EDA/423-44/07 - Dzień ujęcia kosztu w księgach rachunkowych w przypadku prowadzenia ksiąg rachunkowych przy użyciu komputera.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 czerwca 2007 r. Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto EDA/423-44/07 Dzień ujęcia kosztu w księgach rachunkowych w przypadku prowadzenia ksiąg rachunkowych przy użyciu komputera.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik prowadzi działalność w zakresie budowy i sprzedaży lokali mieszkalnych i użytkowych wraz z udziałem w gruncie przynależnym do tych lokali. Firma zajmuje się również sprzedażą udziałów w hali garażowej stanowiącej odrębny od gruntu przedmiot własności.

Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy pod pojęciem dzień ujęcia kosztu w księgach rachunkowych w przypadku prowadzenia ksiąg rachunkowych przy użyciu komputera należy rozumieć datę (dzień), pod którą koszt udokumentowany fakturą, rachunkiem lub innym dowodem księgowym został ujęty w dzienniku, z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych?

Spółka stoi na stanowisku, iż w przypadku prowadzenia ksiąg rachunkowych przy użyciu komputera przez pojęcie "dzień ujęcia kosztu" należy rozumieć datę (dzień), pod którą koszt udokumentowany fakturą, rachunkiem lub innym dowodem księgowym został ujęty w dzienniku, z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych.

Tutejszy organ podatkowy uznaje za prawidłowe stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku.

Przepis art. 15 ust. 4d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) stanowi, iż koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. Jednocześnie zgodnie z brzmieniem art. 15 ust. 4e wspomnianej ustawy, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Stwierdzić należy, iż przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiują pojęcia "dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych". Jednocześnie przepisy ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jednolity Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.) - a więc przepisy dotyczące zasad prowadzenia ksiąg rachunkowych - również nie definiują wspomnianego wyżej pojęcia.

Odnosząc się do zapisów ustawy o rachunkowości można jednak stwierdzić, iż jedną z podstawowych zasad rachunkowości jest zasada memoriału (wyrażona w art. 6), nakazująca ujmowanie kosztów i przychodów do okresu, którego dotyczą. Ponadto, zgodnie z art. 20 ustawy o rachunkowości, do ksiąg rachunkowych okresu sprawozdawczego należy wprowadzić, w postaci zapisu, każde zdarzenie, które nastąpiło w tym okresie sprawozdawczym.

Podstawą zapisu w księgach rachunkowych jest dowód księgowy, który powinien zawierać m. in. datę dokonania operacji. A zapis księgowy - jak stanowi art. 23 ust 2 ustawy o rachunkowości - powinien zawierać m. in.:

1.

datę dokonania operacji,

2.

określenie rodzaju i numer identyfikacyjny dowodu księgowego stanowiącego podstawę zapisu oraz jego datę, jeżeli różni się ona od daty dokonania operacji,

3.

kwotę i datę zapisu.

Zatem stwierdzić należy, iż zapis księgowy musi zawierać datę dokonania operacji gospodarczej oraz datę dowodu, jeśli różni się od daty operacji gospodarczej oraz datę zapisu. Zatem data zapisu księgowego jest dniem, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych. Nie jest to data dokumentu, ani też data jego wpływu do jednostki, ani też data dokonania operacji gospodarczej.

Mając na uwadze powyższe uregulowania ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz - pomocniczo - ustawy o rachunkowości, tutejszy organ podatkowy stoi na stanowisku, iż w sytuacji opisanej przez Spółkę przyjąć należy, iż przez pojęcie "dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych" należy rozumieć datę (dzień), w której koszt udokumentowany fakturą, rachunkiem lub innym dowodem księgowym został ujęty w dzienniku, z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl