DWUS DP-436-3/07 - Czy zawarcie umowy depozytu nieprawidłowego z podatnikiem podatku od wartości dodanej, posiadającym siedzibę w Wielkiej Brytanii nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych niezależnie od tego, czy depozytariusz zawiera umowy depozytu w sposób sporadyczny, czy też częstotliwy?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 czerwca 2007 r. Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu DWUS DP-436-3/07 Czy zawarcie umowy depozytu nieprawidłowego z podatnikiem podatku od wartości dodanej, posiadającym siedzibę w Wielkiej Brytanii nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych niezależnie od tego, czy depozytariusz zawiera umowy depozytu w sposób sporadyczny, czy też częstotliwy?

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółka - producent bezbarwnego szkła opakowaniowego - jest podatnikiem podatku VAT i zamierza zawrzeć umowę depozytu nieprawidłowego. Spółka nie podjęła ostatecznej decyzji co do wyboru podmiotu mającego pełnić funkcję Depozytariusza. Będzie to jednak podmiot mający siedzibę w Wielkiej Brytanii, zarejestrowany tamże dla celów podatku od wartości dodanej. Przedmiotem umowy depozytu nieprawidłowego będą środki pieniężne Spółki. Zgodnie z umową depozytu nieprawidłowego Depozytariusz będzie zobowiązany do przechowywania pieniędzy Spółki na terytorium Wielkiej Brytanii. W zamian za przechowanie Depozytariuszowi będzie przysługiwało wynagrodzenie pobierane od Spółki. Jednocześnie Depozytariusz będzie miał prawo do rozporządzania zdeponowanymi środkami, za co Spółce będą przysługiwały odsetki za okres przechowywania.

W momencie zawierania umowy depozytu nieprawidłowego środki pieniężne znajdować się będą na terytorium Polski, a następnie zostaną przetransferowane do Wielkiej Brytanii.

Depozyty będą przyjmowane przez Depozytariusza w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. W zależności od wybranego Depozytariusza istnieje możliwość, iż przyjmowanie przez niego depozytów nie będzie miało charakteru stałego i nie będzie stanowić podstawowej działalności Depozytariusza. Możliwe też jest, iż działalność w zakresie usług finansowych nie będzie wskazana w umowie spółki Depozytariusza.

Spółka wnosi o potwierdzenie, czy w analizowanym stanie faktycznym zawarcie umowy depozytu nieprawidłowego z podatnikiem podatku od wartości dodanej, posiadającym siedzibę w Wielkiej Brytanii nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych niezależnie od tego, czy Depozytariusz zawiera umowy depozytu w sposób sporadyczny czy też częstotliwy?

Zdaniem Wnioskodawcy, stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. j) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy depozytu nieprawidłowego.

Jednocześnie w myśl art. 2 ust. 4 powyższej ustawy, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.

Zdaniem Spółki umowę depozytu nieprawidłowego należy sklasyfikować jako usługę zaliczaną do usług pośrednictwa finansowego, której miejscem świadczenia będzie Polska, jako kraj siedziby nabywcy usługi (tj. Spółki). W konsekwencji zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług Spółka będzie podmiotem obowiązanym do rozliczenia podatku od towarów i usług z tytułu importu usług finansowych.

Wnioskodawca stoi zatem na stanowisku, że w analizowanej sytuacji, złożenie przez Spółkę pieniędzy w formie depozytu nieprawidłowego (za odpłatnością) u podatnika podatku od wartości dodanej, podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i stanowić będzie czynność zwolnioną od tego podatku, zaś rozliczenie podatku od towarów i usług spoczywać będzie na Spółce (niezależnie od tego czy Depozytariusz zawierać będzie umowy depozytu w sposób sporadyczny czy też częstotliwy.). W konsekwencji, zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, umowa depozytu nieprawidłowego zawarta przez Spółkę nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Analiza przepisów prawa podatkowego w przedmiotowym zakresie wskazuje, że:

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. j) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 68 poz. 450) podatkowi podlegają umowy depozytu nieprawidłowego.

Depozyt nieprawidłowy jest szczególnym rodzajem przechowania, zawierającym zarówno elementy przechowania, jak i pożyczki. Wskazują na to uregulowania ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16 poz. 93 ze zm.) zawarte w art. 845 zgodnie z którym, jeżeli z przepisów szczególnych albo z umowy lub okoliczności wynika, że przechowawca może rozporządzić oddanymi na przechowanie pieniędzmi lub innymi rzeczami oznaczonymi tylko co do gatunku, stosuje się odpowiednio przepisy o pożyczce (depozyt nieprawidłowy). Czas i miejsce zwrotu określają przepisy o przechowaniu.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka zamierza zawrzeć umowę depozytu nieprawidłowego z podmiotem gospodarczym mającym siedzibę w Wielkiej Brytanii, a w momencie zawarcia powyższej umowy środki pieniężne znajdować się będą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W myśl art. 1 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, z zastrzeżeniem ust. 5, jeżeli ich przedmiotem są rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zatem w sytuacji gdy środki pieniężne w dniu zawarcia umowy będą znajdowały się w Polsce - umowa depozytu nieprawidłowego będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny należy jednak również rozpatrzyć w kontekście zapisu art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z którym nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

a/

opodatkowana podatkiem od towarów i usług,

b/

zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

-

umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

-

umowy spółki i jej zmiany,

-

umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Dla prawidłowego zastosowania regulacji zawartej w powyższym przepisie istotne jest rozstrzygnięcie, czy czynność dokonania umowy depozytu nieprawidłowego jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub z niego zwolniona na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.).

Aby możliwe było ustalenie miejsca świadczenia (opodatkowania) usługi, należy ustalić, w jakim grupowaniu PKWiU mieści się dana usługa.

Zdaniem Spółki, jest ona nabywcą usługi, która winna zostać zaklasyfikowana jako usługa pośrednictwa finansowego.

Należy podkreślić, iż organ podatkowy nie jest uprawniony do klasyfikowania usług, zaś obowiązkiem usługodawcy (dostawcy) jest zaklasyfikowanie wykonywanych przez siebie usług (dostarczanych towarów) według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach. W razie wątpliwości co do prawidłowego zaklasyfikowania przedmiotowej usługi, podatnik może zwrócić się do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi o wydanie opinii interpretacyjnej w zakresie klasyfikacji danej usługi.

Zgodnie z art. 27 ust. 3 w związku z ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług miejscem opodatkowania przedmiotowej usługi depozytu nieprawidłowego, przy zastrzeżeniu, że:

-

została ona przez Spółkę prawidłowo zaklasyfikowana jako usługa pośrednictwa finansowego oraz

-

Spółka jest nabywcą przedmiotowej usługi

jest terytorium Polski.

Tym samym Spółka będzie obowiązana do rozliczenia podatku od towarów i usług z tytułu importu usług finansowych.

Z kolei zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Stosownie zaś do poz. 3 powyższego załącznika, zawierającego wykaz usług zwolnionych od podatku, zwolnione są od podatku usługi pośrednictwa finansowego.

Zatem przyjmując, że Spółka prawidłowo zaklasyfikowała usługi depozytu nieprawidłowego jako usługi pośrednictwa finansowego oraz dokonała prawidłowej oceny obowiązków wynikających z ustawy o podatku od towarów i usług należy stwierdzić, iż przedmiotowa umowa depozytu nieprawidłowego, niezależnie od częstotliwości jej zawierania, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Podkreśla się, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl