Fn-V-3110/P28/2005 - Stawki podatku od nieruchomości od budynków lub ich części zajętych na prowadzenie działalności w zakresie handlu detalicznego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 marca 2005 r. Urząd Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim Fn-V-3110/P28/2005 Stawki podatku od nieruchomości od budynków lub ich części zajętych na prowadzenie działalności w zakresie handlu detalicznego.

Postanowienie

Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółdzielni Mieszkaniowej z dnia 14.01.2005 r. (data wpływu do Urzędu Miasta - 02.02.2005 r.) - w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie stawek podatku od nieruchomości stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe w odniesieniu do budynków opisanych w pkt 1, 2, 3 Waszego wniosku.

Natomiast w stosunku do budynku opisanego w pkt 4 przedmiotowego wniosku, położonego na Os. "P" o powierzchni 1302,50 m2 powinna być, w przedstawionym przez Państwa stanie faktycznym, zastosowana stawka 17 zł/m2.

Uzasadnienie

Podatnik - Spółdzielnia Mieszkaniowa - złożył wniosek o udzielenie interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. stawek podatku od nieruchomości określonych w Uchwale Nr XXV.TU310/2004 Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego z dnia 7 grudnia 2004 r., a w szczególności w § 1 ust. 1 pkt 2 lit. b) ostatnie tiret powołanej Uchwały, tj. od budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności "w zakresie handlu detalicznego prowadzonego w budynkach o powierzchni użytkowej powyżej 1000 m2, gdzie stawka podatku wynosi 17,00 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej".

Podatnik wskazał, że jest właścicielem czterech budynków, z których każdy ma łączną powierzchnię użytkową przekraczającą 1000 m2 W odniesieniu do budynków opisanych w pkt 1, 2, 3 wniosku podatnika nie zachodzą przesłanki do zastosowania określonej wyżej stawki podatkowej z przyczyn określonych przez podatnika.

Wprowadzając w Uchwale Nr XXVIU310/2004 z dnia 7 grudnia 2004 r. podwyższoną stawkę podatkową Rada Miasta Ostrowca Św. miała głównie na uwadze wielkopowierzchniowe obiekty handlowe i handlowo-usługowe, w których prowadzony jest handel detaliczny, a w szczególności: centra handlowe, domy towarowe, samodzielne sklepy, hale, budynki stacji paliw i stacji obsługi, apteki, itp. Obiekty takie, poprzez prowadzenie szeroko zakrojonej działalności handlowej mają wpływ na funkcjonowanie istniejącej w mieście sieci handlowej, na komunikację, rynek pracy, zaspokajanie potrzeb i interesów konsumentów, itp.

Biorąc pod uwagę lokalizację interpretowanego przepisu w powołanej Uchwale i treść zdania wstępnego zawartego w § 1 ust. 1 pkt 2 lit b) tej Uchwały należy wskazać, że chodzi o budynki lub ich części o powierzchni użytkowej przekraczającej 1000 m2 przeznaczone na prowadzenie handlu detalicznego. Chodzi przy tym o samodzielne obiekty stanowiące całość techniczno-użytkową. Tak więc, przy ustalaniu powierzchni użytkowej budynku pomija się powierzchnie lokali mieszkalnych oraz lokali użytkowych wyodrębnionych prawnie lub pod względem technicznym - tj. stanowiących samodzielną całość techniczno-użytkową (oddzielone ścianami, posiadające niezależne wejścia oraz niezależne przyłącza wody, ciepła, kanalizacji, itp.). W konsekwencji zatem, jeżeli mimo faktycznego oddzielenia ścianami oznaczony punkt sprzedaży jest - poprzez wejście do niego - bezpośrednio skomunikowany z powierzchnią obiektu, na której prowadzona jest sprzedaż detaliczna, powierzchnia tego punktu podlega wliczeniu do ogólnej powierzchni użytkowej obiektu, gdyż stanowi on w istocie odrębne stoisko, a nie samodzielny lokal.

Tym samym, w świetle powyższych wyjaśnień, budynki wymienione w piśmie podatnika w poz. 1-3 nie są objęte podatkiem wg stawki 17,00 zł/m2.

Odmiennie wygląda sytuacja odnośnie budynku położonego w Ostrowcu Św. Osiedle "P", o powierzchni 1302,50 m2, wymienionego w piśmie podatnika w poz. 4.

Budynek ten stanowi samodzielną całość techniczno-użytkową z przeznaczeniem na obiekt handlowy. O ile pomiędzy właścicielem, tzn. Spółdzielnią Mieszkaniową, a innymi osobami trzecimi zawarta jest umowa udostępniająca wymieniony powyżej budynek na prowadzenie handlu detalicznego i właściciel czerpie pożytki z takiego stanu faktycznego to obiekt ten powinien być opodatkowany stawką 17,00 zł/m2.

Zawarcie pomiędzy podatnikiem, a osobą trzecią stosownej umowy na prowadzenie w budynku o powierzchni użytkowej powyżej 1000 m2 handlu detalicznego skutkuje koniecznością stosowania przez podatnika wymienionej powyżej stawki podatkowej.

Prawem osoby trzeciej posiadającej z właścicielem stosowną umowę cywilno-prawną na wykorzystanie obiektu handlowego jest natomiast rozpoczęcie faktycznej sprzedaży, zmiana branży prowadzonego sklepu, zamknięcie obiektu na okres urlopowy itp. w dogodnym dla siebie czasie. Powyższe działania, osoby trzeciej mieszczące się w zakresie zawartej umowy na prowadzenie handlu detalicznego nie mogą skutkować opodatkowaniem obiektu niższą stawką wynoszącą 14,09 zł/m2.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej udzielenia; traci ona swoją moc z chwilą zmiany przepisów prawa podatkowego. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl