DPP-0051-2-6799/06 - WDT - nieprawidłowa nazwa kontrahenta w systemie VIES.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 kwietnia 2006 r. Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu DPP-0051-2-6799/06 WDT - nieprawidłowa nazwa kontrahenta w systemie VIES.

"(...) Z przedstawionego wniosku wynika, że Spółka dokonała dostaw towarów na rzecz kontrahenta zarejestrowanego w Holandii. Dostawy te zostały udokumentowane zgodnie z przepisami dotyczącymi wewnątrzwspólnotowych dostaw. Podany przez kontrahenta NIP UE funkcjonuje w systemie VIES, ale pod inną nazwą. Przeprowadzone przez podatnika postępowanie wyjaśniające potwierdza możliwość funkcjonowania pod jednym numerem NIP UE dwóch podmiotów o różnych nazwach, które dla potrzeb VAT mogą występować jako jedna "osobowość". Podatnik posiadając te informacje ma jednak wątpliwości, czy przy braku pozytywnej weryfikacji w systemie VIES jego kontrahenta - po nazwie - ma prawo do potraktowania zrealizowanych dostaw jako wewnątrzwspólnotowe.

Zdaniem podatnika, takie prawo mu przysługuje.

Stanowisko podatnika, przy założeniu, że procedury holenderskie przewidują możliwość posługiwania się jednym numerem NIP UE przez podmioty o różnych nazwach, ale działające np. jak przedstawiono w tłumaczeniu, jako jedna osobowość, jest prawidłowe.

Jednym z podstawowych warunków uznania dostawy za wewnątrzwspólnotową wyrażonym w art. 13 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.), jest realizacja dostawy na rzecz podatnika zidentyfikowanego dla potrzeb wymian wewnątrzwspólnotowych. Szczególne rozwiązania stosowane przez inne państwa członkowskie w zakresie rejestracji podatników, skutkujące brakiem możliwości weryfikacji podatnika pod względem jego aktywności w systemie VIES nie może negatywnie wpływać na rozliczenie polskiego podatnika. System VIES jest podstawowym instrumentem umożliwiającym wstępną weryfikację prawidłowości rozliczeń w wymianach wewnątrzwspólnotowych, ale nie jedynym.

A zatem, jeśli spółka dokonała dostawy na rzecz kontrahenta zidentyfikowanego dla potrzeb wewnątrzwspólnotowych to, przy spełnieniu pozostałych warunków, pomimo braku potwierdzenia identyfikacji w systemie VIES, zachowa prawo do potraktowania przedmiotowej dostawy jako wewnątrzwspólnotowej (...)".

Opublikowano: S.Podat. 2006/12/10