I-415/27/06 - Miesięczna sprzedaż leków a obowiązek opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 listopada 2006 r. Urząd Skarbowy w Kutnie I-415/27/06 Miesięczna sprzedaż leków a obowiązek opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych

Pytanie podatnika

Jaka wartość zrealizowanej w danym miesiącu sprzedaży leków powoduje obowiązek opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 26.09.2006 r. (data wpływu 03.10.2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w sprawie momentu opodatkowania podatkiem dochodowym dotacji z tytułu sprzedaży leków, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kutnie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny uznaje stanowisko wspólników spółki - za prawidłowe.

W dniu 03.10.2006 r. wpłynął do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kutnie wniosek z prośbą o udzielenie informacji w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym dotacji z tytułu sprzedaży leków. W/w wniosek został uzupełniony w dniu 22.11.2006 r. Z treści przedmiotowego zapytania wynika, iż wspólnicy spółki jawnej prowadzą działalność gospodarczą - aptekę. W aptece sprzedawane są leki refundowane. Dopłaty rozliczane są w cyklach dwutygodniowych. Pojawiła się wątpliwość jaka wartość zrealizowanej w danym miesiącu sprzedaży rodzi obowiązek w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Treść art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) zawiera definicję przychodu z działalności gospodarczej dla celów podatku dochodowego. Za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług, opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Oznacza to, że przychód powstaje w momencie wydania towaru, wyrobu lub wykonania usługi i bez znaczenia pozostaje fakt zapłaty należności przez odbiorcę świadczenia.

Do przychodów z działalności gospodarczej zalicza się również otrzymane dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków (art. 14 ust. 2 pkt 2 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). W tym przypadku przychód powstaje w momencie otrzymania, np. dopłaty.

Przychodem z tytułu prowadzenia apteki są kwoty należne z tytułu sprzedaży leków lub materiałów medycznych, z wyjątkiem tej części należności, która jest refundowana. Ponadto przychodem apteki są faktycznie osiągnięte utargi dzienne z tytułu sprzedaży leków lub materiałów medycznych. Przychodem apteki są także kwoty otrzymanej refundacji ceny leku lub materiału medycznego. Za dzień uzyskania przychodu w przypadku dopłat do leków lub materiałów medycznych, uznaje się dzień, w którym właściciel apteki uzyskał refundację.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl