I-2/415-1/06D.P. - Wpłata na fundusz remontowy w kwocie wyższej niż należna

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 4 stycznia 2006 r. Urząd Skarbowy w Zgierzu I-2/415-1/06D.P. Wpłata na fundusz remontowy w kwocie wyższej niż należna

Pytanie podatnika

Czy w ramach ulgi na remont i modernizację można odliczyć wydatki z tytułu wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej w wysokości większej niż określone przez Spółdzielnię Mieszkaniową?

W dniu 26.X.2005 r. złożył Pan do tutejszego organu podatkowego wniosek, uzupełniony w dniu 16.XI.2005 r. o udzielenie interpretacji w sprawie odliczenia od podatku w ramach ulgi remontowej wpłat na fundusz remontowy do spółdzielni mieszkaniowej.

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że wysokość miesięcznych wpłat na fundusz remontowy określa Spółdzielnia Mieszkaniowa.

Pytanie Pana dotyczy wpłat na fundusz remontowy w wysokości większej niż zostały określone przez Spółdzielnię: czy odliczeniu od podatku podlegają dokonane wpłaty w pełnej wysokości, czy tylko do wysokości określonej przez Spółdzielnię. Pana zdaniem "ustawa nie określa wysokości wpłat, wymaga tylko aby były one dokonywane na wydzielony fundusz remontowy".

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu udziela interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe.

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2003 r., podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 według skali podatkowej, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.), wydatki o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., poniesione w latach 2004-2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 r.

Wydatki na ww. cele ustala się w myśl art. 27a ust. 6 pkt 1 ww. ustawy, na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodu odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej na podstawie dowodu tej wpłaty.

W świetle cytowanych wyżej przepisów, aby skorzystać z prawa do zmniejszenia podatku dochodowego niezbędne jest łączne spełnienie następujących warunków:

poniesienie odpowiednio udokumentowanych wydatków - w sposób określony w art. 27a ust. 6 pkt 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. dowodem wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy,

wydatki te powinny być poniesione na własne potrzeby mieszkaniowe,

wydatki powinny być przeznaczone na wpłatę na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wymienia dodatkowych warunków, jakie należy spełnić, aby skorzystać z ulgi z tytułu wydatków mieszkaniowych przeznaczonych na ww. cele.

Mając na względzie powołane przepisy oraz opisany stan faktyczny uznać należy, że poniesione przez Pana w roku podatkowym wydatki z tytułu wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej w wysokości większej niż określone przez Spółdzielnię Mieszkaniową, uprawniają Pana do skorzystania z ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych, pod warunkiem udokumentowania poniesionych wydatków dowodem wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej.

Należy jednak zauważyć, że dokonane wpłaty będą przedmiotem odliczenia od podatku w rozliczeniu rocznym za 2005 rok pod warunkiem, że wpłata na fundusz remontowy w kwocie przewyższającej wysokość określoną w statucie spółdzielni nie będzie kwestionowana przez spółdzielnię i spółdzielnia mieszkaniowa zaliczy te środki faktycznie na fundusz remontowy.

Biorąc pod uwagę powołane wyżej przepisy oraz stan faktyczny przedstawiony w Pana wniosku, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu podziela Pana stanowisko w sprawie i uznaje je za prawidłowe.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie udzielenia odpowiedzi.

Stosownie do przepisu art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak zastosuje się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art. 14b.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl