Dl/100000/451/637/2011 - Naliczanie składek na ubezpieczenie emerytalne i ubezpieczenia rentowe od wypłacanego pracownikom świadczenia osłonowego z tytułu rozwiązania stosunku pracy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 października 2011 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Dl/100000/451/637/2011 Naliczanie składek na ubezpieczenie emerytalne i ubezpieczenia rentowe od wypłacanego pracownikom świadczenia osłonowego z tytułu rozwiązania stosunku pracy.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 144 z późn. zm.) w związku z art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 13 października. 1998: r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku przedsiębiorcy (...) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w (...), złożonym w dniu 21 września 2011. r., a dotyczącym naliczania składek na ubezpieczenie emerytalne i ubezpieczenia rentowe od wypłacanego pracownikom, świadczenia osłonowego z tytułu rozwiązania stosunku pracy na podstawie, ustawy o szczególnym trybie rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników i przyjętego programu racjonalizacji zatrudnienia.

UZASADNIENIE

Dnia 21 września 2011 r. do I Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie wpłynął wniosek z dnia 15 września 2011 r. przedsiębiorcy (...) i. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Wnioskodawca wskazał, iż ramach restrukturyzacji zatrudnienia w roku 2011 i latach następnych zamierza rozwiązywać stosunki pracy z pracownikami na podstawie art. 1 albo art. 10 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o. szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Wnioskodawca, jako jedna ze Spółek Grupy Kapitałowej (...) uczestniczy w "Programie racjonalizacji zatrudnienia i osłoń, finansowych dla pracowników (...) na lata 2009-2011 r. Program ten stanowi źródło prawa pracy w rozumieniu art. 9 Kodeksu pracy i zakłada takie formy racjonalizacji zatrudnienia jak: rozwiązywanie umów o pracę z pracownikami, którzy w dniu rozwiązywania tej umowy spełniają warunki stażowe i wiekowe do nabycia uprawnień do świadczeń przedemerytalnych, rozwiązywanie umów o pracę 2 pracownikami, którzy w dniu rozwiązywania tej umowy spełniają warunki do skorzystania z wcześniejszej emerytury, emerytury w wieku niższym lub emerytury pomostowej, przechodzenie pracowników do wydzielonych spółek (tj. w 100% podmiotów zależnych od podmiotów (...) spółek mieszanych, spółek pracowniczych), przechodzenie pracowników do innych przedsiębiorstw, i likwidacja stanowisk pracy. Pracownik Wnioskodawcy, z którym rozwiązany zostanie stosunek pracy w trybie przewidzianym Ustawą i spełni kryteria wskazane w Programie (zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, legitymujący się co najmniej 5-letnim nieprzerwanym (ciągłym) stażem pracy w Grupie Kapitałowej (...) nabędzie prawo do odrębnego, indywidualnego świadczenia osłonowego o charakterze socjalnym, stanowiącego rekompensatę w związku z pogorszeniem się z przyczyn niedotyczących pracownika jego sytuacji materialnej. Wartość kwotowa indywidualnego świadczenia osłonowego wypłacanego pracownikowi stanowi wielokrotność "średniej płacy w Grupie Kapitałowej (...) i jest uzależniona od przyczyny rozwiązania umowy o pracę tj. formy racjonalizacji zatrudnienia oraz stażu pracy. Indywidualne świadczenia: osłonowe, wypłacane na podstawie Programu, będą finansowane że środków obrotowych (...).

Przedsiębiorca powziął wątpliwość, co do obowiązku. naliczania, i opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne i ubezpieczenia rentowe od wypłaconych świadczeń osłonowych Wypłacane na podstawie ww. Programu, jednocześnie zajmując stanowisko, że świadczenia osłonowe nie będą stanowić podstawy; do naliczenia składek. na ubezpieczenie emerytalne i ubezpieczenia rentowe. Wnioskodawca argumentuje iż w przedstawionej sprawie znajduje, zastosowanie przepis § 2 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania, podstawy, wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i. rentowe, gdyż świadczenia osłonowe stanowić będą dla pracownika rekompensatę ż tytułu pogorszenia się z przyczyn niedotyczących pracownika, jego sytuacji materialnej, więc. mieszczą się W katalogu określonym w cytowanym wyżej. przepisie, który. wymienia jedynie przykładowe wyliczenie kategorii odpraw, odszkodowań i rekompensat, od których nie nalicza się składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:

Art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub, państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o Wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

Stanowisko przedsiębiorcy co do obowiązku odprowadzenia składek na ubezpieczenia społeczne. i ubezpieczenie zdrowotne z tytułu wypłaconej odprawy należy uznać za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 18 ust. 1 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne Stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26. lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 późn. zm.).

Za przychody ze stosunku pracy uważa się: wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, beż względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników nie stanowią, natomiast przychody wymienione, w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej, z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. Nr 161, poz. 1106 późn. zm.), gdzie w § 2 ust. 1 pkt 3 zawarte jest wyłączenie określonych należności, jako nie wchodzących do podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne, bowiem "odprawy, odszkodowania i rekompensaty wypłacane pracownikom z tytułu wygaśnięcia lub rozwiązania stosunku pracy, w tym z tytułu rozwiązania stosunku pracy ż przyczyn leżących po stronie pracodawcy, nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę lub rozwiązania jej bez wypowiedzenia, skrócenia okresu jej wypowiedzenia, niewydania w terminie lub wydania niewłaściwego świadectwa pracy".

W świetle powyższego, z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i ubezpieczenia rentowne ustawodawca wyłączył między innymi odprawy, odszkodowania i rekompensaty Wypłacane pracownikowi z tytułu rozwiązania stosunku pracy, zaś użycie przez ustawodawcę zwrotu "w tym" skutkuje, iż wymienione w powyższym przepisie przypadki rozwiązania lub ustania stosunku pracy ma charakter wyłącznie przykładowy i. obejmuje Wszelkie świadczenia pieniężne przysługujące pracownikowi na podstawie przepisów prawa pracy, jaki przysługujące na podstawie przepisów wewnątrzzakładowych (układ zbiorowy pracy, lub przepisy O wynagrodzeniu;, związane bezpośrednio z wygaśnięciem lub rozwiązaniem stosunku, pracy. Jedynym warunkiem wyłączenia wypłaconej takich świadczeń z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jest istnienie bezpośredniego związku między wypłatą świadczenia, a rozwiązaniem stosunku pracy.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, Zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o Systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do właściwego Sądu Okręgowego - XIV Wydziału Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie. Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała, decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę. jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl