DP/P1/423-0059/1/05/AP - Kryteria warunkujące przypisanie udziału danej jednostki samorządu terytorialnego we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 15 czerwca 2005 r. Pomorski Urząd Skarbowy w Gdańsku DP/P1/423-0059/1/05/AP Kryteria warunkujące przypisanie udziału danej jednostki samorządu terytorialnego we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych.

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), w sprawie udziału gminy w podatku dochodowym od osób prawnych - usługi świadczone w miastach, w których spółka z o.o. prowadzi biura handlowe oraz w innych miejscach, w których nie posiada biur handlowych a obowiązek składania informacji CIT-ST oraz CIT-ST/A

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku nie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie dzierżawy i serwisu odzieży roboczej i mat wejściowych. Siedziba Spółki znajduje się na terenie gminy Żukowo, gdzie znajduje się pralnia, w której odbywa się pranie, przygotowanie i znakowanie odzieży. Dodatkowo Spółka wynajmuje w kilku miastach w Polsce (Warszawa, Poznań, Wrocław, Łódź, Sosnowiec) pomieszczenia na biura handlowe. Biura te nie są jednostkami samobilansującymi się. W biurach tych pracują przedstawiciele handlowi, serwisanci i pracownicy administracyjno-biurowi.

W umowach o pracę zawartych z przedstawicielami handlowymi i serwisantami jako miejsce pracy wskazano 3-6 województw położonych poza miejscem zamieszkania pracownika i siedzibą Spółki. W województwach tych Spółka nie wynajmuje żadnych pomieszczeń biurowych.

Natomiast w umowach o pracę zawartych z pracownikami administracyjno-biurowymi jako miejsce pracy wskazano miejscowość, w której znajduje się biuro handlowe, a nie siedzibę Spółki.

Podatnik stoi na stanowisku, iż biura handlowe nie są zakładami. Spółka składa do urzędu skarbowego informacje CIT-ST oddzielnie dla każdego województwa według miejsc świadczenia pracy danego pracownika wskazanych w umowach o pracę. Jako zakład Podatnik wskazuje siedzibę Spółki, tj. Żukowo.

Na tle zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Jak stanowią przepisy ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. Nr 203, poz. 1966) udział:

* gmin wynosi 6,71% wpływów podatku dochodowego od osób prawnych, od podatników tego podatku, posiadających siedzibę na obszarze gminy (art. 4 ust. 3 ww. ustawy),

* województw wynosi 15,90% wpływów podatku dochodowego od osób prawnych, od podatników tego podatku, posiadających siedzibę na obszarze województwa (art. 6 ust. 3 ww. ustawy).

W treści art. 10 ust. 1 ustawy z 13 listopada 2003 r. ustawodawca postanowił, że jeżeli podatnik podatku dochodowego od osób prawnych posiada zakład (oddział) położony na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż właściwa dla jego siedziby, to część dochodu z tytułu udziału we wpływach z tego podatku jest przekazywana do budżetu jednostki samorządu terytorialnego, na której obszarze znajduje się ten zakład (oddział), proporcjonalnie do liczby zatrudnionych w nim osób na podstawie umowy o pracę, z zastrzeżeniem ust. 2 (nie ma zastosowania w sprawie).

Z kolei w myśl postanowień art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) podatnicy posiadający zakłady (oddziały) położone na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż właściwa dla ich siedziby są obowiązani składać do urzędu skarbowego w terminie wpłat zaliczek miesięcznych w przypadku dokonywania tych wpłat w uproszczonej formie lub załączać do deklaracji oraz zeznania o wysokości dochodu (straty) informacje, sporządzone zgodnie z odrębnymi przepisami, w celu ustalenia dochodów z tytułu udziału jednostek samorządu terytorialnego we wpłatach z podatku dochodowego od osób prawnych.

Tymi odrębnymi przepisami, o których mowa w cyt. przepisie są uregulowania rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2003 r. w sprawie rozliczeń dochodów z tytułu udziału jednostek samorządu terytorialnego we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych (Dz. U. Nr 224, poz. 2228). Zgodnie z treścią § 4 ust. 1 tego rozporządzenia informacja podatnika zawiera:

1.

wykaz zakładów (oddziałów) podatnika, ze wskazaniem jednostek samorządu terytorialnego, na których obszarze te zakłady (oddziały) są położone;

2.

liczbę osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, świadczących pracę w poszczególnych zakładach (oddziałach), ustaloną według stanu:

a)

na ostatni dzień miesiąca, za który przypada zaliczka na podatek - dla rozliczenia dochodów, o których mowa w § 2 ust. 1, w trakcie roku podatkowego,

b)

na ostatni dzień roku podatkowego, za który składane jest zeznanie o wysokości dochodu (straty), osiągniętego w roku podatkowym - dla ostatecznego rozliczenia dochodów, o których mowa w § 2 ust. 1, za ostatni miesiąc roku podatkowego;

3.

procentowy udział liczby zatrudnionych w zakładach (oddziałach), położonych na obszarze poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego, w liczbie zatrudnionych ogółem, stanowiący podstawę do ustalenia przez naczelnika urzędu skarbowego należnych poszczególnym jednostkom samorządu terytorialnego dochodów, o których mowa w § 2 ust. 1.

Informację tę - stosownie do postanowień § 4 ust. 2 rozporządzenia z dnia 23 grudnia 2003 r. - podatnicy są obowiązani przekazywać naczelnikowi urzędu skarbowego:

1.

łącznie z deklaracją albo w terminie wpłaty zaliczki na podatek w przypadku braku obowiązku złożenia deklaracji, za pierwszy miesiąc roku podatkowego;

2.

każdorazowo, łącznie z deklaracją albo w terminie wpłaty zaliczki na podatek w przypadku braku obowiązku złożenia deklaracji, jeżeli w trakcie roku podatkowego wystąpią zmiany stanu zatrudnienia, wpływające na zmianę procentowego udziału liczby zatrudnionych w zakładach (oddziałach) położonych na terenie danej jednostki samorządu terytorialnego, w liczbie zatrudnionych ogółem;

3.

łącznie z rocznym zeznaniem podatkowym, za ostatni miesiąc roku podatkowego.

Liczbę osób zatrudnionych w zakładzie (oddziale) podatnika ustala się biorąc pod uwagę miejsce świadczenia pracy wynikające z umowy o pracę zgodnie z zasadami metodycznymi statystyki, określonymi w odrębnych przepisach (§ 5 ww. rozporządzenia).

Wym. rozporządzenie z dnia 23 grudnia 2003 r. określiło również wzór ww. informacji:

* CIT-ST informacja do ustalenia należnych jednostkom samorządu terytorialnego dochodów z udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych

* CIT-ST/A informacja o zakładach (oddziałach).

Definicja zakładu (oddziału) dla potrzeb rozliczeń udziału jednostek samorządu terytorialnego we wpływach z podatku dochodowego została zawarta w art. 10 ust. 3 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Zgodnie z tym uregulowaniem zakładem (oddziałem) jest określone w umowie o pracę miejsce wykonywania pracy, położone na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż jednostka samorządu terytorialnego właściwa dla siedziby podatnika.

Z powyższego wynika, że terytorialne "przypisanie" pracownika do zakładu (oddziału) następuje przez podanie miejsca świadczenia pracy w umowie o pracę. Przy czym - stosownie do postanowień art. 29 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) - określenie miejsca wykonywania pracy należy do elementów obligatoryjnych umowy o pracę.

Biorąc powyższe pod uwagę, w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku, nie ma znaczenia, czy w danym miejscu świadczenia usług w zakresie dzierżawy i serwisu odzieży roboczej i mat wejściowych prowadzone jest przez Spółkę biuro handlowe. Określenie przez pracodawcę miejsca świadczenia pracy przez konkretnego pracownika przesądza o tym, która gmina czy też województwo uzyska odpowiedni, procentowo określony, udział w podatku dochodowym od osób prawnych, zapłaconym przez tego pracodawcę (podatnika). Miejsce świadczenia pracy jest jedynym kryterium warunkującym przypisanie udziału danej jednostki samorządu terytorialnego we wpłatach z podatku dochodowego od osób prawnych.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl