DR/423-1/04 - Wydatki zwiększające wartość środków trwałych jako koszty uzyskania przychodów

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 września 2004 r. Urząd Skarbowy w Chełmie DR/423-1/04 Wydatki zwiększające wartość środków trwałych jako koszty uzyskania przychodów

Pytanie podatnika

Czy wydatki poniesione po przekazaniu obiektów do używania na zagospodarowanie terenu oraz założenie zieleni zwiększają wartość środków trwałych, stanowią koszty uzyskania przychodów i należy je zakwalifikować do kosztów działalności operacyjnej?

Odpowiedź

W związku z pismem z dnia 8 sierpnia 2004 r. Nr WORD/Fn/310/19/2004 Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chełmie na podstawie art. 14 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.) informuje, że zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54, poz. 654, z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Ww. przepis stanowi, że kosztami uzyskania przychodów są zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak również i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wkazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów. W myśl art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. c powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 16g ust. 13 powiększają wartość środków trwałych stanowiących podstawę nalicznia odpisów amortyzacyjnych. Do wydatków na ulepszenie zalicza się wydatki na: przebudowę, czyli zmianę istniejącego stanu środków trwałych na inny, rozbudowę, tj. powiększenie składników majątkowych, w szczególności zaś budynków i budowli, linii technologicznych itp. rekonstrukcję tj. odtworzenie zużytych całkowicie lub częściowo składników majątkowych, adaptację tj. przystosowanie składnika majątkowego do wykorzystania go w innym celu, niż wskazywało jego pierwotne przeznaczenie albo nadanie temu składnikowi nowych cech użytkowych, modernizację tj. unowocześnienie środków trwałych.

Ulepszeniem jest działanie, w którego wyniku obiekt uzyskuje wiekszą wartość użytkową od posiadanej przezeń w momencie przyjęcia do używania po raz pierwszy lub po uprzednim ulepszeniu. Ulepszenie wartości użytkowej może się przejawiać: wydłużeniem przewidywanego okresu używania, zwiększeniem powierzchni lub komfortu budynku, podwyższeniem zdolności wytwórczej maszyn i urządzeń, poprawą jakości uzyskiwanych za pomocą produktów, obniżeniem kosztów eksploatacji itp. Uwzględniając powyższe wydatki na zagospodarowanie terenu oraz założenie zieleni poniesione po przekazaniu obiektów do używania, nie są wydatkami poniesionymi na ulepszenie środków trwałych i nie mogą zwiększać ich wartości. Zgodnie z obowiązujacymi przepisami przedmiotowe wydatki zaliczne są do kosztów działalności. Ponieważ mają pośredni związek z uzyskaniem przychodów, w myśl art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowią koszty uzyskania przychodów.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl