DP3/423-66/06/38059 - Opodatkowanie odsetek naliczonych z tytułu nie wypłaconej w terminie dywidendy

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 maja 2006 r. Małopolski Urząd Skarbowy w Krakowie DP3/423-66/06/38059 Opodatkowanie odsetek naliczonych z tytułu nie wypłaconej w terminie dywidendy

Pytanie podatnika

W jaki sposób należy opodatkować odsetki naliczone z tytułu nie wypłaconej w terminie dywidendy?

Postanowienie

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego, na wniosek Strony z dnia 24.04.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 24.04.2006 r.) dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych, stwierdza, że przedstawione stanowisko w w/w piśmie jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka zgodnie z Uchwałą Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia z dnia 30 czerwca 2005 r. w sprawie podziału zysku netto wypracowanego w roku 2004 zobowiązana była do dokonania wypłaty dywidendy na rzecz akcjonariuszy, będących osobami fizycznymi w następujący sposób:

- I rata w dniu 01.07.2005 r.,

- II rata w dniu 01.09.2005 r.,

- III rata w dniu 03.11.2005 r.

Okresowe problemy finansowe spowodowały, że Spółka nie dotrzymała terminów wypłat II i III raty i dokonała wypłaty dywidendy z kilkudniowym opóźnieniem. Akcjonariusze zwrócili się do Spółki o wypłatę odsetek z tytułu zwłoki. W grudniu 2005 roku naliczono i wypłacono odsetki oraz potrącony został podatek zryczałtowany w wysokości 19% naliczonych odsetek przyjmując za podstawę art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Pobrany podatek Spółka zadeklarowała w deklaracji PIT-8A, wpłacając jego kwotę na konto urzędu. Zapytanie Spółki dotyczy kwestii, czy prawidłowo dokonała rozliczenia w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Spółki, zapłata odsetek z tytułu nieterminowej wypłaty dywidendy stanowi dla akcjonariuszy przychód, którego podstawą uzyskania był fakt ustalenia na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy prawa do dywidendy za dany rok obrotowy. Odsetki takie nie stanowią odrębnego tytułu powstania przychodu i kwalifikowane są do przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 19%, został zadeklarowany w deklaracji PIT-8A oraz wpłacony na rachunek tut. Urzędu w terminie określonym w art. 42 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Po zapoznaniu się z przedstawionym przez Spółkę stanem faktycznym, Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego informuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka mocą Uchwały Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia, zobowiązana była do wypłaty swoim akcjonariuszom, kolejnych rat dywidendy w ściśle określonych terminach. Opóźnienie w wypłacie rat skutkowało wypłaceniem odsetek.

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a, z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. W myśl art. 42 ust. 1 w/w ustawy płatnicy przekazują (...) kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu w którym pobrano podatek - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca płatnika. Przedmiotowe odsetki, nie stanowią odrębnego tytułu powstania przychodu i kwalifikowane są do przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Roszczenia akcjonariuszy do wypłaty odsetek, miały podstawę prawną - Uchwałę Walnego Zgromadzenia.

W świetle powyższego, właściwym jest zakwalifikowanie przedmiotowych odsetek do przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Stanowią one podstawę do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 19%, deklarując go w deklaracji PIT-8A.

W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;

- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

W dniu wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym w zakresie wniosku.

Pouczenie:

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl