DP/423-P2/06/KF - Stosowanie przepsów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w stosunku do rady rodziców?

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 września 2006 r. Urząd Skarbowy w Kartuzach DP/423-P2/06/KF Stosowanie przepsów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w stosunku do rady rodziców?

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kartuzach działając w oparciu o przepisy art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Rady Rodziców z dnia 17 sierpnia 2006 r. (data wpływu do tut. Organu podatkowego 18 sierpnia 2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego poprzez wskazanie, czy właściwe jest stosowanie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w stosunku do rady rodziców, a szczególnie jak interpretować przepisy art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) w związku z art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.)

stwierdza,

że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku nie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

W dniu 18 sierpnia 2006 r. do tutejszego Organu podatkowego wpłynął wniosek Rady Rodziców z dnia 17 sierpnia 2006 r., w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika.

Przedstawiając stan faktyczny sprawy Rada Rodziców wskazała, że działa w celu reprezentowania rodziców szkoły oraz wspomagania opiekuńczej funkcji szkoły. Ponadto Rada Rodziców stwierdza, że rada jest jedynie wewnętrznym organem w systemie oświaty, o czym mówi przepis art. 53 i 54 ustawy o systemie oświaty i § 2 pkt 1 regulaminu Rady Rodziców. Zdaniem wnioskodawcy rada, jako wewnętrzny organ szkoły, nie może samodzielnie występować w obrocie prawnym, ponieważ nie ma osobowości prawnej i nie jest samodzielną, odrębną od szkoły jednostką organizacyjną.

W myśl art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z wątpliwościami dotyczącymi objęcia rady rodziców przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Podatnik wystąpił do tut. Organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego poprzez wskazanie, czy właściwe jest stosowanie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w stosunku do rady rodziców, a szczególnie jak interpretować przepisy art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) w związku z art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.).

Zdaniem Wnioskodawcy, nie jest możliwe objęcie rady rodziców przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż rada nie jest podatnikiem podatku dochodowego w rozumieniu art. 1 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stosownie do przepisu art. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) (cyt.):

1.

Ustawa reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób prawnych i spółek kapitałowych w organizacji, zwanych dalej "podatnikami".

2.

Przepisy ustawy mają również zastosowanie do jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej, z zastrzeżeniem ust. 1 i 3.

3.

Przepisy ustawy mają również zastosowanie do spółek niemających osobowości prawnej mających siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego państwa są traktowane jak osoby prawne i podlegają w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.

Z kolei zgodnie z treścią art. 53 i 54 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) (cyt.):

"Art. 53

1.

W szkole i placówce może działać rada rodziców, stanowiąca reprezentację rodziców uczniów.

2.

Zasady tworzenia rady rodziców uchwala ogół rodziców uczniów tej szkoły lub placówki.

3.

Rada rodziców uchwala regulamin swojej działalności, który nie może być sprzeczny ze statutem szkoły lub placówki.

4.

Reprezentacja rodziców może także przybrać inną nazwę niż określona w ust. 1.

Artykuł 54

1.

Rada rodziców może występować do organu prowadzącego szkołę lub placówkę, organu sprawującego nadzór pedagogiczny, dyrektora, rady pedagogicznej oraz rady szkoły lub placówki z wnioskami i opiniami dotyczącymi wszystkich spraw szkoły lub placówki.

2.

W celu wspierania działalności statutowej szkoły lub placówki rada rodziców może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł. Zasady wydatkowania funduszy rady rodziców określa regulamin, o którym mowa w art. 53 ust. 3."

W przywołanym przez Radę Rodziców § 2 pkt 1 regulaminu Rady Rodziców zapisano (cyt.): "W szkole działa reprezentacja rodziców pod nazwą "Rada Rodziców przy... w...."

Przedstawiony przez Radę Rodziców stan faktyczny należy uzupełnić o informacje znane z urzędu, a mianowicie, iż Radę Rodziców przy... w... tworzy zespół ludzi zorganizowany według zasad określonych w rozdziale III regulaminu Rady Rodziców przy, a więc Rada Rodziców posiada wyodrębnioną strukturę organizacyjną. Ponadto w rozdziale VII regulaminu Rady Rodziców określone zostały zasady gromadzenia i wydatkowania funduszy Rady Rodziców. Także statut Rady Rodziców zawiera w punkcie 4 zapis, że Rada Rodziców prowadzi działalność w celu pozyskania środków na wspieranie szkoły. W statucie określono także, na jakie cele środki finansowe mogą być zużywane. Poza tym Rada Rodziców złożyła w tutejszym Urzędzie zeznania CIT- 8 i sprawozdania finansowe za lata 2002- 2005, z których wynika, że dysponowała środkami pieniężnymi oraz ponosiła wydatki finansowane z tych środków. Scharakteryzowany stan faktyczny pozwala stwierdzić, że Rada Rodziców posiada własne składniki majątkowe (np. pieniądze ze składek).

W świetle przedstawionego stanu faktycznego należy zwrócić uwagę, że zgodnie z art. 1 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) (cyt.): "Ustawa reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób prawnych i spółek kapitałowych w organizacji, zwanych dalej "podatnikami". "Przepisy ustawy mają również zastosowanie do jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, z zastrzeżeniem ust. 1 i 3."

Jak wynika z przytoczonego przepisu podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych są między innymi jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiuje pojęcia jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej.

Definiując pojęcie jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej należy sięgnąć do literatury i opracowań dotyczących m.in. podatku dochodowego od osób prawnych, gdzie można spotkać następujące podejście do tego zagadnienia (literatura przytoczona na podstawie informacji ze strony internetowej Izby Skarbowej w Gdańsku, pismo Nr BI/005/0007/04)

Stanisław Dzierżyc w swym opracowaniu "Komentarz do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych" ("SeZaM" S.C., Warszawa 2001, s.11) zdefiniował to pojęcie w następujący sposób "za jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej w rozumieniu ustawy uważa się zespół ludzi i składników majątkowych zorganizowanych do prowadzenia określonej działalności, z wyjątkiem spółek prawa handlowego oraz spółek niemających osobowości prawnej". Do jednostek tych autor zalicza m.in. osoby zagraniczne działające w formie tzw. przedstawicielstw zagranicznych osób prawnych, zakłady budżetowe, gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych, przedstawicielstwa mieszkańców domów, osiedli, rodziców w szkołach itp. jeżeli nie są jednocześnie jednostkami budżetowymi, a prowadzą działalność we własnym imieniu i na własny rachunek.

Identyczną definicję tego pojęcia podano w publikacji R. Żarejko, M. Kobieli "Podatek dochodowy od osób prawnych w 2003 r." (Wydawnictwo Podatkowe "GOFIN" Sp. z o.o., Gorzów Wlkp. 2003, s.9).

Natomiast według opracowania B. Żałobka, S. Żałobka "Podatek dochodowy od osób prawnych" podatnikami, czyli podmiotami opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, są m.in. jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej (spółka cywilna, spółka jawna, spółka komandytowa), a są tu wymienione przez autorów m.in. zakłady budżetowe, gospodarstwa pomocnicze, komitety rodzicielskie."

Także Ministerstwo Finansów- np. w piśmie z dnia 6 stycznia 1997 r., Nr ON-7-033-1-IP/97, dot. wypełniania formularzy NIP-2 i nadawania numerów NIP m.in. komitetom rodzicielskim, radom rodziców i innym organizacjom zrzeszającym rodziców uczniów, które prowadzą działalność w szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczych- wyjaśniało, że działalność prowadzona przez rady rodziców w szkołach jest działalnością niezależną od działalności szkoły.

W świetle powyższych wyjaśnień Rada Rodziców jest jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej, gdyż posiada zespół ludzi i składników majątkowych, jest również zorganizowana do prowadzenia określonej działalności. Jako taka jednostka jest również podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych w rozumieniu art. 1 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W ocenie tutejszego Organu podatkowego stanowisko zajęte przez Radę Rodziców przy... w... jest nieprawidłowe.

W świetle powyższego, tutejszy Organ podatkowy postanowił jak w sentencji niniejszego postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl