DRB/DRB III/732/51/14/2015 - Rozliczanie opłat na rzecz BFG.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 grudnia 2015 r. Komisja Nadzoru Finansowego DRB/DRB III/732/51/14/2015 Rozliczanie opłat na rzecz BFG.

Uprzejmie informujemy, że w 25 września 2015 r. European Securities and Markets Authority (dalej:"ESMA") opublikowała opinię w sprawie stosowania wymogów MSSF w odniesieniu do ujęcia opłat na rzecz systemu gwarantowania depozytów (Application of the IFRS requirements in relation to the recognition of contributions to Deposit Guarantee Schemes in IFRS accounts, 2015/ESMA/1462). Wydanie przedmiotowej opinii wzbudziło wiele wątpliwości merytorycznych, biorąc pod uwagę fakt, że założenia koncepcyjne MSR/MSSF zawierające podstawowe zasady rachunkowości, ale także definicje m.in. aktywów i kosztów na przestrzeni wielu lat nie zmieniły się i do czasu wydania IFRIC-a 21 rozliczanie w czasie ponoszonych na BFG kosztów (podobnie jak i podatku od nieruchomości i innych tego typu opłat) nie budziło niczyich wątpliwości. Z tego względu UKNF prowadził z Ministerstwem Finansów korespondencję w przedmiocie sprawy, wskazując w niej na wynikające z opinii ESMA konsekwencje dla polskiego sektora bankowego, tj. możliwość wygenerowania przez niektóre banki straty w I kwartale 2016 r.

Minister Finansów przekazał pismem o sygn. DR1/5101/220/3/2015 z 16 grudnia 2015 r. stanowisko odnośnie do rozliczania opłat wnoszonych na rzecz Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. W swoim stanowisku Minister Finansów wskazuje, że: "opinie wydawane przez ESMA, co do zasady, nie mają charakteru wiążącego. Prawo do interpretacji standardów MSR ma wyłącznie Fundacja MSSF poprzez Komitet ds. interpretacji (Komitet IFRIC), a na poziomie MSR przyjętych już do prawa Unii Europejskiej ostateczną interpretację w konkretnej sprawie może wydać jedynie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej".

Należy podkreślić, iż Ministerstwo Finansów podtrzymuje dotychczasowe stanowisko, iż: "banki sporządzające sprawozdanie finansowe zgodnie z ustawą o rachunkowości będą mogły nadal rozliczać w czasie koszty, które powstają w związku z ujęciem zobowiązania do uiszczenia opłat wnoszonych na rzecz BFG".

Opublikowano: M.Pr.Bank. 2016/10/2