FUS 411-155/02 - Ustalenie liczby zatrudnionych dla celów naliczania składek na ubezpieczenia społeczne.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 kwietnia 2002 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych FUS 411-155/02 Ustalenie liczby zatrudnionych dla celów naliczania składek na ubezpieczenia społeczne.

(...) w liczbie zatrudnionych należy także uwzględnić następujące osoby, również wtedy, gdy są to osoby niepełnosprawne:

- zatrudnione na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego,

- nie świadczące pracy w związku z pobieraniem zasiłków z ubezpieczeń społecznych (z wyłączeniem zasiłku macierzyńskiego) lub świadczenia rehabilitacyjnego,

- będące uczestnikami Ochotniczych Hufców Pracy, wykonujące pracę na podstawie umowy o pracę.

W liczbie ubezpieczonych uwzględnia się także osoby, które za okres nieświadczenia pracy w związku z niezdolnością do pracy lub sprawowaniem opieki nad chorym członkiem rodziny nie otrzymują zasiłków z ubezpieczeń społecznych (np. osoby, które nie nabyły prawa do zasiłku w okresie pierwszych 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, osoby pozbawione prawa do zasiłku z powodu wykonywania pracy zarobkowej w okresie orzeczonej niezdolności do pracy).

Dla celów ustalenia czy pracownik pracuje w pełnym, czy też w niepełnym wymiarze czasu pracy, stosuje się:

- w stosunku do pracowników młodocianych - art. 202 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.),

- w stosunku do pracowników - osób niepełnosprawnych - art. 15 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Stosownie do art. 202 Kodeksu pracy, czas pracy młodocianego w wieku do 16 lat nie może przekraczać 6 godzin na dobę - jest to pełny wymiar czasu pracy w stosunku do takiego pracownika.

Stosownie do art. 15 ust. 2 powołanej ustawy z 1997 r., czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczanej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo - jest to pełny wymiar czasu pracy w stosunku do takiego pracownika.

W przypadku pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego należy przyjąć, że zatrudnieni są w pełnym wymiarze czasu pracy, jeżeli:

- czas pracy, wynikający z umowy, wynosi 6 godzin - dla młodocianych w wieku do 16 lat,

- czas pracy, wynikający z umowy, wynosi 8 godzin - dla młodocianych w wieku powyżej 16 lat.

Departament jednocześnie informuje, że od 1 stycznia 1999 r. przy ustalaniu liczby zatrudnionych dla celów stosowania art. 25 ust. 1 i 2 ustawy z 1997 r. nie stosuje się przepisu art. 21 ust. 5 tej ustawy.

Opublikowano: S.Podat. 2003/2/17