Dl/200000/451/568/2013 - Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w przypadku rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 maja 2013 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Dl/200000/451/568/2013 Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w przypadku rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie stanowisko wnioskodawcy zawarte we wniosku złożonym w dniu 22 kwietnia 2013 r. przez przedsiębiorcę:

1.

uznaje za prawidłowe w części dotyczącej prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę,

2.

oraz odmawia wydania interpretacji w sprawie trybu zasad składania i wypełniania dokumentów ubezpieczeniowych.

UZASADNIENIE

W dniu 22 kwietnia 2013 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział we Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, iż z dniem 13 sierpnia 2012 r. rozpoczął działalność gospodarczą i zgłosił się na druku ZUA do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego z kodem 05 70 00. W okresie 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia ww. działalności Wnioskodawca nie prowadził pozarolniczej działalności gospodarczej, jednak był zatrudniony do dnia 12 sierpnia 2012 r. w ramach stosunku pracy w Austrii.

Przedsiębiorca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej ma zamiar świadczyć periodycznie usługi na rzecz byłego pracodawcy mającego swa siedzibę w Austrii w zakresie tych samych czynności, jakie były wykonywane w ramach stosunku pracy tj. produkcja mebli i stolarki budowlanej.

Wnioskodawca w związku z zaistniałą sytuacją powziął wątpliwość czy ma prawo skorzystać z preferencyjnych składek ZUS w okresie współpracy z byłym pracodawcą mającym siedzibę w Austrii?. Wnioskodawca zwrócił się z następującymi pytaniami; w którym momencie powinien dokonać wygłoszenia ZWUA i zgłoszenia ZUA z kodem 05 10 00 w sytuacji świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy w przeciągu kolejnych 24 miesięcy?. W jaki sposób ma naliczyć składki ZUS, jeśli zmiana następuje w trakcie miesiąca kalendarzowego i w jaki sposób powinien za dany miesiąc sporządzić deklarację rozliczeniową DRA?.

Ponadto Wnioskodawca informuje, że na dzień dzisiejszy nie zatrudnia pracowników i rozlicza się sam jako płatnik składek.

Zdaniem Wnioskodawcy z uwagi na to, iż przed podjęciem działalności do dnia 12 sierpnia 2012 r. był zatrudniony na podstawie umowy o pracę w Austrii, i tam podlegał ubezpieczeniom społecznym to w myśl art. 11 ust. 3a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Dz. Urz. UE nr L 166/12 z 30 kwietnia 2004 r.) osoba wykonująca w państwie członkowskim prace najemną lub prace na własny rachunek podlega ustawodawstwu tego państwa członkowskiego. Tym samym, zdaniem Wnioskodawcy prowadzenie działalności gospodarczej od dnia 13 sierpnia 2012 r. na terytorium Polski nie pozbawia go prawa do stosowania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia zgodnie z art. 18a ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

Stosownie do ust. 5 cytowanego przepisu w związku z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, udzielenie interpretacji dotyczącej m.in. ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W myśl art. 18a ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - cytowanej powyżej - podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Stosownie do ustępu 2 pkt 1 i 2) tego artykułu, z prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty nie niższej jednak niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę nie mogą skorzystać osoby, które:

- prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność.,

- wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Definicję pracodawcy zawiera art. 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: z 1998 r. Nr 21, poz. 94) zgodnie z którym - pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników.

Pod pojęciem " byłego pracodawcy", o którym mowa w art. 18a ust. 2 pkt 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych - powołanym wyżej, należy rozumieć każdego pracodawcę, na rzecz którego praca była wykonywana dotychczas, tj. przed dniem rozpoczęcia prowadzenia działalności, w tym pracodawcę, z którym prowadzący działalność nie rozwiązał umowy o pracę. Pojęcie "byłego pracodawcy" nic odnosi sic natomiast do podmiotu, na którego rzecz była lub jest świadczona praca najemna w innym państwie członkowskim.

Z wniosku z dnia 15 kwietnia 2013 r. wynika, iż Wnioskodawca pracę w Austrii wykonywał w ramach stosunku pracy, na podstawie umowy o pracę zawartej z pracodawcą mającym siedzibę w Austrii. Zatem w opisanym przypadku nic będą miały zastosowania przepisy powołanej powyżej ustawy - Kodeks pracy, dlatego tez pracy tej nie uznaje się jako pracy wykonywanej na rzecz pracodawcy, o którym mowa w przepisie art. 18a ust. 2 pkt 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

W konsekwencji, uwzględniając przedstawiony przez Wnioskodawcę stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny Zakład uznał za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy w części dotyczącej prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej jednak niż 30% minimalnego wynagrodzenia za prace.

Jednocześnie Oddział informuje, iż zgodnie z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązującym od dnia 1 stycznia 2013 r., Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

W świetle powyższego wiążące interpretacje w formie decyzji mogą zostać wydane tylko w odniesieniu do wskazanych w cytowanym przepisie spraw. W przypadku, gdy wniosek o wydanie pisemnej interpretacji zostanie złożony w sprawie nic odnoszącej się do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę w jego indywidualnej sprawie daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Zakład obowiązany jest odmówić wydania takiej interpretacji.

Uwzględniając powyższe Zakład Ubezpieczeń Społecznych jako państwowa jednostka organizacyjna nie wydaje pisemnych interpretacji w sprawach dotyczących zasad składania i wypełniania dokumentów ubezpieczeniowych, w tym sposobu wypełniania dokumentów rozliczeniowych.

Jednocześnie Oddział informuje, że odmowa wydania pisemnej interpretacji nie pozbawia wnioskodawcy prawa do występowania do właściwego miejscowo Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o udzielenie wyjaśnień w zwykłym trybie administracyjnym.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy sianu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia. Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego (...).

Odwołanie wnusi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl