DP.III.443/25/05 - Sprzedaż własnej wierzytelności - czynność niepodlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 marca 2005 r. Urząd Skarbowy w Kraśniku DP.III.443/25/05 Sprzedaż własnej wierzytelności - czynność niepodlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług

Pytanie podatnika

Stan faktyczny: Podmiot, który na podstawie art. 157 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (D. U. Nr 54 poz. 353 z późn. zm.), nie jest uważany za podatnika zarejestrowanego jako podatnik VAT, zamierza sprzedać wierzytelność którą wcześniej nabył od innego podmiotu. Stanowisko Pytającego: Podmiot (pytający), wystawia kontrahentowi (nabywającemu wierzytelność) fakturę VAT na której wartość wierzytelności traktuje jako wartość brutto.

Sprzedaż każdej wierzytelności, która jest prawem majątkowym, a zatem nie jest towarem w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy o VAT nie jest dostawą w ujęciu art. 7 ust. 1 tej ustawy.

Zgodnie z art. 8 ustawy o VAT ust. 1 przez świadczenie usług, (...), rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT. Jednocześnie zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy o VAT usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji (...).

Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, który uprawniony jest do interpretacji klasyfikacji statystycznych, stoi na stanowisku, że sprzedaż własnych wierzytelności nie jest usługą w ujęciu PKWiU (tak, w opinii z dnia 31 sierpnia 2004 r. nr OK-5672/KU-413/02-6977/2004). Tym samym uznaje, że podmiot sprzedający swoją wierzytelność, powstałą w wyniku prowadzonej działalności gospodarczej, nie świadczy usługi pośrednictwa finansowego w rozumieniu grupowań PKWiU 65-67.

W związku z powyższym, sprzedaż własnej wierzytelności mieści się poza granicami hipotezy art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, tym samym nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl