DWUS DPD-005/57/05 - Usługowe przygotowywanie materiału roślinnego do produkcji materiału nasadzeniowego

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 października 2005 r. Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu DWUS DPD-005/57/05 Usługowe przygotowywanie materiału roślinnego do produkcji materiału nasadzeniowego

Pytanie podatnika

Czy uzyskany przychód z usługowego łuskania cebulek lilii należy zaliczyć do przychodów z działalności rolniczej, podlegających wyłączeniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych?

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy m.in. usługi w zakresie łuskania cebulek lilii. Łuskanie cebulek odbywa się na materiale obcym tj. dostarczonym przez kontrahenta holenderskiego. Po wykonaniu usługi, cebulki są z powrotem dostarczane holenderskiemu kontrahentowi.

Zdaniem Spółki, zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług stanowiącą załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 06.04.2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 89, poz. 844) usługa łuskania cebulek lilii jest zaliczana do działalności rolniczej i mieści się w dziale 01 "Produkty rolnictwa i leśnictwa", klasa 01.41 "Usługi związane z produkcją roślinną", podgrupa 01.41.11-00.20 "Usługi w zakresie gospodarki nasiennej" i jest traktowana jako działalność usługowa na rzecz produkcji roślinnej. Prawidłowość zaliczenia tych usług do działalności rolniczej - działalności usługowej związanej z produkcją roślinną potwierdził także w swoim piśmie z dnia 05.09.2005 r. Departament Hodowli i Ochrony Roślin Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W konsekwencji, wnioskodawca uważa, iż zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zmianami) przychody te winne być zaliczone do działalności rolniczej i w związku z tym nie powinny podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

W oparciu o przedstawiony stan faktyczny i obowiązujący w tym zakresie stan prawny, Naczelnik Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu stwierdził, iż stanowisko wnioskodawcy zawarte w złożonym wniosku jest nieprawidłowe.

W myśl postanowień art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zmianami) przepisów ustawy nie stosuje się do:

1) przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej, chyba że ustalenie przychodów jest wymagane dla celów określenia dochodów wolnych od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e,

2) przychodów z gospodarki leśnej w rozumieniu ustawy o lasach,

3) przychodów wynikających z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy.

Zgodnie z definicją stworzoną na potrzeby przedmiotowej ustawy zawartą w art. 2 ust. 2, działalnością rolniczą w rozumieniu ust. 1 pkt 1 jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

1) miesiąc - w przypadku roślin,

2) 16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi i kaczek,

3) 6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,

4) 2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt

licząc od dnia nabycia.

Czynność polegająca na czyszczeniu cebulek lilii jest niewątpliwie jednym z etapów przygotowania materiału roślinnego do produkcji materiału nasadzeniowego roślin ozdobnych i zaliczyć ją należy do działalności rolniczej w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ale pod warunkiem, że cebulki poddane czyszczeniu będą pochodziły z własnej uprawy.

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że spółka świadczy usługi w zakresie łuskania cebulek lilii, a więc nie jest spełniony jeden z podstawowych warunków, aby można było zaliczyć ową działalność do działalności rolniczej w rozumieniu art. 2 ust. 2 przedmiotowej ustawy, tzn. cebulki lilii poddane procesowi łuskania nie pochodzą z własnej uprawy.

Powyższe wyklucza zatem możliwość zaliczenia usługowego łuskania cebulek lilii do działalności rolniczej w rozumieniu art. 2 ust. 2 w/w ustawy a w związku z tym również zastosowania wyłączenia z regulacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychodów osiągniętych z tej działalności.

Dyspozycja art. 2 przedmiotowej ustawy znajdzie zastosowanie jedynie wówczas, gdy przygotowywany materiał roślinny do produkcji materiału nasadzeniowego (a więc łuskane cebulki lilii) będzie pochodził z własnej uprawy Spółki.

Podkreśla się, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl