DR-I/JDa/309a/95 - Rok podatkowy i rok obrotowy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 października 1995 r. Ministerstwo Finansów DR-I/JDa/309a/95 Rok podatkowy i rok obrotowy.

W nawiązaniu do pisma z 23 maja 1995 r. znak DR-I/JDa/184/95, stanowiącego odpowiedź na pismo z 10 maja 1995 r. znak DSiK/864/95 przesyłam jego skorygowaną - szczególnie w pkt 3 i 4 - treść. Aby całościowe wyjaśnienie sprawy dotyczącej problemu ustalenia długości roku podatkowego i roku obrotowego było bardziej czytelne, treść pisma przesyłam w całości:

1) od 1 stycznia 1995 r. - zgodnie z przepisami art. 3 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. Nr 121, poz. 591) przez rok obrotowy rozumie się rok kalendarzowy, chyba że przepisy prawa, statut lub umowa jednostki przewidują inny okres trwający 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych. Jeżeli jednostka rozpoczęła działalność w drugiej połowie roku kalendarzowego, to można księgi rachunkowe i sprawozdanie finansowe za ten okres połączyć z księgami rachunkowymi i sprawozdaniem finansowym za rok następny;

2) zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 1993 r. Nr 106, poz. 482 z późn. zm.) rokiem podatkowym jest okres kolejnych pełnych 12 miesięcy (art. 8 ust. 1). Jest to najczęściej rok kalendarzowy (art. 8 ust. 2), chyba że podatnik postanowi inaczej i zawiadomi o tym właściwy urząd skarbowy, najpóźniej w terminie 30 dni od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego.

Podatnicy, którzy powstali w ciągu roku i za rok podatkowy postanowili wybrać inny okres niż rok kalendarzowy - zawiadamiają właściwy urząd skarbowy o przyjęciu roku podatkowego, w terminie do 20 grudnia roku, w którym powstali (art. 8 ust. 5).

W razie zmiany roku podatkowego - art. 8 ust. 3 - za pierwszy po zmianie rok podatkowy uważa się okres od pierwszego miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego, do końca roku podatkowego nowo przyjętego;

3) z wyjaśnień zawartych w pkt 2 wynika, że w przypadku kontynuowania działalności pierwszy po zmianie rok podatkowy jest zawsze dłuższy niż 12 kolejnych pełnych miesięcy (art. 8 ust. 3 ustawy).

U podatnika, który rozpoczął działalność w trakcie roku kalendarzowego i nie zgłosił wyboru roku podatkowego innego niż rok kalendarzowy, niezależnie w której części roku kalendarzowego rozpoczął działalność - pierwszy rok podatkowy obejmuje okres od dnia rozpoczęcia działalności do dnia 31 grudnia danego roku kalendarzowego, tzn. będzie krótszy niż 12 kolejnych pełnych miesięcy.

W przypadku wybrania przez podatnika rozpoczynającego działalność w danym roku kalendarzowym pierwszego roku podatkowego innego niż kalendarzowy, pierwszy rok podatkowy stanowi zawsze 12 kolejnych pełnych miesięcy i kończy się z ostatnim dniem wybranego roku podatkowego. W opisanej sytuacji rok podatkowy nie może być dłuższy niż 12 miesięcy. Na podatniku, który rozpoczął działalność w trakcie roku podatkowego zgodnego z kalendarzowym w drugiej połowie tego roku kalendarzowego, i podjął decyzję o połączeniu ksiąg rachunkowych i sprawozdania finansowego za ten rok z księgami rachunkowymi i sprawozdaniem finansowym za następny rok kalendarzowy, nie ciąży obowiązek wynikający z art. 27 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Podatnik ten nie ma obowiązku dołączenia do zeznania podatkowego za pierwszy rok podatkowy bilansu, rachunku wyników za ten rok i pozostałych dokumentów wymienionych w tym przepisie;

4) z uwagi na fakt, iż w myśl powołanych w pkt 1 przepisów ustawy o rachunkowości rok obrotowy musi trwać 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych i być stosowany do celów podatkowych należy przyjąć że konsekwencją zarówno zmiany roku podatkowego w jednostkach kontynuujących działalność, jak i przyjęcia czasu trwania pierwszego roku podatkowego innego niż rok kalendarzowy (w zależności od wyboru kolejnych lat podatkowych), jest, iż rok obrotowy musi być zawsze (bez względu na liczbę miesięcy) zgodny z przyjętym przez jednostkę rokiem podatkowym. Wyjątkiem od tej zasady będzie rozpoczęcie działalności w drugiej połowie roku kalendarzowego przy jednoczesnym połączeniu ksiąg rachunkowych i sprawozdania finansowego za ten okres z księgami rachunkowymi i sprawozdaniem finansowym za rok następny i niedokonywaniu wyboru innego niż kalendarzowy roku podatkowego, gdyż - ze względu na zapis w art. 8 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - w jednym roku obrotowym będą dwa lata podatkowe.

Opublikowano: Biul.Skarb. 1996/2/24