GP-WR-0730-0007/12 - Zasady wyliczania dotacji dla szkoły niepublicznej

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 lipca 2012 r. Regionalna Izba Obrachunkowa we Wrocławiu GP-WR-0730-0007/12 Zasady wyliczania dotacji dla szkoły niepublicznej

A. PODSTAWA PRAWNA UDZIELENIA WYJAŚNIEŃ

Artykuł 13 pkt 11 ustawy z dnia 7 października 1992 o regionalnych izbach obrachunkowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 55, poz. 577 z późn. zm.)

B. WSKAZANIE PRZEPISÓW O FINANSACH PUBLICZNYCH BĘDĄCYCH PRZEDMIOTEM WYJAŚNIEŃ W ZAKRESIE ICH STOSOWANIA

Artykuł 90 ust. 2a ustawy z dnia 7 września 1991 o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) - dalej jako u.s.o.

C. PRZEDSTAWIENIE ZAISTNIAŁEGO STANU FAKTYCZNEGO (STANÓW FAKTYCZNYCH), ZDARZENIA PRZYSZŁEGO (ZDARZEŃ PRZYSZŁYCH I PYTANIA (PYTAŃ)

Opis stanu faktycznego (stanów faktycznych), zdarzenia przyszłego (zdarzeń przyszłych)

Wnioskodawca udziela dotacji dla szkoły niepublicznej na każdego ucznia w wysokości kwoty przewidzianej na jednego ucznia danego typu i rodzaju szkoły w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez gminę.

Pytanie (pytania) przyporządkowane do stanu faktycznego (stanów faktycznych) lub zdarzenia przyszłego (zdarzeń przyszłych) przedstawionego wyżej

1.

Czy dotacja dla szkoły publicznej winna być wyliczona na podstawie rozporządzenia MEN w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego tj. z uwzględnieniem wag dla poszczególnych uczniów czy jako średnia arytmetyczna kwoty przyznanej subwencji oświatowej podzielonej przez liczbę uczniów w gminie ?

2.

Czy wysokość dotacji dla szkoły niepublicznej powinna być uzależniona od faktycznej liczby uczniów w poszczególnych miesiącach, czy powinna pozostać w niezmienionej wysokości ustalonej na podstawie ostatecznej informacji o wysokości subwencji oświatowej w gminie, przez cały rok budżetowy ?

D. STANOWISKO WNIOSKUJĄCEGO W SPRAWIE OCENY PRAWNEJ ZAISTNIAŁEGO STANU FAKTYCZNEGO LUB ZDARZENIA PRZYSZŁEGO

Stanowisko wnioskodawcy do pytania (pytań) przedstawionego w części C.

Zdaniem wnioskodawcy:

1.

Dotacja dla szkoły niepublicznej powinna być wyliczona zgodnie z rozporządzeniem MEN.

2.

Wysokość dotacji dla szkoły niepublicznej powinna być uzależniona od faktycznej liczby uczniów w poszczególnych miesiącach.

E. WYJAŚNIENIA REGIONALNEJ IZBY OBRACHUNKOWEJ WE WROCŁAWIU UDZIELONE W TRYBIE ART. 13 PKT 11 USTAWY O REGIONALNYCH IZBACH OBRACHUNKOWYCH

1.

Zgodnie z art. 90 ust. 2a u.s.o. dotacje dla szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych, w których realizowany jest obowiązek szkolny lub obowiązek nauki, przysługują na każdego ucznia w wysokości nie niższej niż kwota przewidziana na jednego ucznia danego typu i rodzaju szkoły w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez jednostkę samorządu terytorialnego, pod warunkiem, że osoba prowadząca szkolę poda organowi właściwemu do udzielania dotacji planowaną liczbę uczniów nie później niż do 30 września roku poprzedzającego rok udzielania dotacji.

Z literalnego brzmienia tego przepisu wynika, że na jednego ucznia szkoły niepublicznej przysługuje kwota otrzymywana w części oświatowej subwencji ogólnej przez daną j.s.t. Zasady podziału części oświatowej subwencji ogólnej corocznie ustalone są w przepisach rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego. Na podstawie tych przepisów dokonuje się wyliczenia kwoty na ucznia w zależności od typu i rodzaju szkoły.

2.

Podstawę prawną dotowania niepublicznych szkół i placówek prowadzonych przez osoby fizyczne i osoby prawne inne niż jednostki samorządu terytorialnego, w tym stowarzyszenia stanowi art. 90 u.s.o. Przepisy tego artykułu określają, że dotacje przysługują na każdego ucznia, a uczniem jest osoba ujęta w dokumentacji o przebiegu nauczania. Dotacje ustalane są na dany rok kalendarzowy i przekazywane są - zgodnie z przepisem art. 90 ust. 3 u.s.o.- do niepublicznych szkół i placówek w 12 częściach (ratach miesięcznych) w terminie do ostatniego dnia każdego miesiąca. W sytuacji gdy faktyczna liczba uczniów w danym miesiącu jest wyższa od zgłoszonej we wniosku o udzielenie dotacji, to dotacja przysługuje na wyższą, a gdy jest niższa to na niższą liczbę uczniów.

Opublikowano: www.wroclaw.rio.gov.pl