DUS-PP/443/28/2004 - Forma dokumentów potwierdzających dostarczanie towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 maja 2004 r. Drugi Urząd Skarbowy w Częstochowie DUS-PP/443/28/2004 Forma dokumentów potwierdzających dostarczanie towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) wewnątrzwspónotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki 0% pod warunkiem, że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy posiada następujące dokumenty wymienione w art. 42 ust. 3 cyt. ustawy o podatku VAT, jeżeli łącznie potwierdzają dostarczenie towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju:

1. dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego innego niż Polska - w przypadku gdy przewóz towarów jest zlecany temu przewoźnikowi (spedytorowi);

2. kopia faktury dostawy;

3. specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku;

4. dokument potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

W przypadku gdy posiadane przez podatnika dokumenty nie potwierdzają jednoznacznie dostarczenia do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju towarów, dowodami, które podatnik powinien posiadać przed złożeniem deklaracji podatkowej, aby zastosować stawkę 0%, mogą być również inne dokumenty wskazujące, że nastąpiła dostawa wewnątrzwspólnotowa. Może to być w szczególności zgodnie z przepisem art. 42 ust. 11 cyt. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług:

1. korespondencja handlowa z nabywcą, w tym jego zamówienie;

2. dokumenty dotyczące ubezpieczenia lub kosztów frachtu;

3. dokumenty potwierdzające zapłatę za towar, z wyjątkiem przypadków, gdy dostawa ma charakter nieodpłatny lub zobowiązanie jest realizowane w innej formie, w takim przypadku inny dokument stwierdzający wygaśnięcie zobowiązania.

Polskie przepisy nie zawierają regulacji w zakresie wystawiania i przesyłania ww. dokumentów drogą elektroniczną, dlatego zdaniem tut. organu podatkowego dokumenty te powinny być wystawiane w formie papierowej - istotnym jest fizyczne posiadanie wymaganych dokumentów.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl