DPP13.8221.96.2018.CPIJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 marca 2019 r. Szef Krajowej Administracji Skarbowej DPP13.8221.96.2018.CPIJ

ZMIANA INTERPRETACJI INDYWIDUALNEJ

Na podstawie art. 14e § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201, z późn. zm.), Szef Krajowej Administracji Skarbowej w związku ze stwierdzeniem nieprawidłowości interpretacji indywidualnej z dnia 10 maja 2018 r. Nr 0111- KDIB1-3.4010.136.2018.1.PC, wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, zmienia z urzędu wyżej wymienioną interpretację stwierdzając, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 29 marca 2018 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy uzyskane przychody ze sprzedaży praw majątkowych powodują konieczność prezentowania ich jako zysków kapitałowych, a w konsekwencji osobnego wyliczenia dla nich uzyskanego dochodu i niemożności ewentualnego łączenia ich ze stratą z innych źródeł przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 26 marca 2018 r. Sp. z o.o. (dalej: Wnioskodawca, Spółka) złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidulanej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy uzyskane przychody ze sprzedaży praw majątkowych powodują konieczność prezentowania ich jako zysków kapitałowych, a w konsekwencji osobnego wyliczenia dla nich uzyskanego dochodu i niemożności ewentualnego łączenia ich ze stratą z innych źródeł przychodów.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, podatnikiem podatku dochodowego. Prowadzi szeroko pojętą działalność reklamową i marketingową. Między innymi w ramach działalności gospodarczej opracowuje na zlecenie innych firm wzory opakowań, czy też hasła reklamowe. W umowie ze zleceniodawcą podpisuje zgodę na przekazanie przez Wnioskodawcę, wraz z tymi wzorami, czy też hasłami wszelkich autorskich praw majątkowych do tych projektów czy haseł. Po wykonaniu danego opracowania przekazuje je zleceniodawcy i wystawia stosowną fakturę. Niewątpliwie zgodnie z umową i stanem faktycznym (winno być: "zdarzeniem przyszłym"), przychody związane z tą usługą mieszczą się w kategorii przychodów z praw majątkowych opisanych w art. 7b ust. 1 pkt 6 w powiązaniu z art. 16b ust. 1 pkt 4-7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Prócz tworzenia wzorów lub haseł reklamowych wykonuje inne usługi z zakresu reklamy i marketingu np. organizuje kampanie reklamowe.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy tak uzyskane przychody ze sprzedaży autorskich praw majątkowych powodują konieczność prezentowania ich jako przychodów z zysków kapitałowych, a w konsekwencji osobnego wyliczenia dla nich uzyskanego dochodu i niemożności ewentualnego łączenia ich ze stratą z innych źródeł przychodów?

Zdaniem Wnioskodawcy, przychody, które Wnioskodawca uzyskuje ze sprzedaży autorskich praw majątkowych w wyżej wymieniony sposób nie powinny być wykazywane, jako przychody z zysków kapitałowych, tylko jako przychody z innych źródeł przychodów.

Z uzasadnienia zmian wprowadzonych do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że zmiany te były wprowadzone w celu ograniczenia fiskalnych skutków związanych z ewentualnym sztucznym kreowaniem straty w operacjach gospodarczych. Przychody Wnioskodawcy ze sprzedaży praw autorskich są znaczącą częścią podstawowej działalności gospodarczej Wnioskodawcy i w ogóle nie ma on możliwości przy ich realizacji używania majątku Spółki do generowania "sztucznej" straty.

W interpretacji indywidualnej z dnia 10 maja 2018 r. Nr 0111-KDIB1-3.4010.136.2018.1.PC, wydanej na powyższy wniosek, Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko Spółki za nieprawidłowe.

Po zapoznaniu się z aktami sprawy, Szef Krajowej Administracji Skarbowej stwierdza, że interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej jest nieprawidłowa.

W dniu 1 stycznia 2018 r. weszła w życie ustawa z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2017 r. poz. 2175), dalej: "ustawa zmieniająca". W ustawie tej dokonane zostało wyodrębnienie źródła przychodów w postaci zysków kapitałowych oraz rozdzielenie dochodów uzyskiwanych z tego źródła od pozostałych dochodów uzyskiwanych przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych.

Zgodnie z nowo wprowadzonym przepisem art. 7b ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1036, z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą o CIT", za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z praw majątkowych, o których mowa w art. 16b ust. 1 pkt 4-7, z wyłączeniem przychodów z licencji bezpośrednio związanych z uzyskaniem przychodów niezaliczanych do zysków kapitałowych.

Natomiast prawami i wartościami, o których mowa w art. 16b ust. 1 pkt 4-7 ustawy o CIT są:

* autorskie lub pokrewne prawa majątkowe,

* licencje,

* prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej,

* wartość stanowiącą równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how).

Jednocześnie w myśl art. 16b ust. 1 ustawy o CIT wymienione prawa i wartości podlegają amortyzacji, jeżeli:

* zostały nabyte od innego podmiotu,

* nadają się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania,

* ich przewidywany okres używania jest dłuższy niż rok

* są wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu.

Biorąc powyższe pod uwagę, stwierdzić należy, że art. 7b ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o CIT dotyczy określonych wartości niematerialnych i prawnych (wymienionych w art. 16b ust. 1 pkt 4-7 ustawy o CIT) nabytych od innego podmiotu i podlegających amortyzacji.

Zatem, jeżeli podatnik który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje zbycia prawa majątkowego wytworzonego we własnym zakresie (tj. w sytuacji, gdy dane prawo nie zostało nabyte od innego podmiotu) nie powinien zaliczyć przychodu z takiego zbycia do przychodów z zysków kapitałowych, o których mowa w art. 7b ustawy o CIT, lecz powinien rozpoznać je jako przychody z innych źródeł przychodów.

W przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca wskazał, że prowadzi działalność reklamową i marketingową. Między innymi w ramach działalności gospodarczej opracowuje na zlecenie innych firm wzory opakowań, czy też hasła reklamowe. W umowie ze zleceniodawcą podpisuje zgodę na przekazanie przez Wnioskodawcę, wraz z tymi wzorami, czy też hasłami wszelkich autorskich praw majątkowych do tych projektów czy haseł. Po wykonaniu danego opracowania przekazuje je zleceniodawcy i wystawia stosowną fakturę.

Zatem, jeżeli w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Wnioskodawca sam wytworzy prawa majątkowe wskazane w pkt 4-7 art. 16b ust. 1 ustawy o CIT, np. autorskie prawo majątkowe, to przychód ze sprzedaży tego prawa nie będzie stanowił przychodu z zysków kapitałowych. W konsekwencji Wnioskodawca będzie miał prawo do rozliczenia ewentualnej straty w ramach innych źródeł przychodów.

Z uwagi na powyższe stwierdza się, że stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego, przedstawione we wniosku z dnia 26 marca 2018 r. o wydanie interpretacji indywidulanej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy uzyskane przychody ze sprzedaży praw majątkowych powodują konieczność prezentowania ich jako zysków kapitałowych, a w konsekwencji osobnego wyliczenia dla nich uzyskanego dochodu i niemożności ewentualnego łączenia ich ze stratą z innych źródeł przychodów - jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14e § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej, Szef Krajowej Administracji Skarbowej może z urzędu zmienić wydaną interpretację indywidualną, jeżeli stwierdzi jej nieprawidłowość, uwzględniając w szczególności orzecznictwo sądów, Trybunału Konstytucyjnego lub Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Przepis ten nie zawiera ograniczeń czasowych, co oznacza, że jeśli stwierdzona zostanie nieprawidłowość, wydanej interpretacji indywidualnej, Szef Krajowej Administracji Skarbowej może, z urzędu, zmienić ją skutecznie w dowolnym czasie.

Zmieniona interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania zmienianej interpretacji.

POUCZENIE

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013, Warszawa, w terminie 30 dni od dnia jej doręczenia (art. 3 § 2 pkt 4a, art. 13 § 1 i § 2 i art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2018 r. poz. 1302, z późn. zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach za pośrednictwem Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, którego działanie jest przedmiotem skargi, na adres: Ministerstwo Finansów, ul. Świętokrzyska 12, 00-916 Warszawa (art. 47 i art. 54 § 1 ww. ustawy).

Zgodnie z art. 57a ww. ustawy skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl