I/415/-3/US/2003 - Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów czynszu za wynajęte mieszkanie

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 lutego 2004 r. Drugi Urząd Skarbowy w Zielonej Górze I/415/-3/US/2003 Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów czynszu za wynajęte mieszkanie

W odpowiedzi na Pana pytanie złożone w tut. Urzędzie w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), dotyczące zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów czynszu za wynajęte mieszkanie w oparciu o przedstawiony stan faktyczny oraz obecną regulację prawną Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze uprzejmie wyjaśnia, że:

Zgodnie ze złożonym zgłoszeniem rejestracyjnym podatnik zgłosił od 08.08.2003 r. miejsce zamieszkania w S., a siedzibę firmy "D" Jan K. od 04.04.2003 r. w G. Jednocześnie podatnik zaznaczył jako adresy prowadzenia działalności gospodarczej S., Ś., G. oraz P. Przedsiębiorca (właściciel firmy) ponoszący wydatki w związku z własnym wyjazdem służbowym może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wszystkie odpowiednio udokumentowane faktycznie poniesione wydatki na zasadach określonych w art. 22 ust. 1 i art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) jeżeli ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na osiągnięcie przychodu i nie są wyszczególnione jako niestanowiące takich kosztów. Należy podkreślić, iż do przedsiębiorców nie ma zastosowania rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalenia należności przysługujących pracownikom zatrudnionym w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. z 2002 r. Nr 236 poz. 1990) gdyż dotyczy ono pracowników, a osoba prowadząca działalność gospodarczą nie jest pracownikiem w rozumieniu Kodeksu Pracy.

W związku z tym nie przysługują i nie są uznawane za koszt uzyskania przychodów kwoty ryczałtowe, np. na pokrycie kosztów noclegów lub dojazdów środkami komunikacji miejscowej z wyjątkiem diet, które stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik może zaliczyć w koszty do wysokości diety przysługującej pracownikowi, określonej w powyższym rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r.

Podatnik prowadzący działalność gospodarczą i korzystający z podróży służbowej, może zaliczyć w koszty uzyskania przychodów zgodnie z art. 22 ust. 1 i art. 23 ust. 1 wydatki poniesione na opłacenie noclegów pod warunkiem ich udokumentowania fakturą lub rachunkiem wystawionym przez świadczącego usługi noclegowe.

Brak jest jednakże podstaw do zaliczenia w koszty uzyskania przychodów wydatków na opłacenie czynszu za wynajem części nieruchomości położonej w Poznaniu przy ul. B (obejmującej podpiwniczenie, parter domu wraz z garażem, łazienką i umeblowana kuchnią) nie stanowiącej ani siedziby firmy ani miejsca wykonywania działalności.

Pan Jan K. zawarł umowę najmu 12.08.2003 r. na okres od 01.09.1003 r. do 31.08.2004 r., działalność gospodarczą w P. podatnik zaś zgłosił od 18.01.2004 r. Jak zaznaczono w piśmie z 16.01.2004 r. strona przewiduje iż będzie 2-3 dni zamieszkiwać w Poznaniu w wynajętym lokalu.

W związku z powyższym - zdaniem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze, brak jest związku pomiędzy ponoszeniem comiesięcznych opłat za wynajmowanie nieruchomości na cele prywatne a uzyskiwanym przez stronę przychodem z działalności gospodarczej. Do stwierdzenia wpływu danego wydatku na osiągnięcie przychodów niewystarczające jest określenie na umowie najmu, iż umowę jako najemca zawiera firma "D" Jan K., a nie osoba fizyczna. strona winna wykazać związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy ponoszeniem wysokich opłat za cały miesiąc wynajmowania części nieruchomości o wysokim standardzie, sporadycznym korzystaniem z tej nieruchomości a uzyskiwanym przychodem.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl