I-3/415/3/07 - Wniesienie przedsiębiorstwa w drodze aportu do spółki komandytowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 lutego 2007 r. Urząd Skarbowy w Zgierzu I-3/415/3/07 Wniesienie przedsiębiorstwa w drodze aportu do spółki komandytowej.

Pytanie podatnika

Czy wniesienie przedsiębiorstwa w drodze aportu do spółki komandytowej spowoduje powstanie przychodu i obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych?

Czy na dzień likwidacji prowadzonej działalności w niesienia aportem do sp. komandytowej składników objętych remanentem należy złożyć zaświadczenie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego oraz dokonać ustalenia dochodu z tytułu likwidacji podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Czy w przypadku skorzystania przez Panią jako wspólnika sp. komandytowej z możliwości wyboru liniowej stawki podatkowej, przychód z tytułu udziału w zyskach spółki komandytowej będzie opodatkowany wg stawki liniowej w wysokości 19%?

W dniu 30.11.2006 r. złożyła Pani do tutejszego organu podatkowego wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie wątpliwości związanych z restrukturyzacją działalności gospodarczej:

Czy wniesienie przedsiębiorstwa (tj. prowadzonej działalności gospodarczej) w drodze aportu do Spółki Komandytowej spowoduje powstanie przychodu i obowiązku zapłaty PDOF?

Czy na dzień likwidacji prowadzonej działalności i wniesienie aportem do Spółki Komandytowej składników objętych remanentem należy złożyć zaświadczenie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego oraz dokonać ustalenia dochodu z tytułu likwidacji podlegającego opodatkowaniu PDOF?

Czy w przypadku skorzystania przez Panią jako wspólnika Spółki komandytowej z możliwości wyboru liniowej stawki podatkowej, przychód z tytułu udziału w zyskach Spółki komandytowej będzie opodatkowany według stawki liniowej w wysokości 19%.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą jako osoba fizyczna i jednocześnie jest Pani właścicielką znaku towarowego "D... G...", który nie został ujawniony jako wartość niematerialna i prawna w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Jednocześnie Pani wyjaśnia, że wszelkie koszty związane z rejestracją przedmiotowego znaku towarowego zaliczyła Pani do kosztów uzyskania przychodów na bieżąco, j. w momencie ich poniesienia. Podjęła Pani również działania przeprowadzenia restrukturyzacji swojej działalności, która ostatecznie zostanie zlikwidowana a w jej miejsce zostanie zawiązana spółka komandytowa, w której 99% udziałów zostanie objętych przez dwie osoby fizyczne (w tym: przez Panią jako komandytariusza, a pozostałą część udziałów 1% obejmie Spółka z oo. działająca jako komplementariusz). Pokrycie Pani udziałów w nowoutworzonej spółce komandytowej nastąpi poprzez wniesienie aportem przedsiębiorstwa wraz ze znakiem towarowym.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu udziela interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 1 § 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) spółkami handlowymi są: spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna.

Komplementariusz oraz akcjonariusz uczestniczą w zysku spółki proporcjonalnie do ich wkładów wniesionych do spółki, chyba że statut stanowi inaczej (art. 147 § 1 Ksh).Należy podkreślić, że spółka ta nie posiada osobowości prawnej.

Przepis art. 93a § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) stanowi: spółka niemająca osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci przedsiębiorstwa-wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

Pojęcie wkładu stosuje się do spółki cywilnej oraz odpowiednio przy spółkach prawa handlowego: jawnej, partnerskiej i komandytowej. Wkłady niepieniężne określa się mianem aportu.

W przepisie art. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wskazano, iż ustawa reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że ustawodawca opodatkowuje dochody poszczególnych podatników-osób fizycznych, a nie samej spółki. W art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., dla celów podatku dochodowego wymienione zostały poszczególne źródła przychodów, z których dochody (przychody) podlegają opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z treścią ust. 7 tego przepisu, źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

Katalog przychodów z kapitałów pieniężnych został zawarty przez ustawodawcę w art. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z treścią art. 17 ust. 1 pkt 9 w/cyt ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Z brzmienia cyt. wyżej przepisu jednoznacznie wynika, iż dotyczy on jedynie udziałów i akcji w spółkach kapitałowych oraz wkładów w spółdzielniach.

Zatem wym. wyżej przepis art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma zastosowania w przedmiotowej sprawie.

Należy stwierdzić, iż wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej nie stanowi odpłatnego zbycia na zasadzie art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli nie powoduje powstania przychodów z kapitałów pieniężnych.

Stosownie do przepisów zawartych w art. 24 ust. 3 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej, dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów,(surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością nie będących środkami trwałymi-takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił- w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja. Za datę likwidacji działalności gospodarczej uważa się datę określoną w zawiadomieniu.

Z art. 24 ust. 3 pkt 3 w/cyt. ustawy w wynika jednoznacznie, że nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem. Nie powstaje tym samym obowiązek zapłacenia podatku.

Zgodnie z art. 8 § 1 Kodeksu spółek handlowych spółka komandytowa może we własnym imieniu nabywać prawa i zaciągać zobowiązania; ma więc zdolność prawną, jednakże na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych spółka ta nie jest podatnikiem.

Spółka komandytowa jest spółką osobową mającą na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą. Cechą charakterystyczną tego typu spółki są zasady odpowiedzialności wspólników tej spółki, a mianowicie przynajmniej jeden z nich odpowiada wobec wierzycieli za zobowiązania spółki bez ograniczeń (komplementariusz), natomiast odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona do oznaczonego kwotowo zakresu odpowiedzialności.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody z udziału w spółce nie będącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku. (...)

Zasady te stosuje się odpowiednio (art. 8 ust. 2) do rozliczenia kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, strat.

W świetle powyższego wspólnicy a nie spółka płacą podatek dochodowy w stosunku do swojego udziału. Przychód osiągnięty przez wspólnika spółki komandytowej (komandytariusza) z tytułu uczestnictwa w spółce jest przychodem o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem, nie ma przeszkód do opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy, pod warunkiem złożenia pisemnego oświadczenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego o wyborze sposobu opodatkowania do dnia 20 stycznia roku podatkowego.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia

Biorąc pod uwagę powołane wyżej przepisy oraz stan faktyczny przedstawiony w Pani wniosku, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu potwierdza Pani stanowisko w sprawie i uznaje je za prawidłowe.

Stosownie do przepisu art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak zastosuje się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art. 14b.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl