FN1.054.8.RPW.67553.2016 - Debata w Parlamencie Europejskim dotycząca kredytów w walutach obcych.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 31 maja 2016 r. Ministerstwo Finansów FN1.054.8.RPW.67553.2016 Debata w Parlamencie Europejskim dotycząca kredytów w walutach obcych.

Odpowiadając na interpelację posłów Kukiz'15 nr 3298 w sprawie debaty w Parlamencie Europejskim dotyczącej kredytów w walutach obcych, uprzejmie przedstawiam następujące stanowisko.

W toku powołanej przez posłów debaty komisarz ds. stabilności finansowej, usług finansowych i unii rynków kapitałowych, Pan Jonathan Hill, poinformował, że Komisja Europejska monitoruje proponowane rozwiązania w sprawie przewalutowania kredytów w walutach obcych w Polsce i w Rumunii. Podkreślił ponadto, że na bardziej zaawansowanym etapie są regulacje w Chorwacji, która już przyjęła przepisy pozwalające przewalutować kredyty po kursie sprzed wzmocnienia franka. Jednocześnie przekonywał, że w sprawie kredytów walutowych potrzebne jest rozwiązanie odpowiednio "wyważone i spójne" z przepisami unijnymi, tak aby byli chronieni konsumenci, ale również inwestycje i wspólny rynek. Podkreślił, że Komisja Europejska takie rozwiązanie będzie starała się uzyskać i chciałby, żeby stało się tak we wszystkich krajach członkowskich gdzie ten problem obecnie budzi obawy. Komisarz zapewnił jednak, że Komisja Europejska nie zamierza ingerować w rozwiązania, które przygotowują państwa członkowskie w tej sprawie. Zwrócił przy tym uwagę na problem retroaktywności (czyli przewalutowania kredytów zaciągniętych wcześniej) i proporcjonalności (czyli rozłożenia kosztów tej operacji). Jak zaznaczył, przedsiębiorcy powinni mieć pewność co do stabilności ram prawnych, aby dokonywać długoterminowych inwestycji.

Odnosząc się do wyrażonych w interpelacji obaw dotyczących wprowadzenia przepisów o przewalutowaniu kredytów pragnę zauważyć, że agencja Fitch Ratings podniosła długoterminowy rating IDR Węgier dla walut obcych wymieniając wśród czynników, które wpłynęły na tę decyzję m.in. konwersję kredytów hipotecznych w walutach obcych, która miała dodatni wpływ na szybką poprawę zewnętrznego bilansu Węgier oraz obniżenie podatności na zmienność.

W Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej toczą się prace nad nową wersją projektu ustawy w sprawie kredytów denominowanych lub indeksowanych do walut obcych. Prace te prowadzi powołany w dniu 8 kwietnia 2016 r. specjalny zespół ekspertów. Z informacji przedstawianych przez Kancelarię można wnioskować, że nowy projekt ma złagodzić negatywne skutki regulacji dla banków. Jednym z wariantów jest rozłożenie w czasie kosztów, które miałyby one ponieść.

Na zakończenie uprzejmie przypominam słowa Ministra Finansów, Pana Pawła Szałamachy, wypowiedziane na konferencji prasowej w dniu 19 maja 2016 r. w Katowicach. Odnosząc się do "ustawy frankowej" zaznaczył, że dyskusja co do jej kształtu trwa i nie jest to kwestia zamknięta. Dodał, że Prezydent "otwarcie podchodzi do przedstawianych opinii", a prowadząca sprawę Kancelaria bierze pod uwagę głos instytucji, które dbają o stabilność waluty i o rynek finansowy, co pokazuje siłę instytucji i otwarty charakter Kancelarii.

Jednocześnie Minister podkreślił, że resort finansów jest świadomy kosztów dla sektora finansowego będących efektem przewalutowania kredytów walutowych, jednak należy sądzić, że będą one niższe niż te, które były zaprezentowane w opiniach Komisji Nadzoru Finansowego i Narodowego Banku Polskiego, sporządzonych do pierwotnej wersji projektu ustawy przygotowanej przez Kancelarię Prezydenta.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl