FN1.054.15.RPW.90478.2016 - Pomoc osobom, które zaciągnęły tzw. toksyczne kredyty denominowane.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 lipca 2016 r. Ministerstwo Finansów FN1.054.15.RPW.90478.2016 Pomoc osobom, które zaciągnęły tzw. toksyczne kredyty denominowane.

Odpowiadając na interpelację nr 4584 Pana Posła (...) w sprawie pomocy osobom, które zaciągnęły tzw. toksyczne kredyty denominowane do kursu franka szwajcarskiego, uprzejmie przedstawiam następujące stanowisko.

Odnosząc się do pytań Pana Posła uprzejmie wyjaśniam, że nad projektem ustawy dotyczącej rozwiązania problemu kredytów mieszkaniowych indeksowanych lub denominowanych w walutach obcych, której pierwsza wersja została przedstawiona w dniu 15 stycznia br., pracuje wyłącznie Kancelaria Prezydenta RP. Komisja Nadzoru Finansowego przedstawiła w dniu 15 marca br. opinię na temat finansowych skutków wprowadzenia mechanizmów, zawartych w propozycji ww. regulacji. Następnie Kancelaria Prezydenta RP wydała oświadczenie w tej sprawie, uznając wyliczenia Komisji za podstawę do dalszych rozmów na temat ostatecznego kształtu regulacji. Dla Kancelarii Prezydenta RP priorytetem jest pomoc kredytobiorcom, przy zachowaniu stabilności finansowej państwa i sektora bankowego. Na obecnym etapie Rząd nie współpracuje z Kancelarią Prezydenta RP w tworzeniu projektu przedmiotowej ustawy. Termin z łożenia projektu ustawy do Sejmu RP nie jest Ministrowi Finansów dokładnie znany.

Jednocześnie uprzejmie informuję, że w dniu 7 czerwca br. odbyła się w Kancelarii Prezydenta RP konferencja prasowa, na której dyskutowane były ogólne założenia projektu ustawy dotyczącej kredytów walutowych. Obecnie w Kancelarii trwają prace nad projektem tej ustawy w oparciu o założenia przygotowane przez zespół niezależnych ekspertów.

Główne założenia projektu ustawy opracowanego przez zespół przy Kancelarii Prezydenta RP obejmują:

- zwrot nadpłaconego spreadu,

- przewalutowanie kredytu za pomocą jednego z czterech wariantów kursu sprawiedliwego lub przeniesienie własności przedmiotu zabezpieczenia.

Eksperci współpracujący z Kancelarią Prezydenta RP przewidują, że problem kredytów walutowych nie będzie rozwiązany ze środków publicznych, a w proces jego rozwiązywania nie będzie włączony Narodowy Bank Polski, Bank Gospodarstwa Krajowego ani Skarb Państwa. Zostaną wprowadzone narzędzia prawne, które zobowiążą banki do zwrotu nadpłaconych kwot z tytułu spreadów. Szczegółowe mechanizmy obliczeniowe dla poszczególnych wariantów nie z ostały jednak na konferencji przedstawione.

Regulacje ustawowe powinny dotyczyć wszystkich kredytów udzielonych i nie spłaconych w okresie od dnia 1 stycznia 2000 r. do 31 grudnia 2015 r. Kredytobiorcy będą mieli rok na podjęcie decyzji, z której możliwości zamierzają skorzystać. Jednocześnie będą mogli skorzystać z kilku możliwości, np. połączyć zwrot nadpłaconego spreadu i przewalutowanie pozostałej części kredytu.

Szczegółowe wyliczenia i wyjaśnienia będą przedstawiały swoim klientom poszczególne banki. W założeniu ekspertów wzór wniosku o przewalutowanie kredytu powinien opracować w formie rozporządzenia Minister Finansów.

Jednocześnie pragnę Pana posła poinformować, że Minister Finansów dokona całościowej analizy problematyki kredytów walutowych po przedstawieniu przepisów zaproponowanych przez Kancelarię Prezydenta RP, w ramach stanowiska Rządu, o które na podstawie obowiązującej procedury w tym zakresie poprosi Ministra Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl