GN 4-621-54a/97/1923 - Rozliczenie wpłat za energię cieplną dostarczoną do mieszkań - wydanie decyzji o ustaleniu kwoty nienależnej i dodatkowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 sierpnia 1997 r. Ministerstwo Finansów GN 4-621-54a/97/1923 Rozliczenie wpłat za energię cieplną dostarczoną do mieszkań - wydanie decyzji o ustaleniu kwoty nienależnej i dodatkowej.

Nawiązując do pisma Izby Skarbowej z dnia 9 lipca 1997 r. znak III-3/600/C/97/AM, Ministerstwo Finansów pragnie poinformować, iż nie zgadza się ze stanowiskiem Izby Skarbowej, iż w opisanym przypadku nastąpiło przedawnienie do wydania decyzji o ustaleniu kwoty nienależnej i dodatkowej na podstawie przepisów ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o cenach (Dz. U. z 1988 r. Nr 27, poz. 195 z późn. zm.).

Ponieważ ceny za energię cieplną wnoszone są przez lokatorów w systemie ryczałtowym, a rozliczenie dokonanych wpłat następuje w terminie późniejszym, więc przez pobranie ceny rozumie się ostateczne rozliczenie z lokatorami za dany okres czasu. Ostateczny termin rozliczeń z lokatorami kwoty nadpłat za 1995 r. (powstałej z tytułu pobierania cen wyższych niż wynikających z kosztów zakupu energii cieplnej) upływał z dniem 30 czerwca 1996 r. Jeżeli zatem gestor zasobów mieszkaniowych nie dokonał w wyznaczonym terminie powyższego rozliczenia, to fakt ten stanowi naruszenie postanowień decyzji nr 1/GN-Z/96 Ministra Finansów w sprawie ustalenia nowych cen urzędowych energii cieplnej dostarczanej do mieszkań na cele bytowe (Dz. Urz. Min. Fin. Nr 7, poz. 25).

W związku z tym zdaniem Ministerstwa Finansów nie nastąpiło przedawnienie do wydania decyzji, bowiem termin ten liczy się począwszy od dnia 1 lipca 1996 r.

Jednocześnie Ministerstwo Finansów pragnie poinformować, iż wskazane byłoby, aby decyzja o ustaleniu kwoty nienależnej i dodatkowej była doręczona stronie przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz. U. Nr 54, poz. 348).

Odnośnie do drugiego problemu - uprawnień podmiotowych do wydawania decyzji ustalających kwoty nienależne i dodatkowe - Ministerstwo Finansów nie podziela stanowiska Izby Skarbowej, iż właściwy do wydawania tego typu decyzji jest inspektor kontroli skarbowej.

Ministerstwo Finansów pragnie poinformować, iż podstawowym aktem prawnym regulującym kwestie cenowe jest wyżej powołana ustawa o cenach. Zgodnie z art. 20 ust. 5 ustawy o cenach decyzję o ustaleniu kwoty nienależnej podlegającej zwrotowi i kwoty dodatkowej podlegającej wpłaceniu do budżetu państwa wydaje urząd skarbowy.

Pragniemy wskazać iż w pierwszej kolejności ustalana jest kwota nienależna podlegająca zwrotowi, która nie jest należnością budżetową, a więc inspektor kontroli skarbowej nie ma kompetencji do jej ustalania.

W związku z tym, iż kwota dodatkowa jest uzależniona od kwoty nienależnej, to decyzję odnośnie do naliczenia, zarówno opłaty nienależnej, jak i dodatkowej, wydaje urząd skarbowy.

Opublikowano: Biul.Skarb. 1997/4/25