Fn.0550/1/2009 - Zwolnienie przedmiotowe w podatku od nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 sierpnia 2009 r. Urząd Miejski w Suwałkach Fn.0550/1/2009 Zwolnienie przedmiotowe w podatku od nieruchomości.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Prezydent Miasta Suwałk działając na podstawie art. 14j § 1 i § 3, ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Przedsiębiorstwa X z dnia 28 lipca 2009 r. o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącego częściowego zwolnienia z podatku od nieruchomości w zakresie określenia podmiotu, na którym ciąży obowiązek podatkowy

postanawia

uznać za nieprawidłowe stanowisko wnioskodawcy w pełnym zakresie.

UZASADNIENIE

Dnia 28 lipca 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej częściowego zwolnienia z podatku od nieruchomości w zakresie, określenia podmiotu, który może korzystać z częściowego zwolnienia z obowiązku podatkowego w oparciu o Uchwałę Nr XLVIII/440/01 Rady Miejskiej w Suwałkach z dnia 28 listopada 2001 r. w sprawie zwolnień w podatku od nieruchomości z późn. zm.

Przedsiębiorstwo X nabyło w 2006 r. przedsiębiorstwo jako zorganizowaną całość gospodarczą w postępowaniu upadłościowym i do chwili obecnej korzysta ze zwolnienia w podatku od nieruchomości w oparciu o ww. uchwałę.

Zwolnienie dotyczy nabytych nieruchomości.

Podatnik podał, że zamierza utworzyć spółkę prawa handlowego i wnieść aportem przedsiębiorstwo do spółki lub przekazać umową darowizny własność przedsiębiorstwa na rzecz córki, która łącznie z mężem założy taką spółkę.

Podatnik stwierdził, iż wg jego oceny zwolnienie w podatku od nieruchomości opisane w zdarzeniu przyszłym zostanie zachowane z tego względu, że zwolnienie to ma charakter przedmiotowy a nie podmiotowy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu prawnego uznaje się za nieprawidłowe.

Zwolnienie od podatku, z którego korzysta podatnik jest istotnie zwolnieniem przedmiotowym. Nie oznacza to jednak, że jest to zwolnienie, które może być "przenoszone" pomiędzy podatnikami.

Zwolnienie podatkowe tak jak obowiązek podatkowy powstaje w warunkach określonych przez prawo niezależnie od woli podmiotów podlegających lub nie zwolnieniu.

W związku z powyższym obowiązek podatkowy, a co za tym idzie ewentualne zwolnienie podatkowe nowego właściciela (podatnika) będą podlegały ocenie na nowo w oparciu o stan faktyczny i prawny istniejący w dniu powstania okoliczności uzasadniających powstanie obowiązku podatkowego.

Dodatkowo, rozważanie ewentualnego prawa do przedmiotowego zwolnienia w odniesieniu do nowego podatnika jest bezprzedmiotowe z uwagi na utratę mocy uchwały Rady Miejskiej w Suwałkach z dnia 28 listopada 2001 r. w sprawie zwolnień w podatku od nieruchomości z dniem 1 stycznia 2009 r.

Stronie przysługuje prawo wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) za pośrednictwem Prezydenta Miasta Suwałk w terminie 30 dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie 60 dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Opublikowano: www.bip.um.suwalki.pl