I-415-01/03/06 - Preferencyjne rozliczania dochodów przez osoby samotnie wychowujące dziecko

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 17 stycznia 2006 r. Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna I-415-01/03/06 Preferencyjne rozliczania dochodów przez osoby samotnie wychowujące dziecko

Pytanie podatnika

Czy mogę skorzystać z preferencyjnego rozliczenia dochodów jako osoba samotnie wychowująca dziecko?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione przez Pana w złożonym wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zgodnie z art. 14a § 1 cytowanej ustawy - Ordynacja podatkowa - stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Interpretacja, o której mowa powyżej następuje w drodze postanowienia i dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

W złożonym w tutejszym organie podatkowym wniosku zwrócił się Pan z prośbą o udzielenie interpretacji dotyczącej możliwości skorzystania z ulgi przewidzianej w art. 6 ust. 4 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Opisany przez Pana stan faktyczny przedstawia się następująco:

W roku 1996 uzyskał Pan rozwód ze swoją żoną. Do chwili obecnej Pana stan cywilny nie uległ zmianie. Sentencją wyroku rozwodowego nie został Pan pozbawiony praw rodzicielskich nad małoletnim wówczas synem, opiekę nad nim Sąd powierzył obojgu rodzicom.

Do roku 2004 opiekę na Państwa synem sprawowała Pana była żona. W roku 2004 Pana była żona wymeldowała się z dotychczasowego miejsca zamieszkania w nieznanym kierunku i prawdopodobnie opuściła granice kraju. Od chwili jej wyjazdu przejął Pan opiekę nad synem. Syn Pana jest osobą, która nie ukończyła 25 lat, studiującą na Politechnice, nie osiągającą żadnych dochodów, mieszkającą z Panem i pozostającą na Pana wyłącznym utrzymaniu. Uzyskuje Pan dochody wyłącznie z tytułu wynagrodzenia za pracę.

Wiadomym Panu jest fakt, iż syn nie utrzymuje żadnych kontaktów z matką wobec czego nie korzysta ona z ulg podatkowych przysługujących jej jako matce samotnie wychowującej dziecko. Według Pana oceny jest Pan osobą samotnie wychowująca dziecko, której przysługuje prawo skorzystania z ulgi przewidzianej w art. 6 ust. 4 pkt 3 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, po sprawdzeniu, że spełnione zostały warunki określone w art. 14a § 1 i 2 cytowanej ustawy Ordynacja podatkowa - udziela poniższej informacji:

Stosownie do art. 6 ust. 4 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) - od osób samotnie wychowujących w roku podatkowym dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach o szkolnictwie wyższym, lub w przepisach o wyższych szkołach zawodowych, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości nie powodującej obowiązku zapłaty podatku - podatek może być określony, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci (...).

Przytoczony ust. 8 cytowanego powyżej art. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że preferencyjny sposób opodatkowania przysługujący osobie samotnie wychowującej dzieci nie ma zastosowania, jeżeli mają do niej lub do jej dziecka zastosowanie przepisy art. 30c lub ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Za osobę samotnie wychowującą dziecko uważa się osobę, o której mowa w art. 6 ust. 5 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. m.in. rozwodnika.

Odnosząc powyższe uregulowania prawne do przedstawionego przez Pana stanu faktycznego stwierdzić należy, że przysługuje Panu prawo do preferencyjnego opodatkowania osiągniętych w roku podatkowym dochodów, przewidziane dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Biorąc pod uwagę przedstawione powyżej uzasadnienie - postanowiono jak w sentencji, uznając, że przedstawione przez Pana własne stanowisko w sprawie - jest prawidłowe.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl