DP/WPA.024/317 - Przejęcie przez Filmotekę Narodową praw autorskich do filmów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 września 2002 r. Min.Kultury DP/WPA.024/317 Przejęcie przez Filmotekę Narodową praw autorskich do filmów.

"(...) w świetle art. 26a ust. 2 ustawy z dnia 16 lipca 1987 r. o kinematografii (Dz. U. Nr 22, poz. 127 z późn. zm.) nie ulega wątpliwości, iż z dniem postawienia w stan likwidacji (...) przysługujące tej instytucji filmowej majątkowe prawa autorskie do filmów przeszły z mocy prawa nieodpłatnie na Filmotekę Narodową.

Co prawda ani powyższa ustawa, ani ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 904 z późn. zm.) nie rozstrzyga wprost, jaki jest los licencji na korzystanie z utworu po przejściu majątkowych praw do niego z licencjodawcy na osobę trzecią. Mimo to uznać należy, iż podobnie jak jest to w przypadku umów najmu (por. art. 678 § 1 k.c.), Filmoteka Narodowa w rozpatrywanej sytuacji wstępuje w stosunek licencyjny z licencjobiorcą na miejsce (...). Należy mieć bowiem na uwadze, iż majątkowe prawa autorskie to zgodnie z art. 17 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych m.in. prawo do korzystania z utworu oraz prawo do wynagrodzenia za to korzystanie. Skoro zatem na Filmotekę Narodową przeszły majątkowe prawa autorskie do licencjonowanych filmów, w tym prawo do wynagrodzenia za korzystanie z tych filmów, opłaty licencyjne wynikające z wcześniej zawartych umów licencyjnych powinny być od dnia postawienia instytucji filmowej w stan likwidacji wypłacane na rzecz Filmoteki Narodowej."

Opublikowano: LEX nr 3030