FBP.0550-4/08 - Opodatkowanie dróg podatkiem od nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 sierpnia 2008 r. Urząd Miasta w Rudzie Śląskiej FBP.0550-4/08 Opodatkowanie dróg podatkiem od nieruchomości.

Na podstawie art. 14j § 1 w zw. z § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. Nr 8 z 2005 r. poz. 60 z późn. zm.), odpowiadając na wniosek z dnia 16 lipca 2008 r. o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych, wyjaśniam co następuje.

Stanowisko Podatnika:

Grunt będący w posiadaniu przedsiębiorcy, stanowiący zgodnie z ewidencją gruntów grunty orne kl. IVb i kl. IVa oraz drogi, który nie jest zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu podatkiem rolnym.

Ocena stanowiska wnioskodawcy z uzasadnieniem prawnym:

Zdaniem organu podatkowego stanowisko Podatnika nie jest zupełnie prawidłowe.

W opisanym stanie faktycznym zastosowanie mają regulacje zawarte w art. 2 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 oraz art. 1a ust. 1 pkt 3 i ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. Dz. U. Nr z 2006 r. 121, poz. 844 z późn. zm.), a także art. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 136, poz. 969 z późn. zm.), z uwzględnieniem § 68 Rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. Nr 38, poz. 454).

Artykuł 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych stanowi, ze grunty podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

Grunty będące w posiadaniu przedsiębiorcy są z definicji - zawartej w art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych - związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Z art. 2 ust. 2 oraz art. 1a ust. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wynika, że opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości nie podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych lub lasy, z wyjątkiem zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.

Artykuł 1 ustawy o podatku rolnym wskazuje przedmioty opodatkowania podatkiem rolnym - są to grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.

§ 68 ww. Rozporządzenia dokonuje podziału czterech grup wykazywanych w ewidencji gruntów i budynków użytków gruntowych. I tak:

1.

Użytki rolne dzielą się na:

1)

grunty orne, oznaczone symbolem - R,

2)

sady, oznaczone symbolem złożonym z litery "S" oraz symbolu odpowiedniego użytku gruntowego, stanowiącego część składową oznaczenia klasy gleboznawczej gruntu, na którym założony został sad, np. S-R, S-Ł, S-Ps,

3)

łąki trwałe, oznaczone symbolem - Ł,

4)

pastwiska trwałe, oznaczone symbolem - Ps,

5)

grunty rolne zabudowane, oznaczone symbolem złożonym z litery "B" oraz symbolu odpowiedniego użytku gruntowego, stanowiącego część składową oznaczenia klasy gleboznawczej gruntu, na którym wzniesione zostały budynki, np. B-R, B-Ł, B-Ps,

6)

grunty pod stawami, oznaczone symbolem - Wsr,

7)

rowy, oznaczone symbolem - W.

2.

Grunty leśne oraz zadrzewione i zakrzewione dzielą się na:

1)

lasy, oznaczone symbolem - Ls,

2)

grunty zadrzewione i zakrzewione, oznaczone symbolem - Lz, lub, w przypadku zadrzewień śródpolnych, zaistniałych na gruntach objętych klasyfikacją gleboznawczą - symbolem złożonym z liter "Lz" oraz symbolu odpowiedniego użytku gruntowego, stanowiącego część składową oznaczenia klasy gleboznawczej gruntu, np. Lz-R, Lz-Ł, Lz-Ps.

3.

Grunty zabudowane i zurbanizowane dzielą się na:

1)

tereny mieszkaniowe, oznaczone symbolem - B,

2)

tereny przemysłowe, oznaczone symbolem - Ba,

3)

inne tereny zabudowane, oznaczone symbolem - Bi,

4)

zurbanizowane tereny niezabudowane, oznaczone symbolem - Bp,

5)

tereny rekreacyjno-wypoczynkowe, oznaczone symbolem - Bz,

6)

użytki kopalne, oznaczone symbolem - K,

7)

tereny komunikacyjne, w tym:

a)

drogi, oznaczone symbolem - dr,

b)

tereny kolejowe, oznaczone symbolem - Tk,

c)

inne tereny komunikacyjne, oznaczone symbolem - Ti.

4.

Grunty pod wodami dzielą się na:

1)

grunty pod morskimi wodami wewnętrznymi, oznaczone symbolem - Wm,

2)

grunty pod wodami powierzchniowymi płynącymi, oznaczone symbolem - Wp,

3)

grunty pod wodami powierzchniowymi stojącymi, oznaczone symbolem - Ws.

Stanowisko organu podatkowego (oparte na przytoczonej wyżej podstawie prawnej):

Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami prawa grunty stanowiące użytki rolne (w tym konkretnym przypadku grunty orne kl. IVa i kl. IVb) i nie zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej podlegają opodatkowaniu podatkiem rolnym.

Z przytoczonego wyżej § 68 Rozporządzenia wynika jednak, że grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów jako drogi nie stanowią użytków rolnych, lecz grunty zabudowane i zurbanizowane - tereny komunikacyjne, a zatem podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości jak grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej bez względu na to czy są zajęte na jej prowadzenie czy nie.

Na niniejszą interpretację przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach za pośrednictwem Prezydenta Miasta Ruda Śląska.

Opublikowano: http://www.rudaslaska.bip.info.pl/