Dl/100000/451/708/2013 - Podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 czerwca 2013 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Dl/100000/451/708/2013 Podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220. poz. z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku z dnia 14 maja 2013 r. doręczonym dnia 20 maja 2013 r. przez Panią (...) prowadzącą działalność pozarolniczą pod firmą (...) z siedzibą w (...) w sprawie braku obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego.

UZASADNIENIE

Dnia 20 maja 2013 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek Pan i(...) prowadzącą działalność pozarolniczą pod firmą (...) z siedzibą w (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawczyni w treści wniosku wskazała, iż jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Wynagrodzenie wnioskodawczyni z tego tytułu jest wyższe od minimalnego wynagrodzenia. Od (...) wnioskodawczyni rozpoczęła prowadzenia działalności gospodarczej pod firmą (...). Jest to pierwsza działalność wnioskodawczyni, którą prowadzi osobiście. Z tytułu tej działalności wnioskodawczyni opłaca składki; na ubezpieczenie zdrowotne. Ponadto, wnioskodawczyni zawarła z osobą fizyczną umowę cywilnoprawną na prowadzenie (...).

Od dnia (...) wnioskodawczyni pozostaje na zasiłku macierzyńskim. Od tego dnia prowadzenie (...) wnioskodawczyni zleciła firmie zewnętrznej oraz zawarła umowę cywilnoprawną z dodatkową osobą, aby prowadziła za wnioskodawczynię (...).

Za miesiąc (...) 2013 r. wnioskodawczyni zapłaciła składkę w dotychczasowej wysokości.

W tym stanie faktycznym wnioskodawczym powzięła wątpliwości, czy powinna opłacać składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe wypadkowo i ubezpieczenie zdrowotne w pełnej wysokości. czy tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne tak jak dotychczas. Czy w przypadku gdy będzie miała obowiązek płacenia pełnych składek to czy może skorzystać a możliwości prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia z tytułu rozpoczęcia działalności gospodarczej, z uwagi na fakt. iż jest to pierwsza działalność wnioskodawczyni. Ponadto, czy musi zawiadomić pracodawcę o prowadzonej działalności gospodarczej w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Wnioskodawczym stoi na stanowisku, iż z tytułu działalności gospodarczej powinna opłacać wyłącznie składkę na ubezpieczeni zdrowotne z uwagi na fakt, iż za czas pobierania zasiłku macierzyńskiego nie zawiesiła, ani nie wyrejestrowała działalności, pomimo, iż nie podejmuje osobiście jakichkolwiek czynności w ramach działalności gospodarczej. gdyż przed urodzeniem dziecka zleciła prowadzenie firmy osobom trzecim.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył ty następuje;

Stanowisko wyrażone przez przedsiębiorcę we wniosku o wydanie interpretacji uznać należy za prawidłowe.

Artykuł 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, iż przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej, lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne, lub zdrowotne w jego indywidualnej sprawie, zaś w ust. 2, wniosek o wydanie interpretacji może dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzeń przyszłych.

Natomiast w myśl art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U z 2003 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.) Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 ustawy z dnia 2 lipca 2004 o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447, z późn. zm.) w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych Funduszu Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 19 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby przebywające na urlopach wychowawczych lub pobierające zasiłek macierzyński.

Stosownie do art. 9 ust. 1c ustawy z dnia 13 października 1898 r. o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązującym od 1 września 2009 r. osoby prowadzące pozarolniczą działalność, spełniające jednocześnie warunki do objęcia ich obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pobierania zasiłku. Mogą one jednak dobrowolnie, na swój wniosek, być objęte ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi także z tytułu prowadzenia działalności. W razie, gdy dana osoba złoży wniosek o objęcie tymi ubezpieczeniami, obowiązkowe będzie również ubezpieczenie wypadkowe. Nie będzie natomiast mogła zostać objęta ubezpieczeniem chorobowym (art. 11 ust. 2 ustawy).

Należy dodać, iż powołany przepis art. 9 ust. 1c ww ustawy ma zastosowanie w przypadku, gdy osoba prowadząca pozarolniczą działalność spełnia warunki do objęcia ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego, do którego prawo nabyła zarówno z tytułu prowadzenia działalności, jak i z tytułu umowy o pracę. Tym samym, osoba taka nie może być zgłoszona w tym samym okresie do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych zarówno z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności, jaki i pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Zgodnie z art. 36 ust. 3 i ust. 11 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązek dokonania zgłoszenia do ubezpieczeń oraz wyrejestrowania z ubezpieczeń należy do płatnika składek tj. osoby prowadzącej pozarolniczą działalność.

Powyższe dotyczy osób, które w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego nadal prowadzą działalność, tj, nie zgłosiły jej zawieszenia na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

Konkludując w świetle powyższych osoba prowadząca działalność gospodarczą, która jednocześnie pobiera zasiłek macierzyński nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Ponadto, jednoznaczny sposób ujęcia przez ustawodawcę zakresu przedmiotowego wniosków o wydanie pisemnej interpretacji określonych w cytowanych powyżej przepisach art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych uniemożliwia Zakładowi wydanie interpretacji w sprawach dotyczących m.in. obowiązku poinformowania przez przedsiębiorcę swojego pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy o tym, że prowadzi działalność gospodarczą w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego. Kwestia taka nie dotyczy zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne, lub zdrowotne.

Dodatkowo Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zawiadamia zgodnie z art. 66 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego, iż nie jest właściwy rzeczowo do ustalania obowiązku podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu co wynika z treści art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z dyspozycją treści art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, Zakład wydaje interpretacje indywidualne w sprawach zasad obliczania składek na ubezpieczenie zdrowotne. Natomiast w zakresie ustalania obowiązku podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu (a w konsekwencji obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne) przedsiębiorca winien zwrócić się do właściwego miejscowo Dyrektora Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, co wynika z art. 109a ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.).

Zgodnie z treścią art. 68 ust. 1 lit. c) ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585) wymierzanie i pobieranie składek na ubezpieczenie zdrowotne należy do zadań Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zgodnie z art. 66 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego odrębne podanie złożone zgodnie z zawiadomieniem, o którym mowa w art. 66 § 1, w terminie czternastu dni od daty doręczenia zawiadomienia uważa się za złożone w dniu wniesienia pierwszego podania.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

Pouczenie

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl