I-415/15/07 - Świadczenie usług związanych z transportem drogowym.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 kwietnia 2007 r. Urząd Skarbowy w Kutnie I-415/15/07 Świadczenie usług związanych z transportem drogowym.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 7 marca 2007 r. (data wpływu 12 marca 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie uzyskiwania przychodu z tytułu świadczenia na rzecz przewoźnika usług związanych z transportem drogowym jest przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej w związku z nowelizacją art. 5a pkt 6 i art. 5b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kutnie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny postanawia: uznać Pana stanowisko - za prawidłowe.

Pismem z dnia 7 marca 2007 r. (data wpływu - 12 marca 2007 r.) zwrócił się Pan z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego przedstawiając następujący stan faktyczny:

Jest Pan przedsiębiorcą figurującym w ewidencji działalności gospodarczej oraz czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W dniu 29 grudnia 2006 r. zawarł Pan umowę o wykonanie usług z firmą "X" Sp. z o.o. Na rzecz ww. firmy świadczy Pan usługi związane z transportem drogowym polegające na kierowaniu pojazdami przewoźnika oraz wykonywaniu usług z tym związanych. Otrzymuje Pan różną ilość zleceń. W przypadku nie otrzymania zlecenia od ww. firmy lub od innej ponosi Pan ryzyko prowadzonej działalności, gdyż nie uzyskuje Pan dochodów, a ponosi koszty jej prowadzenia. Nie wykonuje Pan również zlecanych czynności w miejscu i czasie, ani też pod kierownictwem dających zlecenie. Działalność może Pan wykonywać osobiście lub udzielając dalszego zlecenia.

W związku z powyższym pojawiła się wątpliwość czy przychód uzyskiwany przez Pana z tytułu świadczenia usług transportowych na rzecz przewoźnika należy potraktować jako przychód z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej zgodnie ze znowelizowanym art. 5a pkt 6 i art. 5b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Z Pana stanowiska zawartego we wniosku wynika, że wykonywane przez Pana czynności po zmianie przepisów od dnia 1 stycznia 2007 r. nadal będą zaliczane do działalności gospodarczej.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) zmieniona została definicja pozarolniczej działalności gospodarczej. Wyłącza ona z zakresu przedmiotowego czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)

odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2)

są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności,

3)

wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Z treści powyższego przepisu wynika, iż spełnienie łącznie trzech wyżej wskazanych przesłanek stanowi okoliczność uniemożliwiającą podatnikowi rozliczanie się na zasadach przewidzianych dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Pana zdaniem ponosi Pan ryzyko prowadzonej działalności ponieważ nie uzyskuje Pan dochodów, a ponosi koszty jej prowadzenia. Ponadto nie wykonuje Pan również zlecanych czynności w miejscu i czasie, ani też pod kierownictwem dających zlecenie.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kutnie uważa, iż w świetle nowych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych prowadzi Pan działalność gospodarczą - nie zostały bowiem łącznie spełnione wszystkie przesłanki określone w art. 5b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl