FN.III.0550-2/09 - Opodatkowanie służebności drogi koniecznej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 maja 2009 r. Urząd Miejski w Grudziądzu FN.III.0550-2/09 Opodatkowanie służebności drogi koniecznej.

PISEMNA INTERPRETACJA PRZEPISÓW PRAWA PODATKOWEGO

Prezydent Grudziądza działając na podstawie art. 14j § 1 i § 3 w związku z art. 14b, art. 14c i art. 14k § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz art. 1a-6 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych1 (Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 z późn. zm.)

postanawia

uznać za nieprawidłowe stanowisko wskazane we wniosku złożonym przez Spółdzielnię Mieszkaniową w dniu 6 marca 2009 r. (wpływ do rut. urzędu w dniu 9 marca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji prawa podatkowego, dotyczące opodatkowania stawką przewidzianą dla gruntów pozostałych działki nr ....

UZASADNIENIE

W dniu 9 marca 2009 r. do Prezydenta Grudziądza wpłynął wniosek Spółdzielni Mieszkaniowej z siedzibą ... udzielenie pisemnej interpretacji przepisów ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 z późn. zm.) w zakresie opodatkowania gruntu Spółdzielni Mieszkaniowej w Grudziądzu podatkiem od nieruchomości. Spółdzielnia poinformowała, że element}ʼ stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej. Opłata za udzielenie pisemnej interpretacji została uiszczona w kwocie 40,00 zł w dniu 9 marca 2009 r.

Wnioskodawca wyjaśnił, iż działka nr ... będąca w użytkowaniu wieczystym, położona w Grudziądzu przy ... dla której Sąd Rejonowy w Grudziądzu prowadzi księgę wieczystą ... winna być opodatkowana stawką przewidzianą dla gruntów pozostałych. Ponadto wyjaśnił, że na ww. działce wyodrębnione zostały działki o numerach ... co do których prawo użytkowania wieczystego zostało sprzedane osobom fizycznym, które następnie przekształciły je w prawo własności. Osoby aby skorzystać z ww. nieruchomości muszą przechodzić, przejeżdżać przez nieruchomość Spółdzielni stanowiącą przedmiotową działkę gruntu.

Jak podnosi wnioskodawca obowiązek ustanowienia dla tych nieruchomości służebności drogi koniecznej wynika z obowiązku przepisów prawa m.in. ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 z późn. zm.) i nie jest przedmiotem odrębnej działalności gospodarczej Spółdzielni. Zdaniem Strony ustanawiając dla tych działek służebność drogi koniecznej Spółdzielnia Mieszkaniowa zadość czyni obowiązkom wynikającym z przepisów prawa, jednakże nie jest to przedmiotem jej działalności gospodarczej. Spółdzielnia ustanawiając służebność drogi koniecznej wypełnia tylko nakaz nałożony przepisami obowiązującego prawa. Wnioskodawca poinformował, że pozostała część nieruchomości wykorzystywana jest przez mieszkańców domów mieszkalnych posadowionych w bezpośrednim sąsiedztwie z nieruchomością Wykorzystywanie to dotyczy między innymi: przejazdu, przechodu, parkowania samochodów, prowadzenia gier i zabaw przez młodzież i dzieci. Zdaniem Strony wykorzystywanie tej nieruchomości związane jest ściśle z celami mieszkaniowymi.

Prezydent Grudziądza mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia zdarzenia udziela następującej interpretacji:

Zgodnie z brzmieniem treści art. 1a ust. 1 ww. ustawy o podatkach i opłatach lokalnych użyte w tejże ustawie określenia oznaczają:

-

grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej - grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, z wyjątkiem budynków mieszkalnych oraz gruntów związanych z tymi budynkami, a także gruntów, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. b), chyba że przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych;

-

działalność gospodarcza - działalność, o której mowa w przepisach Prawa działalności gospodarczej. z zastrzeżeniem ust. 2;

Zgodnie z wyżej cytowaną definicją, wszystkie budynki, budowle i grunty będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą. z dwoma wyjątkami, są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, chyba że przedmiot opodatkowania nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych. Te wyjątki to budynki mieszkalne i zajęte pod nie grunty oraz grunty pod jeziorami i zajęte na zbiorniki wodne retencyjne lub elektrowni wodnych. Jeżeli zatem np. budynek mieszkalny i związany z nim grunt jest w posiadaniu przedsiębiorcy, to podlega opodatkowaniu na takiej zasadzie, że budynek jest obciążony stawkami właściwymi dla budynków mieszkalnych, a grunt wg stawek właściwych dla gruntów pozostałych.

Z przytoczonej definicji wynika również, że sam fakt posiadania przez przedsiębiorcę skutkuje tym, że budynek, budowla, grunt są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Tak więc różnego rodzaju obiekty- niewykorzystywane w danym momencie lub gdzie prowadzona jest innego rodzaju działalność niż gospodarcza (np. socjalna) należy uznać za związane z działalnością gospodarczą. WSA w Gdańsku w wyroku z dnia 6 czerwca 2006 r., I SA/Gd 481/05, niepubl., stwierdził, że tymczasowy brak wykorzystywania danego obiektu dla celów działalności gospodarczej nie uprawnia do przyjęcia, że nie stanowi on nieruchomości związanej z działalnością gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Zbliżonych kwestii dotyczył wyrok WSA w Gdańsku z dnia 4 marca 2006 r., I SA/Gd 49/04, niepubl., w którym stwierdzono, że podatnik zobowiązany był do opłacania podatku od budynków według stawek właściwych dla budynków związanych z działalnością gospodarczą za okres, w którym miał status przedsiębiorcy o tym, czy podmiot był przedsiębiorcą, czy też nie, przesądzał wpis do rejestru przedsiębiorców. Sąd stwierdził ponadto, że budynki będące własnością przedsiębiorcy powinny podlegać opodatkowaniu stawkami przeznaczonymi dla budynków związanych z działalnością gospodarczą, niezależnie od ich faktycznego wykorzystania.

Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095 z późn. zm.) działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Przedsiębiorcą w rozumieniu wyżej przywołanej ustawy jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Za przedsiębiorców uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

Natomiast art. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r., Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.) stanowi, iż celem spółdzielni mieszkaniowej jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin, przez dostarczanie członkom samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu. W dalszej części tego przepisu ustawodawca tytułem egzemplifikacji wskazuje, co może być przedmiotem działalności spółdzielni. Przepis art. 1 ust. 6 powołanej ustawy stanowi, że spółdzielnia może prowadzić również inną działalność gospodarczą. Z unormowania tego wynika. iż spółdzielnie mieszkaniowe prowadzą działalność gospodarczą, tym samym są przedsiębiorcami w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Spółdzielnie mieszkaniowe podlegają również wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego.

Zgodnie ze Statutem Spółdzielni Mieszkaniowej z siedzibą w Grudziądzu przedmiotem działalności spółdzielni jest m.in. budowanie lub nabywanie budynków w celu wynajmowania lub sprzedaż znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu. Ponadto spółdzielnia może zarządzać nieruchomością niestanowiącą jej mienia lub mienia jej członków na podstawie umowy zawartej z właścicielem tej nieruchomości.

Przedmiotowa nieruchomość stanowiąca działkę nr ... zapisaną w KW nr ... o powierzchni 6.405 m2 położona w Grudziądzu przy ... jest niewątpliwie w posiadaniu przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą.

Decydujące znaczenie przy opodatkowaniu gruntów mają zapisy zawarte w ewidencji gruntów. Wynika to z art. 21 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2005 r. Nr 240, poz. 2027 z późn. zm.), zgodnie z którym dane zawarte w ewidencji gruntów są podstawą m.in. do realizacji podatków. Powyższe znajduje swoje potwierdzenie w art. 1a ust. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, z którego wynika, że poszczególne rodzaje gruntów należy rozumieć zgodnie z ich klasyfikacją w ewidencji gruntów i budynków. Jeżeli są rozbieżności pomiędzy zapisami w ewidencji i stanem rzeczywistym, podatnik (starosta) powinien je usunąć w trybie przewidzianym dla aktualizacji zapisów ewidencji.

W ewidencji gruntów i budynków powyższa działka nr ... została sklasyfikowana jako "inne tereny komunikacyjne". Na podstawie załącznika nr 6 do rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. z 2001 r. Nr 38, poz. 454) do innych terenów komunikacyjnych zalicza się grunty zajęte pod:

-

porty lotnicze i inne budowle oraz urządzenia służące komunikacji lotniczej,

-

urządzenia portowe, przystanie, obiekty i budowie służące komunikacji wodnej.

-

naziemne obiekty, budowle i urządzenia górskich kolei linowych,

-

torowiska tramwajowe poza pasami ulic i dróg, a także obiekty i urządzenia związane z komunikacją miejską.

-

urządzone parkingi poza lasami państwowymi, dworce autobusowe,

-

wały ochronne wód przystosowane do ruchu kołowego.

Natomiast do terenów mieszkaniowych zalicza się grunty, niewykorzystywane do produkcji rolniczej i leśnej, zajęte pod budynki mieszkalne, urządzenia funkcjonalnie związane z budynkami mieszkalnymi (podwórza, dojazdy, przejścia, przydomowe place gier i zabaw itp.), a także ogródki przydomowe.

W świetle przywołanych powyżej przepisów prawa należy przyjąć, że nieruchomość stanowiąca działkę gruntu nr ... nie została zaliczona do terenów mieszkaniowych i w związku z tym nie można uznać jej jako grunty związane z budynkami mieszkalnymi.

Posiadana przez Spółdzielnię Mieszkaniowa działka nr ... będąca w jej użytkowaniu wieczystym, położona w Grudziądzu przy ul. ... dla której Sąd Rejonowy w Grudziądzu prowadzi księgę wieczystą KW jest związana z prowadzoną przez Spółdzielnię Mieszkaniową działalnością gospodarczą podlegająca opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości według stawek dla "gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej".

W tym stanie rzeczy postanowiono jak w sentencji.

POUCZENIE

Zastosowanie się do interpretacji indywidualnej przed jej zmianą lub przed doręczeniem organowi podatkowemu odpisu prawomocnego orzeczenia sądu administracyjnego uchylającego interpretację indywidualną nie może szkodzić wnioskodawcy, jak również w przypadku nieuwzględnienia jej w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej.

Niniejsza interpretacja, po usunięciu danych identyfikujących wnioskodawcę oraz inne podmioty wskazane w treści interpretacji, zostanie niezwłocznie zamieszczona w Biuletynie Informacji Publicznej.

Na niniejszą interpretację wnioskodawcy przysługuje prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy w terminie 30 dni po upływie terminu określonego w sposób poniżej" za pośrednictwem Prezydenta Grudziądza. Skargę, o której mowa wyżej, można wnieść po:

-

uprzednim wezwaniu na piśmie Prezydenta Grudziądza - w terminie 14 dni ód dnia, w którym wnioskodawca dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o wydaniu niniejszej interpretacji - do usunięcia naruszenia prawa,

-

uzyskaniu ponownej odpowiedzi w tej sprawie Prezydenta Grudziądza; ponowna odpowiedź Prezydenta Grudziądza zostanie udzielona nie później, niż w terminie do 1 miesiąca.

__________

1

Niniejsza ustawa dokonuje w zakresie swojej regulacji wdrożenia następujących dyrektyw Wspólnot Europejskich:

1)

dyrektywy 92/106/EWG z dnia 7 grudnia 1992 r. w sprawie ustanowienia wspólnych zasad dla niektórych typów transportu kombinowanego towarów miedzy państwami członkowskimi (Dz. Urz. WE L 368 z 17 grudnia 1992 r.),

2)

dyrektywy 1999/62/We z dnia 17 czerwca 1999 r. w sprawie pobierania opłat za używanie niektórych typów infrastruktury przez pojazdy ciężarowe (Dz. Urz. WE L 187 z 20 lipca 1999).

Dane dotyczące ogłoszenia aktów prawa Unii Europejskiej, zamieszczone w niniejszej ustawie - z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej - dotyczące ogłoszenia tych aktów w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej - wydanie specjalne (Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84 z późn. zm.).

Opublikowano: www.bip.grudziadz.pl