DRB/DRB III/732/51/14/2015 - Stanowisko Ministerstwa Finansów w sprawie ujmowania przez banki opłat na system gwarantowania depozytów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 grudnia 2015 r. Komisja Nadzoru Finansowego DRB/DRB III/732/51/14/2015 Stanowisko Ministerstwa Finansów w sprawie ujmowania przez banki opłat na system gwarantowania depozytów.

Uprzejmie informujemy, że w dniu 25 września 2015 r. European Securities and Markets Authority (dalej: ESMA) opublikowała opinię w sprawie stosowania wymogów MSSF w odniesieniu do ujęcia opłat na rzecz systemu gwarantowania depozytów (Application of the IFRS requirements in relation to the recognition of contributions to Deposit Guarantee Schemes in IFRS accounts, 2015/ESMA/1462). Wydanie przedmiotowej opinii wzbudziło wiele wątpliwości merytorycznych, biorąc pod uwagę fakt, że założenia koncepcyjne MSR/MSSF zawierające podstawowe zasady rachunkowości, ale także definicje m.in. aktywów i kosztów na przestrzeni wielu lat nie zmieniły się i do czasu wydania IFRIC-a 21 rozliczanie w czasie ponoszonych na BFG kosztów (podobnie jak i podatku od nieruchomości i innych tego typu opłat) nie budziło niczyich wątpliwości. Z tego względu UKNF prowadził z Ministerstwem Finansów korespondencję w przedmiocie sprawy wskazując w niej na wynikające z opinii ESMA konsekwencje dla polskiego sektora bankowego tj. możliwość wygenerowania przez niektóre banki straty w I kwartale 2016 r.

Minister Finansów przekazał pismem o sygnaturze DR1/5101/220/3/2015 z dnia 16 grudnia 2015 r. stanowisko odnośnie do rozliczania opłat wnoszonych na rzecz Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. W swoim stanowisku Minister Finansów wskazuje, że opinie wydawane przez ESMA, co do zasady, nie mają charakteru wiążącego. Prawo do interpretacji standardów MSR ma wyłącznie Fundacja MSSF poprzez Komitet ds. interpretacji (Komitet IFRIC), a na poziomie MSR przyjętych już do prawa Unii Europejskiej ostateczną interpretację w konkretnej sprawie może wydać jedynie Trybunał Sprawiedliwości Unii.

Należy podkreślić, iż Ministerstwo Finansów podtrzymuje dotychczasowe stanowisko, iż banki sporządzające sprawozdanie finansowe zgodnie z ustawą o rachunkowości będą mogły nadal rozliczać w czasie koszty, które powstają w związku z ujęciem zobowiązania do uiszczenia opłat wnoszonych na rzecz BFG.

Opublikowano: www.knf.gov.pl