DOM5.054.2.2021.KZM - Odpowiedź na zapytanie nr 2863 w sprawie właściwości organów skarbowych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 lutego 2021 r. Ministerstwo Finansów DOM5.054.2.2021.KZM Odpowiedź na zapytanie nr 2863 w sprawie właściwości organów skarbowych

Uprzejmie przedkładam na ręce Pani Marszałek odpowiedź na zapytanie nr 2863 Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Pana Grzegorza Gażę z dnia 29 stycznia 2021 r., w sprawie właściwości organów skarbowych.

Udzielając odpowiedzi na pytanie pierwsze uprzejmie informuję Panią Marszałek, że przedsiębiorcą zagranicznym jest osoba zagraniczna wykonująca działalność gospodarczą za granicą. Dla wykonywania działalności na terenie Rzeczypospolitej Polskiej przedsiębiorcy zagraniczni mogą tworzyć oddziały z siedzibą w Polsce, na zasadzie wzajemności, o ile ratyfikowane umowy międzynarodowe nie stanowią inaczej. Mogą również tworzyć i prowadzić w Polsce przedstawicielstwa.

Przedsiębiorca zagraniczny tworzący oddział może wykonywać działalność gospodarczą wyłącznie w zakresie przedmiotu działalności przedsiębiorcy zagranicznego. Rozpoczęcie działalności w ramach oddziału następuje po uzyskaniu wpisu oddziału do rejestru przedsiębiorców KRS. Natomiast zakres działania przedstawicielstwa może obejmować wyłącznie prowadzenie działalności w zakresie reklamy i promocji samego przedsiębiorcy zagranicznego. Utworzenie przedstawicielstwa wymaga wpisu do rejestru przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych.

Przywołany w zapytaniu przepis § 2 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 28 grudnia 2020 r. w sprawie niektórych podatników i płatników, w odniesieniu, do których zadania są wykonywane przez naczelnika urzędu skarbowego innego niż właściwy miejscowo (Dz. U. z 2020 r. poz. 2456), odnosi się do oddziałów lub przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych, z wyłączeniem oddziałów przedsiębiorców zagranicznych będących osobami fizycznymi, w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2020 r. poz. 1252 z późn. zm.), które są płatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych.

Jeżeli przedsiębiorca zagraniczny utworzy kilka oddziałów lub przedstawicielstw na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i każdy z nich będzie spełniał warunek, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 12 ww. rozporządzenia wówczas, każdy taki oddział lub przedstawicielstwo należy traktować jako oddzielny byt prawny. Z uwagi na powyższe, każdy taki oddział lub przedstawicielstwo jako oddzielny podmiot winien się rozliczać z podatku dochodowego od osób fizycznych w urzędzie wymienionym w załączniku do rozporządzenia właściwym ze względu na adres siedziby poszczególnego oddziału lub przedstawicielstwa.

W odpowiedzi na drugie pytanie uprzejmie wyjaśniam Pani Marszałek, że stosowanie

§ 2 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 28 grudnia 2020 r. w sprawie niektórych podatników i płatników, w odniesieniu do których zadania są wykonywane przez naczelnika urzędu skarbowego innego niż właściwy miejscowo, do kategorii podatników i płatników, o których mowa w § 1 pkt 1, należą jednostki samorządu terytorialnego w rozumieniu ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2020 r. poz. 713 z późn. zm.), ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 920) lub ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1668 z późn. zm.).

Użyte w ww. przepisie pojęcie jednostki samorządu terytorialnego w rozumieniu ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o samorządzie powiatowym lub ustawy o samorządzie województwa, nie są tożsame z urzędem marszałkowskim, starostwem powiatowym czy urzędem gminy, czyli urzędami, w których co do zasady, są zatrudniani pracownicy samorządowi stosownie do ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1282).

Przechodząc na grunt ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1426 z późn. zm.) należy zauważyć, że zgodnie z art. 31 tej ustawy, w sytuacji gdy pracownik samorządowy zatrudniany jest w urzędzie marszałkowskim, starostwie powiatowym czy urzędzie gminy, płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych w stosunku do tych pracowników są odpowiednio urząd marszałkowski, starostwo powiatowe lub urząd gminy.

W świetle powyższego, podmioty, które stosownie do postanowień art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać

w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych podmiotów przychody ze stosunku pracy (np. urząd gminy), są odrębnymi podmiotami od jednostek samorządu terytorialnego (województwa, powiatu, gminy) będącymi podatnikami podatku od towarów i usług lub podatku dochodowego od osób prawnych.

A zatem urzędy gminy, starostwa powiatowe oraz urzędy marszałkowskie, jako płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, składają deklaracje podatkowe do tzw. zwykłych urzędów skarbowych.

Przedstawiając powyższe informacje wyrażam nadzieję, że zostaną one przyjęte i uznane przez Panią Marszałek i Pana Posła za wyczerpujące.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl