FNP.3110-5/05 - Zwolnienie od podatku od nieruchomości gruntów będący nieużytkami

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 czerwca 2005 r. Urząd Miejski w Szprotawie FNP.3110-5/05 Zwolnienie od podatku od nieruchomości gruntów będący nieużytkami

Pytanie podatnika

Czy grunt będący nieużytkiem, na którym nie jest prowadzona działalność gospodarcza podlega zwolnieniu z podatku od nieruchomości?

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60) Burmistrz Szprotawy uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku z dnia 31 marca 2005 r. Spółki z o.o. z siedzibą w Szprotawie, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

UZASADNIENIE

W dniu 7 kwietnia 2005 r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek (uzupełniony w dniu 15 kwietnia 2005 r.) Spółka z o.o., z siedzibą w Szprotawie o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w sprawie stwierdzenia czy grunt będący nieużytkiem, na którym nie jest prowadzona działalność gospodarcza podlega zwolnieniu z podatku od nieruchomości.

Z treści wniosku wynika, że przedsiębiorstwo na wyżej wymienionej nieruchomości, która jest nieużytkiem, nie prowadzi i nie przewiduje prowadzenia działalności gospodarczej. Sp. z o.o. stoi na stanowisku, że na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, podlega zwolnieniu z podatku od nieruchomości będącej nieużytkiem.

Zgodnie z treścią art. 7 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r, o podatkach i opłatach lokalnych zwalnia się od podatku od nieruchomości się grunty stanowiące nieużytki, użytki ekologiczne, grunty zadrzewione i zakrzewione, z wyjątkiem zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.

Zgodnie z treścią art. 1a ust. 1 pkt 3 ww. ustawy o podatkach i opłatach lokalnych za grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej uważa się grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, z wyjątkiem budynków mieszkalnych oraz gruntów związanych z tymi budynkami, a także gruntów, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. b, chyba, że przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych.

Zatem wszystkie grunty, budynki i budowle (z wyjątkiem gruntów pod jeziorami, zajętymi na zbiorniki wodne retencyjne lub elektrowni wodnych) będące w posiadaniu przedsiębiorcy są opodatkowane podatkiem od nieruchomości wg stawek najwyższych, chyba że przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych. Zwolnieniu od podatku mogą podlegać również nieużytki, lecz tyko wówczas gdy nie są one faktycznie wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, jest aktualna według stanu prawnego na dzień wydania niniejszego postanowienia. Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych właściwych dla wnioskodawcy, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na podstawie art. 14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy zażalenie da Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Zielonej Górze za pośrednikiem Burmistrza Szprotawy w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postępowania. Na zażalenie należy uiścić opłatę skarbową w kwocie 5,00 zł,

Zgodnie z art. 239 i art. 222 zażalenie powinno zwierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl