Fp-31014/P/05 - Posiadacz zależny nieruchomości samorządowych jako podatnik podatku od nieruchomości

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 maja 2005 r. Urząd Miejski w Strzelcach Opolskich Fp-31014/P/05 Posiadacz zależny nieruchomości samorządowych jako podatnik podatku od nieruchomości

Pytanie podatnika

Dotyczy zastosowania przepisu art. 3 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84 z późn. zm.) w stosunku do najemców części nieruchomości stanowiącej własność jednostki samorządu terytorialnego, a oddanej podatnikowi w użytkowanie.

POSTANOWIENIE

Na podstawie przepisu art. 14a § 1 i art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), w związku z wnioskiem podatnika z dnia 10 marca 2005 r. (data złożenia w tutejszym organie podatkowym 14 marca 2005 r.), uzupełnionym pismem z dnia 4 kwietnia 2005 r. (data złożenia w tutejszym organie podatkowym 5 kwietnia 2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od nieruchomości w indywidualnej sprawie podatnika - Burmistrz Strzelec Opolskich stwierdza, że stanowisko podatnika zawarte we wniosku, a dotyczące braku zastosowania przepisu art. 3 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84 z późn. zm.) w stosunku do najemców części nieruchomości stanowiącej własność jednostki samorządu terytorialnego, a oddanej w/w podatnikowi w użytkowanie, nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 10 marca 2005 r., uzupełnionym pismem z dnia 4 kwietnia 2005 r. podatnik zwrócił się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od nieruchomości w indywidualnej sprawie podatnika.

Przedstawiony przez podatnika stan faktyczny:

Jak wynika z pisma, Z(...) jest posiadaczem nieruchomości stanowiących własność jednostki samorządu terytorialnego tj. Powiatu Strzeleckiego i posiadanie to wynika z umowy zawartej z właścicielem, o czym świadczy: Uchwała Nr XXVIII/186/2001 Rady Powiatu Strzeleckiego z dnia 28 marca 2001 r. w sprawie przekazania nieruchomości Powiatu Strzeleckiego w nieodpłatne użytkowanie, Uchwała Nr XXIX/191/2001 Rady Powiatu Strzeleckiego z dnia 25 kwietnia 2001 r. w sprawie przekazania nieruchomości Powiatu Strzeleckiego w nieodpłatne użytkowanie oraz umowa użytkowania zawarta w dniu 10 kwietnia 2002 r. pomiędzy Zarządem Powiatu Strzeleckiego a podatnikiem. Podatnik wyraża pogląd, że na podstawie wyżej przytoczonych uchwał i umowy użytkowania uzyskał władanie nieruchomością i prowadzi na niej działalność we własnym imieniu i na własny rachunek, a więc zgodnie z przepisem art. 336 Kodeksu cywilnego jest posiadaczem zależnym, na którym zgodnie z przepisem art. 3 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ciąży obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości. Zdaniem podatnika, zawarcie umów najmu na poszczególne części nieruchomości (lokale) pomiędzy nim jako użytkownikiem nieruchomości będących własnością jednostki samorządu terytorialnego, a najemcami nie przenosi obowiązku podatkowego na najemców, gdyż umowy te nie zostały zawarte bezpośrednio z właścicielem nieruchomości lecz tylko z posiadaczem zależnym - użytkownikiem nieruchomości, dlatego też w tym przypadku nie może mieć zastosowania art. 3 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Pytanie podatnika dotyczy potwierdzenia prawidłowości postępowania w tym zakresie.

Biorąc pod uwagę przedstawiony w piśmie stan faktyczny Burmistrz Strzelec Opolskich wyjaśnia:

Z dokumentów zgromadzonych przez organ podatkowy w przedmiotowej sprawie wynika, że w myśl § 5 umowy użytkowania z dnia 10 kwietnia 2002 r., zawartej pomiędzy Zarządem Powiatu Strzeleckiego a podatnikiem, wydzierżawienie lub wynajęcie części lub całości oddanej w użytkowanie nieruchomości albo jej wniesienie do spółki lub fundacji wymaga zgody Zarządu Powiatu. Podatnik, każdorazowo po uzyskaniu zgody Rady Powiatu Strzeleckiego reprezentującej właściciela nieruchomości - Powiat Strzelecki, zawiera umowę dzierżawy, zgodnie z którą oddaje dzierżawcy do używania i pobierania pożytków wskazany w umowie lokal, będący częścią ww. nieruchomości.

W myśl przepisu art. 3 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące:

1) właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych,

2) posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych,

3) użytkownikami wieczystymi gruntów,

4) posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie: a) wynika z umowy zawartej z właścicielem, Agencją Własności Rolnej Skarbu Państwa lub z innego tytułu prawnego (...), b) jest bez tytułu prawnego.

Jak wynika z wyżej przytoczonego przepisu, ustawodawca wprowadził specyficzne rozwiązania w stosunku do nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, czyniąc podatnikiem w takich przypadkach - faktycznego posiadacza tych nieruchomości lub ich części, który włada tą nieruchomością lub jej częścią na podstawie umowy zawartej z właścicielem lub też na podstawie innego tytułu prawnego. W myśl art. 336 Kodeksu cywilnego, posiadaczem jest ten, kto faktycznie włada rzeczą jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadacz zależny). Zatem za podatnika, w przypadku nieruchomości Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, oddanych w posiadanie zależne, należy uznać faktycznego posiadacza, przy czym rodzaj tytułu prawnego nie ma tu znaczenia.

Wobec powyższego, w opinii tutejszego organu podatkowego, do dzierżawców części nieruchomości oddanych w użytkowanie podatnikowi, ma zastosowanie przepis art. 3 ust. 1 pkt 4a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, gdyż dzierżawca, jako posiadacz części nieruchomości (lokalu) będącej własnością jednostki samorządu terytorialnego (Powiatu Strzeleckiego), które to posiadanie wynika z umowy dzierżawy zawartej z użytkownikiem tej nieruchomości (inny tytuł prawny), staje się podatnikiem podatku od nieruchomości od wydzierżawionej części.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika (art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej), wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 2 Ordynacji podatkowej).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl