DUS-PP/443/19/2004 - Reemitowanie programów nadawanych za pośrednictwem satelity z zagranicy w podatku od towarów i usług.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 maja 2004 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Częstochowie DUS-PP/443/19/2004 Reemitowanie programów nadawanych za pośrednictwem satelity z zagranicy w podatku od towarów i usług.

Pytanie podatnika

Czy w rozumieniu przepisów podatkowych reemitując programy nadawane za pośrednictwem satelity z zagranicy podatnik jest importerem licencji?

Jeśli tak, to czy musi posiadać europejski numer identyfikacji podatkowej?

Odpowiedź

Zgodnie z art. 97 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 904 ze zm.) bez uszczerbku dla praw twórców, artystów wykonawców, producentów fonogramów i wideogramów, organizacji radiowej lub telewizyjnej przysługuje wyłączne prawo do rozporządzania i korzystania ze swoich nadań programów w zakresie:

- utrwalania,

- zwielokrotniania określoną techniką,

- nadawania przez inną organizację radiową lub telewizyjną,

- reemitowania,

- wprowadzania do obrotu ich utrwaleń,

- odtwarzania w miejscach dostępnych za opłatą wstępu,

- udostępniania ich utrwaleń w taki sposób, aby każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym.

Podatnik, który reemituje programy nadawcze za pośrednictwem satelity z zagranicy i posiada zawartą z podmiotem zagranicznym umowę licencyjną przyznającą mu prawo do świadczenia powyższych usług, dokonuje importu usług.

Definicję importu usług zawiera art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zgodnie z którym przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4.

Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju.

Podatnicy dokonujący importu usług z terytorium Wspólnoty nie muszą posiadać numeru identyfikacyjnego VAT dla potrzeb handlu wewnątrzwspólnotowego.

Jako podatnicy VAT UE rejestrowani są podatnicy, o których mowa w art. 97 ust. 1, 2 i 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego jest zgodna ze stanem prawnym obowiązującym od 1 maja 2004 r.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl