Fn-VIII.310.12.2013 - Wyłączenie z opodatkowania podatkiem od nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 grudnia 2013 r. Urząd Miasta w Poznaniu Fn-VIII.310.12.2013 Wyłączenie z opodatkowania podatkiem od nieruchomości.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA PRAWA PODATKOWEGO

Prezydent Miasta Poznania na podstawie art. 14j § 1 i § 3 w związku z art. 14b i 14c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) stwierdza, że stanowisko Spółki (...) przedstawione we wniosku z dnia 19 września 2013 r. (data wpływu do tut. urzędu 23 września 2013 r.) o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie wyłączenia z opodatkowania podatkiem od nieruchomości gruntów będących w użytkowaniu wieczystym Wnioskodawcy, oznaczonych w ewidencji gruntów i budynków symbolem Wp - jako grunty pod wodami powierzchniowymi płynącymi, na podstawie art. 2 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 19 września 2013 r. (data wpływu do tut. urzędu 23 września 2013 r.), uzupełnionym, na wezwanie tut. organu podatkowego, dnia 29 października 2013 r. (data wpływu do tut. urzędu) Spółka (...) zwróciła się, zgodnie z art. 14b ustawy - Ordynacja podatkowa, o interpretację indywidualną w zakresie podatku od nieruchomości.

Spółka jest użytkownikiem wieczystym m.in. gruntów (działki o numerach (...) położonych w (...), stanowiących własność Skarbu Państwa, oznaczonych w ewidencji gruntów i budynków symbolem Wp - grunty pod wodami powierzchniowymi płynącymi, które deklaruje i opodatkowuje podatkiem od nieruchomości. Wg złożonych wyjaśnień grunty te stanowią kanał ulgi rzeki (...), który jest wodą płynącą jedynie w czasie wysokiego poziomu wody na rzece i nie jest wykorzystywany przez Wnioskodawcę do prowadzenia działalności gospodarczej. Pełni on rolę zabezpieczenia przeciwpowodziowego. Jest to kanał o pochodzeniu antropologicznym (sztucznym), a czas jego powstania szacuje się na pierwszą połowę XIX w.

Pytanie Wnioskodawcy brzmi: "Czy grunty oznaczone w ewidencji gruntów i budynków symbolem Wp - grunty pod wodami powierzchniowymi płynącymi, opisane szczegółowo pn "Stan Faktyczny", podlegają wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od nieruchomości, na zasadach opisanych w art. 2 ust. 3 pkt 2 upol?"

Spółka powołując zapis art. 2 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wskazuje, że dotyczy on wyłączenia określonych gruntów z opodatkowania podatkiem od nieruchomości, a w obecnym brzmieniu obowiązuje od dnia 1 stycznia 2007 r. Zdaniem Spółki powyższe wyłączenie dotyczy m.in. gruntów oznaczonych ewidencji gruntów i budynków symbolem Wp - grunty pod wodami powierzchniowymi płynącymi. Podatnik wskazuje na punkt 6 załącznika nr 6 do rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków, w świetle którego do gruntów pod wodami powierzchniowymi płynącymi zalicza się m.in.: grunty pod wodami płynącymi w kanałach. Zdaniem Podatnika ponieważ przedmiotowe grunty zajęte są pod sztuczny kanał wodny (kanał ulgi rzeki (...)) oraz oznaczone są w ewidencji gruntów i budynków symbolem "Wp", a w przypadku przedmiotowego wyłączenia z opodatkowania decydujące znaczenie ma oznaczenie gruntu w ewidencji gruntów i budynków, uznaje, że grunty te podlegają wyłączeniu na podstawie wyżej powołanego przepisu.

Zgodnie z art. 2 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości nie podlegają grunty pod wodami powierzchniowymi płynącymi i kanałami żeglownymi, z wyjątkiem jezior oraz gruntów zajętych na zbiorniki wodne retencyjne lub elektrowni wodnych.

O zaliczeniu danego gruntu do gruntów pod wodami decydują zapisy w ewidencji gruntów. Zgodnie z § 68 pkt 4 rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. z 2001 r. Nr 38, poz. 454) grunty pod wodami dzielą się na:

1)

grunty pod morskimi wodami wewnętrznymi, oznaczone symbolem - Wm,

2)

grunty pod wodami powierzchniowymi płynącymi, oznaczone symbolem - Wp,

3)

grunty pod wodami powierzchniowymi stojącymi, oznaczone symbolem - Ws.

Zgodnie natomiast z załącznikiem nr 6 pkt 6 podpunkt 2 do gruntów pod wodami powierzchniowymi płynącymi zalicza się grunty pod wodami płynącymi w rzekach, potokach górskich, kanałach i innych ciekach, o przepływach stałych lub okresowych, oraz źródła, z których cieki biorą początek, a także grunty pod wodami znajdującymi się w jeziorach i zbiornikach sztucznych, z których cieki wypływają lub do których wpływają.

W związku z powyższym grunty objęte wnioskiem Podatnika oznaczone symbolem Wp nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości na podstawie art. 2 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

POUCZENIE

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu ul. Ratajczaka 10/12 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu-do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Urząd Miasta Poznania Wydział Finansowy Oddział Podatku od Nieruchomości Osób Prawnych ul. Słowackiego 22, 60-823 Poznań.

Opublikowano: bip.city.poznan.pl