FN-3110/19/05 - Właściwa stawka podatku od nieruchomości dla budynków mieszkalnych położonych poza terenem koszar

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 października 2005 r. Urząd Miasta w Brodnicy FN-3110/19/05 Właściwa stawka podatku od nieruchomości dla budynków mieszkalnych położonych poza terenem koszar

Pytanie podatnika

Czy budynki mieszkalne położone poza terenem koszar podlegają opodatkowaniu stawką podatku od nieruchomości właściwą dla budynków mieszkalnych.

Postanowienie nr 1/2005 Burmistrza Miasta Brodnicy z dnia 26 października 2005 r.

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 19997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu podania z dnia 22 lipca 2005 r. (wpływ 27.07.2005 r.), w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego - art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84 ze zm.)

postanawiam

uznać, że budynki mieszkalne położone na terenie koszar, podlegają opodatkowaniu stawką podatku od nieruchomości właściwą dla budynków mieszkalnych lub ich części - art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84 ze zm.).

Uzasadnienie

W dniu 27 lipca 2005 r. Oddział Regionalny Wojskowej Agencji Mieszkaniowej w... zwrócił się do Urzędu Miejskiego w Brodnicy z pismem o zajęcie stanowiska w zakresie stosowania przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych w zakresie zakwalifikowania i ustalenia stawki podatku od budynków zajętych bezpośrednio na zakwaterowanie żołnierzy.

Zdaniem Oddziału Regionalnego Wojskowej Agencji Mieszkaniowej w... budynki zajęte bezpośrednio na zakwaterowanie żołnierzy należy zakwalifikować jako budynki mieszkalne i powinny być opodatkowane wysokością stawki podatku od nieruchomości właściwą dla budynków mieszkalnych lub ich części, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84 ze zm.). Oddział Regionalny Wojskowej Agencji Mieszkaniowej w... podniósł, że podstawę takiej interpretacji stanowią definicje zawarte w art. 1a ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o Zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 398 ze zm.) oraz przepisy ustawy prawo budowlane wraz z przepisami wykonawczymi.

Ponadto wskazano, że zgodnie z Klasyfikacją Środków Trwałych -do rodzaju budynków mieszkalnych zalicza się obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych tj. budynki jednorodzinne, o dwóch mieszkaniach, wielomieszkaniowe i budynki zamieszkania zbiorowego np. domy opieki społecznej, hotele robotnicze, internaty i bursy szkolne itp. Stosownie do przepisu § 3 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie "budynek zamieszkania zbiorowego" to budynek przeznaczony do okresowego pobytu ludzi, w szczególności hotel, motel, pensjonat, dom wypoczynkowy, dom wycieczkowy, schronisko młodzieżowe, schronisko, internat, dom studencki, budynek koszarowy budynek zakwaterowania na terenie zakładu karnego, aresztu śledczego, zakładu poprawczego, schroniska dla nieletnich, a także budynek do stałego pobytu ludzi, w szczególności dom dziecka, dom rencistów i dom zakonny.

Dodatkowo Oddział Regionalny Wojskowej Agencji Mieszkaniowej w... powołał się na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 stycznia 2004 r. (sygn. akt: III SA 1117/2003), zgodnie z którym budynek, w którym znajdują się wspólne kwatery stałe, przeznaczone do zakwaterowania żołnierzy pełniących służbę wojskową, należy zaliczyć do budynków mieszkalnych (art. 5 ust. 1 (1) ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych - tekst jednolity Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84 ze zm.).

W zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego - ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, Burmistrz Miasta Brodnicy wyjaśnia:

Zgodnie z art. 1a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84 ze zm.) budynkiem jest "obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach".

Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych, jak również ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016 ze zm.) nie zawierają definicji " budynku mieszkalnego oraz niemieszkalnego".

Stosownie do przepisu art. 21 ustawy z dnia 17 maja 1998 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2000 r. Nr 100, poz. 1086 ze zm.) podstawę wymiaru podatków i świadczeń stanowią dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków. Sposób prowadzenia ewidencji określony został w rozporządzeniu Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. z 2001 r. Nr 38, poz. 454). W § 65 ust. 1 ww. rozporządzenia wymienia się rodzaje budynków ze względu na ich podstawowe funkcje użytkowe, w tym m.in. budynki mieszkalne, inne budynki niemieszkalne. Stosownie do ust. 2 cytowanego wyżej przepisu przynależność budynku do odpowiedniego rodzaju ustala się zgodnie z zasadami Klasyfikacji Środków Trwałych, wprowadzonej na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. z 1995 r. Nr 88 poz. 439 ze zm.).

W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (Dz. U. z 1999 r. Nr 112, poz. 1317 ze zm.), budynki mieszkalne zostały określone jako obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej budynku jest wykorzystywana na cele mieszkalne. Budynki niemieszkalne są to obiekty budowlane wykorzystywane głównie dla potrzeb niemieszkalnych.

Budynki niemieszkalne dzielą się na 9 rodzajów. Rodzaj inne budynki niemieszkalne obejmuje: hotele i podobne budynki krótkotrwałego zakwaterowania (z wyjątkiem hoteli robotniczych- podgrupa 11), schroniska młodzieżowe, górskie, domki kempingowe, domy wypoczynkowe, oraz pozostałe budynki zakwaterowania turystycznego. Ponadto rodzaj ten obejmuje zakłady karne i poprawcze, areszty śledcze, schroniska dla nieletnich oraz budynki koszarowe. Rodzaj ten nie obejmuje budynków mieszkalnych na terenie koszar, które zostały zakwalifikowane do budynków mieszkalnych - rodzaj 110.

Z powyższego wynika, że budynki koszarowe za wyjątkiem budynków mieszkalnych na terenie koszar, nie są budynkami mieszkalnymi.

W przypadku, gdy ewidencja budynków nie jest lub dotychczas nie była prowadzona, podstawowym kryterium zaliczenia danego budynku do odpowiedniej kategorii jest dokumentacja budowlana danego budynku np. projekt budowlany, pozwolenie na budowę, decyzja o dopuszczeniu budynku do użytkowania itp., w której znajduje się dokonane przez odpowiedni organ precyzyjne określenie rodzaju budynku. Jeżeli z przedmiotowej dokumentacji wynika kategoria budynku, za taki powinien go uznać organ podatkowy. Organ podatkowy nie ma bowiem podstaw do podważenia prawomocnych decyzji wydanych przez inne organy. Stosownie do przepisu art. 194 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) dokumenty urzędowe sporządzone w formie określonej przepisami prawa przez powołane do tego organy władzy publicznej stanowią dowód tego, co zostało w nich urzędowo stwierdzone.

Mając na uwadze powyższe regulacje prawne, należy stwierdzić, iż organ podatkowy wymierzając podatek od nieruchomości związany jest w zakresie kwalifikacji danego budynku, danymi wynikającymi z ewidencji budynków, a w przypadku jej braku danymi wynikającymi z powołanej wyżej dokumentacji budowlanej. W przypadku gdy dany budynek położony na terenie koszar zostanie zakwalifikowany przez odpowiedni organ jako budynek mieszkalny bądź taka kategoria będzie wynikała z odpowiedniej dokumentacji budowlanej, budynek zostanie opodatkowany zgodnie z wysokością stawek podatku od nieruchomości właściwą dla budynków mieszkalnych lub ich części

Na postanowienie niniejsze służy prawo wniesienia zażalenia do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Toruniu za pośrednictwem Burmistrza Miasta Brodnicy w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl