DS/480000/450,451/XVI/10/2010/13 - Ustalenie właściwego ustawodawstwa w zakresie zabezpieczenia społecznego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 listopada 2010 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DS/480000/450,451/XVI/10/2010/13 Ustalenie właściwego ustawodawstwa w zakresie zabezpieczenia społecznego.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095 z późn. zm.) w związku z art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585, z późn. zm.) Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Zabrzu uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji złożonym w dniu 25 października 2010 r. przez przedsiębiorcę (...) w sprawie ustalenia właściwego ustawodawstwa w zakresie zabezpieczenia społecznego na podstawie zawartej przez Polskę umowy międzynarodowej z Republiką Korei.

UZASADNIENIE

Dnia 25 października 2010 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Zabrzu wpłynął wniosek przedsiębiorcy (...), o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, iż zatrudnia na podstawie umowy o pracę obywateli Republiki Korei, którzy zostali oddelegowani do pracy w Polsce przez swojego macierzystego pracodawcę, t.j. firmę (...) z siedzibą w Korei, która posiada 100% udziałów w firmie polskiej.

W tym stanie faktycznym, płatnik (...) powziął wątpliwość, jakiemu ustawodawstwu zabezpieczenia społecznego i w jakim państwie powinny podlegać osoby zatrudnione.

Zdaniem wnioskodawcy, w powyższej sprawie ma zastosowanie art. 7 ust. 1 Umowy o zabezpieczeniu społecznym między Rzeczpospolitą Polską, a Republiką Korei, tym bardziej że osoby zatrudnione posiadają zaświadczenie wydane przez Krajowy Zakład Emerytalny w Republice Korei, który poświadcza fakt, że podlegają ustawodawstwu Republiki Korei.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Zabrzu zważył co następuje:

Artykuł 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do art. 10 ust. 5 wyżej cytowanej ustawy, w związku z art. 83 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, udzielenie interpretacji dotyczącej ustalania właściwego ustawodawstwa następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Stanowisko wyrażone przez (...) we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji w sprawie zastosowania właściwego ustawodawstwa, należy uznać za prawidłowe.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), obowiązkiem ubezpieczeń społecznych w Polsce objęte są osoby fizyczne posiadające tytuł do ubezpieczenia na obszarze Polski, z tym, że obowiązek ubezpieczeń może być wyłączony na mocy umowy międzynarodowej, której Polska jest stroną lub na podstawie prawa wspólnotowego.

Zgodnie z Konstytucją RP umowy międzynarodowe stanowią część krajowego porządku prawnego i są bezpośrednio stosowane. Umowa międzynarodowa, ratyfikowana za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie, ma pierwszeństwo przed prawem krajowym, jeżeli nie da się ono pogodzić z umową. Zapisy umów międzynarodowych decydują zatem, którego państwa ustawodawstwo ubezpieczeniowe będzie miało w danym przypadku zastosowanie.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 Umowy o zabezpieczeniu społecznym między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Korei z dnia 25 lutego 2009 r. (Dz. U. z 2010 r. Nr 35, poz. 192), jeżeli osoba zatrudniona przez pracodawcę mającego siedzibę na terytorium jednej Umawiającej się Strony zostanie delegowana przez tego pracodawcę do pracy na rzecz tego pracodawcy na terytorium drugiej Umawiającej się Strony, ustawodawstwo pierwszej Umawiającej się Strony dotyczące obowiązkowego ubezpieczenia nadal ma zastosowanie do tego zatrudnienia przez pierwsze sześćdziesiąt miesięcy kalendarzowych, tak jakby pracownik był wciąż zatrudniony na terytorium pierwszej umawiającej się Strony. Ustęp ten stosuje się także do pracowników, którzy zostali delegowani przez pracodawcę na terytorium jednej Umawiającej się Strony do spółki stowarzyszonej lub zależnej tego pracodawcy na terytorium drugiej Umawiającej się Strony.

Dla potrzeb zastosowania postanowień niniejszego ustępu w przypadku pracownika, który zostanie wysłany z terytorium jednej Umawiającej się Strony, przez pracodawcę działającego na tym terytorium, na terytorium drugiej Umawiającej się Strony, pracodawca oraz podmiot stowarzyszony lub zależny tego pracodawcy traktowany jest jako ten sam pracodawca, pod warunkiem, ze zatrudnienie na terytorium drugiej Umawiającej się Strony podlega ustawodawstwu tej Umawiającej się Strony, z której osoba została wysłana.

Wobec powyższego pracownicy delegowani z Republiki Korei, którzy otrzymali zaświadczenie o ubezpieczeniu z Krajowego Zakładu Emerytalnego Korei wydane na podstawie Porozumienia Administracyjnego (Dz. U. z 2010 r. Nr 35, poz. 194), podlegają ubezpieczeniu społecznemu w Republice Korei, będąc jednocześnie wyłączonymi spod działania ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.).

Mając na uwadze powyższe orzeczono, jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Gliwicach ul. Kościuszki 15, 44-100 Gliwice, Wydział VIII. Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl