DIOŚp-021-14/5873/03 łk - Rekultywacja gruntów zanieczyszczonych przez galwanizernię.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 1 grudnia 2003 r. Ministerstwo Środowiska DIOŚp-021-14/5873/03 łk Rekultywacja gruntów zanieczyszczonych przez galwanizernię.

Ponieważ postępowanie w trybie art. 82 ust. 2 nieobowiązującej już ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o ochronie i kształtowaniu środowiska (jt. Dz.U. z 1994 r. Nr 49, poz. 196 z późn. zm.) dotyczące gruntów zanieczyszczonych przez galwanizernię zostało wszczęte przed wejściem w życie ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz.U. Nr 62, poz. 627 z późn. zm.), zwanej dalej P.o.ś. powinno być ono prowadzone wg. dotychczasowych przepisów (art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o wprowadzeniu ustawy - Prawo ochrony środowiska, ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych ustaw - Dz.U. Nr 100, poz. 1085 z późn. zm.). Przepisy obowiązujące przed wejściem w życie P.o.ś. nie określały wymaganych standardów jakości powierzchni ziemi ani nie zawierały wymagania aby rekultywacja prowadziła do przywrócenia wymaganej jakości gleby i ziemi (obecny art. 103 ust. 2 P.o.ś.). W tej sytuacji, w przypadku prowadzenia postępowania w trybie ww. art. 82 ust. 2, rozstrzygniecie czy w danym przypadku nałożyć obowiązek rekultywacji oraz jak daleko mają sięgać działania w zakresie rekultywacji uzależnione jest od uznania administracyjnego. Dokonując rozstrzygnięcia w sprawie należy kierować się ustaleniami wynikającymi z zebranego materiału dowodowego oraz kryteriami określonymi w art. 82 ust. 2 (tj. interes społeczny, istniejący stan zagrożenia lub zniszczenia środowiska, możliwość wykonania obowiązku). W przypadku ustalenia, iż nakaz rekultywacji nie znajduje uzasadnienia z punktu widzenia ww. przesłanek należy wydać decyzję o umorzeniu postępowania w sprawie nałożenia obowiązków w trybie art. 82 ust. 2 (art. 105 ust. 1 k.p.a.).

Trzeba podkreślić, iż jednym z kryteriów wskazanych w ustawie jakie należy wziąć pod uwagę przy rozstrzygnięciu jest interes społeczny (obecnie określany potocznie interesem publicznym), nie zaś interes indywidualny podmiotów, które poniosły konkretne szkody na skutek naruszenia wymagań ochrony środowiska. Ochrona prywatnego interesu tych podmiotów powinna być obecnie realizowana na podstawie przepisów kodeksu cywilnego oraz regulacji szczególnych P.o.ś. (tytuł IV dział I P.o.ś.) na drodze postępowania przed sądami powszechnymi nie zaś na drodze administracyjnej.

Opublikowano: www.mos.gov.pl