DPS-IV-074-90-9239-MB/04 - Porozumienia między jednostkami samorządu terytorialnego w sprawie pokrywania kosztów umieszczania dziecka w całodobowej placówce opiekuńczo-wychowawczej lub rodzinie zastępczej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 grudnia 2004 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej DPS-IV-074-90-9239-MB/04 Porozumienia między jednostkami samorządu terytorialnego w sprawie pokrywania kosztów umieszczania dziecka w całodobowej placówce opiekuńczo-wychowawczej lub rodzinie zastępczej.

W lipcu br. Ministerstwo Finansów przedstawiło interpretację, zgodnie z którą rady powiatów w oparciu o art. 12 pkt 8a powinny podjąć uchwałę dotyczącą zawarcia porozumień w sprawie powierzenia prowadzenia zadań publicznych z jednostkami lokalnego samorządu terytorialnego. Przyjęcie takiego rozwiązania znacznie utrudniało samorządom powiatowym zawieranie porozumień, co w konsekwencji mogło doprowadzić do opóźnień w przekazywaniu środków finansowych po 1 stycznia 2005 r.

Ponadto dla potrzeb omawianego problemu przywołany wyżej art. 12 pkt 8a ustawy o samorządzie powiatowym nie powinien mieć zastosowania, gdyż powiaty nie przekazują sobie nawzajem do prowadzenia własnego zadania, a jedynie porozumiewają się co do sposobu rozliczania kosztów na utrzymanie dziecka.

Porozumienie, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej nie dotyczy przekazania zadania prowadzenia placówki innej jednostce samorządu terytorialnego jako zadania własnego publicznego, lecz w istocie rzeczy dotyczy bądź reguluje zasady pokrywania kosztów utrzymania dziecka w tej placówce opiekuńczo - wychowawczej przez właściwy organ.

Dlatego też proponujemy przyjęcie następującego sposobu postępowania w przedmiotowej sprawie:

-

powiat podejmuje uchwalę w sprawie budżetu powiatu w oparciu o art. 12 pkt 5 ustawy o samorządzie powiatowym, zabezpieczając środki finansowe należne do przekazania powiatowi właściwemu na miejsca zamieszkania rodziny zastępczej lub położenie placówki opiekuńczo - wychowawczej

-

powiaty (starostowie lub z upoważnienia dyrektorzy powiatowych centrów pomocy rodzinie) między sobą zawierają porozumienia dotyczące umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej lub placówce opiekuńczo - wychowawczej i pokrywania kosztów z tym związanych w oparciu o art. 86 ust 3 lub 4 ustawy o pomocy społecznej.

Opublikowano: LEX nr 14191