I-2/415-12/05 - Czy powstaje obowiązek zapłaty podatku w związku ze sprzedażą nieruchomości rolnej będącej integralną częścią gospodarstwa rolnego, która w wyniku sprzedaży nie utraciła charakteru rolnego?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 marca 2005 r. Izba Skarbowa w Łodzi I-2/415-12/05 Czy powstaje obowiązek zapłaty podatku w związku ze sprzedażą nieruchomości rolnej będącej integralną częścią gospodarstwa rolnego, która w wyniku sprzedaży nie utraciła charakteru rolnego?

POSTANOWIENIE

W dniu 3 lutego 2005 r. złożyli Państwo do tutejszego organu podatkowego wniosek uzupełniony w dniu 14 lutego 2005 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w dniu X aktem notarialnym X dokonała Pani wraz ze współmałżonkiem Panem X sprzedaży nieruchomości zabudowanej działki gruntu nr 46, położonej we wsi X. Opisana wyżej działka stanowi grunty orne, lasy i grunty rolne zabudowane, zawiera obszaru 51 arów 16 metrów kwadratowych, wchodzi w skład gospodarstwa rolnego. Powyższej sprzedaży dokonano pod warunkiem, że Agencja Nieruchomości Rolnych nie dokona prawa pierwokupu, przysługującej jej na podstawie art. 3 ust. 4 ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego. W powyższym akcie notarialnym oświadczacie Państwo również, że zabudowana działka gruntu w związku ze sprzedażą nie utraciła charakteru rolnego, a wchodziła ona dotychczas w skład prowadzonego gospodarstwa rolnego.

Urząd Gminy w X w zaświadczeniu wydanym w dniu X potwierdza, że jest Pani wraz ze współmałżonkiem Panem X podatnikiem podatku rolnego. Powierzchnia gospodarstwa rolnego położonego we wsi X wynosi 1,0449 ha, użytki rolne pow. - 1,0449 ha, pow. lasu - 0,1051 ha.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu, udziela interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe.

Artykuł 21 ust. 1 pkt 28 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) stanowi, że wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, że zwolnienie to nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny lub leśny. Utrata charakteru rolnego lub leśnego gruntów w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy następuje przez wyłączenie tych gruntów z produkcji rolnej lub leśnej polegające na faktycznym przekształceniu sposobu ich użytkowania łączącym się ze zmianą ich dotychczasowego przeznaczenia.

Z powyższego wynika, że ze zwolnienia korzystają dochody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego. Za gospodarstwo rolne, zgodnie z art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 1993 r. Nr 94, poz. 431 z późn. zm.), uważa się obszar użytków rolnych, gruntów pod zabudowaniami związanymi z prowadzeniem tego gospodarstwa o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej lub osoby prawnej. Grunty wchodzące w skład gospodarstwa rolnego muszą być kwalifikowane jako użytki rolne.

Biorąc pod uwagę powołane wyżej przepisy oraz stan faktyczny przedstawiony w Pani wniosku oraz wynikający z przedłożonych dokumentów, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu potwierdza, że spełnia Pani warunki ustawowe do zastosowania ulgi w zryczałtowanym podatku dochodowym określonej w art. 21 ust 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl