DV/443-11/05 - Bezpłatne oprogramowanie komputerowe - opodatkowanie podatkiem od towarów i usług

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 marca 2005 r. Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku DV/443-11/05 Bezpłatne oprogramowanie komputerowe - opodatkowanie podatkiem od towarów i usług

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 10 stycznia 2005 r. (data wpływu do urzędu 19 sierpnia 2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem VAT bezpłatnego oprogramowania komputerowego rozprowadzanego na licencjach freeware, GNU-GPL (Open Source), adware itp., które ma być zainstalowane na komputerze, który podatnik zamierza kupić na firmę stwierdzam, że: stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 10 stycznia 2005 r., uzupełnionym pismem z dnia 23 lutego 2005 r. podatnik wystąpił do tut. organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w następującym stanie faktycznym:

Na komputerze firmowym podatnik zamierza zainstalować bezpłatne oprogramowanie komputerowe rozprowadzane na licencjach freeware, GNU-GPL (Open Source), adware itp. Podatnik zapytuje, czy w tej sytuacji obowiązany jest naliczyć podatek od towarów i usług. Pytanie podatnika dotyczy trzech elementów:

1) alternatywnych do MS Windows systemów operacyjnych np. Linux,

2) pakietów programów narzędziowych np. Open Office,

3) programów narzędziowych na licencji freeware, typowo do prowadzenia działalności np. do wystawiania faktur, księgowania itp.,(Fit FAKTURA, Fakturka, Vatowiec, Płatnik etc.).

Zdaniem podatnika podatek jest nienależny, ponieważ jest to darmowe oprogramowanie i takie ma być z podstawowego założenia przy jego tworzeniu. W przypadku oprogramowania typu adware, program jest środkiem do uzyskania zysków w inny sposób np. od reklamodawców za wyświetlanie reklam użytkownikom podczas pracy programu.

Biorąc pod uwagę opisany stan faktyczny należy stwierdzić, że:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Przez świadczenie usług należy rozumieć każde świadczenie, które nie stanowi dostawy towarów (art. 8 ust. 1 ustawy). Nieodpłatne świadczenie usług związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Powyższe wynika z art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, który do definicji "odpłatnego świadczenia usług" zalicza wyłącznie nieodpłatne świadczenie usług, które nie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Według definicji ustawowej zawartej w art. 15 ust. 2 ustawy działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z przytoczonych wyżej przepisów wynika, że w przypadku świadczenia usług przez polskiego podatnika dla polskiego nabywcy, ewentualny obowiązek podatkowy ciąży na podmiocie świadczącym usługę, a nie na jej beneficjencie.

Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 i art. 2 pkt 9 ustawy o VAT usługobiorca będzie podatnikiem podatku VAT na zasadzie importu usług w przypadku, gdy usługi świadczone są przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju. Opodatkowaniu podlegać będą jednak tylko usługi świadczone odpłatnie, co wynika z art. 29 ust. 17 ustawy o VAT, zgodnie z którym podstawą opodatkowania w imporcie usług jest kwota, którą usługobiorca obowiązany jest zapłacić, z wyjątkiem gdy na podstawie odrębnych przepisów wartość usługi zwiększa wartość celną importowanego towaru albo w przypadku gdy podatek został rozliczony przez usługodawcę.

W świetle w/w przepisów na podmiocie korzystającym z nieodpłatnego oprogramowania komputerowego nie ciąży obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług.

Pouczenie:

Interpretacja ta dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia i nie jest wiążąca dla wnioskodawcy.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku w terminie 7 dni od dnia doręczenia.

Otrzymuje:

1.

2.Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku

3.Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Gdańsku

4.a/a.

Klasyfikacja: Podatek od towarów i usług. Zakres opodatkowania. Przepisy ogólne. Czynności opodatkowane (art. 5). Słowa kluczowe: opodatkowanie, oprogramowanie, licencje.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl