F.3110/1/2006 - Powstanie obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości od zmodernizowanych budowli.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 czerwca 2006 r. Urząd Miasta w Bytowie F.3110/1/2006 Powstanie obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości od zmodernizowanych budowli.

POSTANOWIENIE

Burmistrz Miasta Bytowa działając na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.)

postanawia

* udzielić na wniosek podatnika pisemnej interpretacji odnośnie momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości od zmodernizowanych budowli

UZASADNIENIE

W dniu 14 kwietnia 2006 r. oraz 12 maja 2006 r. podatnik złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji dotyczącej powstania obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości od zmodernizowanych budowli.

Zgodnie z zasadą obowiązującą w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych, a w szczególności w art. 6 ust. 1 i ust. 3 zarówno obowiązek podatkowy jak i obowiązek obniżenia lub podwyższenia podatku, powstaje poczynając od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła okoliczność lub zdarzenie.

Tylko wówczas, gdy okolicznością jest istnienie budowli albo budynku lub jego część, obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budynku lub jego część przed ich ostatecznym wykończeniem.

Oznacza to, że wyjątkiem jest sytuacja, wybudowania budynku lub budowli.

Przepis zatem pozwala na skorzystanie z wakacji podatkowych, dotyczy zatem budynków oraz budowli nowo wybudowanych (wcześniej nie istniejących).

Artykuł 6 ust. 2 miałby zastosowanie do budowli, tylko wówczas gdy nastąpiłaby rozbudowa, odbudowa czy nadbudowa. W stosunku do części rozbudowanej budowli obowiązek podatkowy powstaje zatem od nowego roku.

W kontekście modernizacji budynków i budowli nie znajduje zastosowania przepis art. 6 ust. 2 ustawy. Przepis art. 6 ust. 2 dotyczy tylko budowy nowo wybudowanych, a nie istniejących budowli. Nie dotyczy zatem sytuacji, gdy budowla istniała i uległa modernizacji. Wskazany we wniosku proces modernizacji należy utożsamiać z unowocześnieniem budowli, a nie rozbudową.

Tym samym w stosunku do czynności modernizacyjnych podejmowanych przez podatnika, zastosowanie znajduje art. 6 ust. 3, a nie art. 6 ust. 2 ustawy.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl