DO/423-1/07 - Czy w przypadku rozpoczęcia działalności gospodarczej w drugiej połowie roku kalendarzowego oraz wybrania roku pokrywającego się z rokiem kalendarzowym, należy złożyć zawiadomienie o trwaniu pierwszego roku podatkowego do końca roku kalendarzowego następującego po roku rozpoczęcia działalności?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 lipca 2007 r. Drugi Urząd Skarbowy Kraków DO/423-1/07 Czy w przypadku rozpoczęcia działalności gospodarczej w drugiej połowie roku kalendarzowego oraz wybrania roku pokrywającego się z rokiem kalendarzowym, należy złożyć zawiadomienie o trwaniu pierwszego roku podatkowego do końca roku kalendarzowego następującego po roku rozpoczęcia działalności?

POSTANOWIENIE

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Kraków działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 15 maja 2007 r. (data wpływu 23 maja 2007 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

... Sp. z o.o. w dniu 15 maja 2007 r. (data wpływu 23 maja 2007 r.) wystąpiła do tutejszego organu podatkowego z zapytaniem, czy w przypadku rozpoczęcia działalności gospodarczej w drugiej połowie roku kalendarzowego oraz wybraniu roku podatkowego pokrywającego się z rokiem kalendarzowym, należy złożyć zawiadomienie o trwaniu pierwszego roku podatkowego do końca roku kalendarzowego następującego po roku rozpoczęcia działalności.

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że rozpoczęła ona działalność gospodarczą w drugiej połowie roku kalendarzowego i na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 z późn. zm.) podjęła decyzję o przyjęciu roku podatkowego pokrywającego się z rokiem kalendarzowym. Stosowny zapis zawarto w umowie Spółki. W momencie rejestracji

Spółka przekazała kopię umowy do urzędu skarbowego.

Spółka stoi na stanowisku, że wybierając rok podatkowy zgodny z rokiem kalendarzowym nie dokonała zmiany i dlatego nie ma obowiązku zawiadamiania organu podatkowego odrębnym pismem o przyjętym roku podatkowym. Według podatnika zawiadomienie konieczne jest w przypadku, gdy podatnik postanowi inaczej w statucie lub umowie spółki i przyjmie rok podatkowy różny od roku kalendarzowego zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zdaniem spółki w jej sytuacji nie nastąpiła taka zmiana, jedynie zgodnie z art. 8 ust. 2a przedłużono rok podatkowy powyżej 12 miesięcy i poniżej 18 miesięcy

Mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony w niniejszej sprawie, jak również obowiązujący w 2007 r. stan prawny, tutejszy organ podatkowy udziela następującej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

W myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych rokiem podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 2, 2a, 3 i 6, jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego; wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych.

Przepis ust. 5 powołanego artykułu stanowi, że w przypadku osób prawnych i jednostek organizacyjnych, które nie były dotychczas podatnikami w rozumieniu ustawy, zawiadomienie o przyjęciu innego roku niż kalendarzowy winno być dokonane w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności.

Długość pierwszego roku podatkowego dla podatników rozpoczynających działalność została określona w art. 8 ust. 2 ww. ustawy. Z przepisu tego wynika, że w przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności, pierwszy rok podatkowy trwa od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego albo do ostatniego dnia wybranego roku podatkowego, nie dłużej jednak niż dwanaście kolejnych miesięcy kalendarzowych.

Jednakże zgodnie z ust. 2a wyżej powołanego art. 8, rokiem podatkowym w przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności w drugiej połowie roku kalendarzowego i wybrania roku podatkowego pokrywającego się z rokiem kalendarzowym, pierwszy rok może trwać od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym rozpoczęto działalność.

Przepis ten więc stwarza możliwość "wydłużenia" roku podatkowego (kalendarzowego), który nie będzie się kończył zgodnie z jego definicją z końcem roku, w którym podatnik rozpoczął działalność, a dopiero z końcem następnego roku kalendarzowego. Nie mamy więc tu do czynienia z wyborem innego roku podatkowego niż kalendarzowy. Podatnik zatem nie ma obowiązku powiadamiania organu podatkowego o dokonanym wyborze roku podatkowego pokrywającego się z rokiem kalendarzowym, bądź przyjęciu "wydłużonego" roku podatkowego (kalendarzowego). Obowiązek taki ciąży bowiem na podatniku, który dokonał wyboru roku podatkowego innego niż kalendarzowy. Wynika on z treści cytowanego wyżej art. 8 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Spółka jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego w umowie spółki zawarła informację, że jej pierwszy rok podatkowy zgodnie z zapisem art. 8 ust. 2a ww. ustawy będzie trwał do końca roku kalendarzowego następującego po roku podjęcia działalności gospodarczej, natomiast kopia umowy została w momencie rejestracji przekazana do urzędu skarbowego.

W związku z powyższym orzeczono jak na wstępie.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.

Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może być zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa służy zażalenie. Stosownie do art. 236 § 1 powyższej ustawy zażalenie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl