DPA.024/261/96 - Wypożyczanie kaset wideo.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 lipca 1996 r. Min.Kultury i Sztuki DPA.024/261/96 Wypożyczanie kaset wideo.

"(...) Sytuacja prawna osoby podejmującej się wypożyczania kaset wideo w ramach działalności gospodarczej w zakresie możliwości dysponowania tymi kasetami oraz przede wszystkim dobrami niematerialnymi w postaci utworów audiowizualnych, inkorporowanych na tych kasetach, kształtowana jest w oparciu o umowę zawartą z podmiotem uprawnionym do tych utworów. Umowa taka może mieć postać:

(i) umowy licencyjnej, upoważniającej właściciela wypożyczalni do określonego dysponowania egzemplarzami utworów, w tym wypadku do ich wypożyczania, czyli najmowania lub dzierżawienia lub

(ii) umowy przenoszącej własność egzemplarzy utworów.

W drugim przypadku, przy umowie z legalnym dystrybutorem, mielibyśmy do czynienia z czynnością prawną taką, jak wprowadzenie egzemplarzy do obrotu (przypadek taki miałby miejsce niezależnie od tego, kiedy nastąpiło wprowadzenie do obrotu; mówi o tym art. 51 ust. 1 pr. aut. W takim wypadku dalszy obrót egzemplarzem utworu nie naruszałby prawa autorskiego (art. 51 ust. 2), zatem dalsza sprzedaż tych egzemplarzy byłaby dopuszczalna. (...) w praktyce dystrybucji filmowej umowy mające na celu rozpowszechnianie utworów audiowizualnych zawierane są w taki sposób, aby maksymalnie ograniczyć możliwość dysponowania tymi dziełami w różnych obszarach eksploatacji. W szczególności polega to np. na oznaczaniu części dystrybuowanych kaset jako przeznaczonych wyłącznie do wynajmu lub wyłącznie do sprzedaży itp., co wyklucza możliwość innego rozporządzenia jak tylko takie, które zgadza się ze ściśle określonym przeznaczeniem danego egzemplarza. Wobec powyższego stwierdzić należy, iż:

1. W sytuacji, gdy wypożyczalnia zawarła umowę przenoszącą własność egzemplarzy dzieł audiowizualnych, dalsza sprzedaż tych egzemplarzy nie będzie naruszała prawa autorskiego bez względu na rodzaj podmiotu nabywającego. Oczywiście nie oznacza to możliwości przeniesienia uprawnień licencyjnych do najmu lub dzierżawy. Uprawnienia te pozostają wyłącznie przy tym podmiocie, który zawarł umowę licencyjną z podmiotami pierwotnie uprawnionymi.

2. W przypadku zawarcia przez właściciela wypożyczalni umowy licencyjnej, upoważniającej jedynie do dysponowania egzemplarzami utworu poprzez ich dzierżawę lub najem, nie ma możliwości zbycia tych egzemplarzy. Zbycie takie w oczywisty sposób przekraczałoby upoważnienie zawarte w umowie i tym samym stanowiłoby naruszenie prawa autorskiego. (...)"

Opublikowano: LEX nr 2961