencji sprzedaży takiego aparatu a nielimitowane koszty reklamy

Pytanie podatnika

Czy zakup aparatu medycznego do leczenia światłem, może stanowić nielimitowane koszty reklamy?

Z przedstawionego stanu faktycznego we wniosku z dnia 08.05.2006 r. (uzupełnionego pismem z dnia 22.05.2006 r.) wynika, iż jest Pan właścicielem przedsiębiorstwa, które zajmuje się sprzedażą m.in. aparatów medycznych. W dniu 20.03.2006 r. zakupił Pan aparat do leczenia światłem z przeznaczeniem do prezentacji w firmie lub domu klienta cech urządzenia, a w konsekwencji sprzedaży takiego aparatu. Uważa Pan, że jeżeli prezentacja obejmuje krąg bezimiennych odbiorców, to koszty poniesione na zakup tego aparatu nie podlegają ograniczeniu wynikającemu z art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ze złożonego wniosku wynika, że zakup aparatu został dokonany z przeznaczeniem do prezentacji zasad funkcjonowania wyrobu w celu pozyskania potencjalnego klienta, a nie w celu reklamy Pana przedsiębiorstwa. Oznacza to, że zakupiony aparat będzie stanowił składnik majątku Pana firmy. Nie będzie natomiast stanowił wydatku do którego bezpośrednio ma zastosowanie przepis art. 23 ust. 1 pkt 23, nie będzie też stanowił kosztu nielimitowanego, bezpośrednio zaliczanego na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do wydatków funkcjonowania firmy. Charakter i przeznaczenie tego aparatu nie ma znaczenia do jego kwalifikacji bowiem stanowi on - jak wskazano powyżej - składnik majątku który może być amortyzowany. W tej sytuacji podstawowego znaczenia do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu kosztu nabycia aparatu nabiera jego wartość, gdyż od tego uzależniony jest sposób zaliczenia poniesionego wydatku do kosztów uzyskania przychodu.

Jeżeli zakupiony aparat zostanie zaliczony do środków trwałych przedsiębiorstwa wydatek na jego zakup będzie mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne dokonywane zgodnie z art. 22a-22o z uwzględnieniem art. 23 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Z przepisów tych wynika, że amortyzacji podlegają między innymi maszyny i urządzenia o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, zwane środkami trwałymi. Jeżeli przewidywany okres używania zakupionego aparatu nie przekracza 1 roku, wydatek poniesiony na jego nabycie może stanowić koszt uzyskania przychodów w dacie nabycia. Podobnie może Pan zaliczyć wydatki poniesione na nabycie aparatu do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu oddania do używania, w przypadku gdy jego wartość początkowa nie przekracza 3.500,- zł. Pozwala na to przepis zawarty w art. 22d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż w/w odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zamiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl