I/415/11/15/2007 - Zakup lokalu mieszkalnego od osoby, która nie wybudowała tego budynku w ramach wykonywania działalności gospodarczej a prawo do ulgi odsetkowej.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 28 lutego 2008 r. Urząd Skarbowy w Żaganiu I/415/11/15/2007 Zakup lokalu mieszkalnego od osoby, która nie wybudowała tego budynku w ramach wykonywania działalności gospodarczej a prawo do ulgi odsetkowej.

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego uznaje za nieprawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 14 marca 2007 r. Podatniczkę w sprawie odliczania od dochodu odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup lokalu mieszkalnego.

UZASADNIENIE

Do tut. Organu podatkowego wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie odliczenia odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup lokalu mieszkalnego od developera, złożony przez Podatniczkę.

Z pisma wynika, że w Podatnik wraz z matką w 2006 r. zaciągnął kredyt mieszkaniowy na zakup lokalu mieszkalnego. Spłata kredytu i odsetek dokonywana jest z konta matki podatnika. Podatnik zawarł umowę przedwstępną z Prywatną Korporacją Mieszkaniową sp. z o.o. w Warszawie, a przedmiotowy lokal protokolarnie został jemu przekazany. Zakupiony lokal mieszkalny wybudowany był przez Prywatną Korporację Mieszkaniową sp. z o.o., która dokonała cesji praw i obowiązków na Apartamenty sp. z o.o.. Umowę o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego, w formie Aktu notarialnego zawarto pomiędzy podatnikiem a Apartamenty sp. z o.o. Podatnik jest osobą niepełnosprawną zaliczoną do pierwszej grupy inwalidztwa mającą możliwość skorzystania z pomocy środków finansowych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych / PFRON /, w związku z powyższym akt notarialny dot. zakupu lokalu został sporządzony tylko na jego nazwisko.

Z zawartego w piśmie stanowiska wynika, że zarówno podatnik jak i jego matka mają prawo do odliczenia od dochodu odsetek spłaconych od kredytu uzyskanego na zakup lokalu mieszkalnego.

Mając na uwadze stan faktyczny należy stwierdzić:

Stosownie do art. 26b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2006 r. od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w r. podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:

1)

budową budynku mieszkalnego albo

2)

wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo

3)

zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo

4)

nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

Zgodnie zaś z art. 26b ust. 2 wyżej cytowanej ustawy Odliczenie, o którym mowa w ust. 1, stosuje się, jeżeli:

1)

kredyt (pożyczka) został udzielony podatnikowi po dniu 1 stycznia 2002 r.,

2)

kredyt (pożyczka) był udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek), a z umowy kredytu (pożyczki) wynika, że dotyczy on jednej z inwestycji wymienionych w ust. 1,

3)

inwestycja wymieniona w ust. 1 dotyczy budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przeznaczonym pod budownictwo mieszkaniowe w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w razie braku tego planu - określonym w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wydanej na podstawie obowiązujących ustaw,

4)

inwestycja wymieniona w ust. 1 dotyczy budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, którego budowa została zakończona nie wcześniej niż w 2002 r., a ponadto w przypadku inwestycji:

a)

o których mowa w ust. 1 pkt 1 albo pkt 4 - zakończenie nastąpiło przed upływem trzech lat, licząc od końca r. kalendarzowego, w którym zgodnie z prawem budowlanym uzyskano pozwolenie na budowę, nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne lub przebudowę (przystosowanie) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, i zostało potwierdzone określonym w przepisach prawa budowlanego pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego, a w razie braku obowiązku jego uzyskania - zawiadomieniem o zakończeniu budowy takiego budynku,

b)

o których mowa w ust. 1 pkt 2 albo pkt 3 - została zawarta umowa o ustanowieniu spółdzielczego własnościowego lub lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego albo umowa w formie aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego, o przeniesieniu na podatnika własności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, której jedną ze stron jest podatnik,

W świetle powołanych wyżej przepisów prawo do odliczania odsetek od dochodu przysługuje podatnikom, którzy uzyskali kredyt mieszkaniowy na zakup m.in. nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego w budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej i zawarli umowę o ustanowieniu spółdzielczego własnościowego lub lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego albo umowę w formie aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego, o przeniesieniu na podatnika własności lokalu mieszkalnego, której jedną ze stron jest podatnik. Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego lokal mieszkalny wybudowany został przez Prywatną Korporację Mieszkaniową w Warszawie, natomiast podatnik nabył lokal mieszkalny od " Apartamenty" sp. z o.o.. Wobec powyższego nie zostały spełnione warunki określone w art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. lokal mieszkalny nie został zakupiony od osoby, która wybudowała ten budynek w ramach wykonywania działalności gospodarczej, a zatem odsetki od kredytu nie podlegają odliczeniu od dochodu. W świetle powyższych ustaleń należy stwierdzić, że umowa cesji zawarta pomiędzy Prywatną Korporacją Mieszkaniową sp. z o.o. w Warszawie, a "Apartamenty" sp. z o.o. z dnia 4 września 2006 r. tj. po zakończeniu budowy i uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie przez Prywatną Korporację Mieszkaniową, nie przenosi na "Apartamenty " sp. z o.o. statusu osoby, która wybudowała budynek i o której mowa w art. 26b ust. 1 pkt 3 ww. ustawy.

Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić, że stanowisko podatnika zawarte w piśmie z dnia 13 marca 2007 r. uzupełnionym w dniu 3 kwietnia 2007 r. i 1 czerwca 2007 r. jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia i jest aktualna według stanu prawnego na dzień wydania niniejszego postanowienia.

Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 - ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl